account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Polipektomia – co to za zabieg? Kiedy się go wykonuje?

lek. Agnieszka Żędzian06.04.2024Aktualizacja: 06.04.2024

Polipy to najczęściej łagodne zmiany występujące na błonach śluzowych. Mogą dotyczyć wielu różnych narządów, ale najczęściej pojawiają się w jelicie grubym. Polipy usuwa się zwykle podczas kolonoskopii, czyli badania endoskopowego dolnej części przewodu pokarmowego. Taki zabieg określa się mianem polipektomii. Dowiedz się, na czym polega i dlaczego nie należy bagatelizować obecności polipów.


polipektomia-co-to-jest-za-zabieg
Pixabay.com

Polecane

guzki-reumatoidalne-na-palcach-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Guzki reumatoidalne na palcach – o czym świadczą? Jak należy z nimi postępować?
10.05.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Spis treści
  1. Polipektomia – co to jest?
  2. Kolonoskopia z polipektomią – jak wygląda zabieg?
  3. Polipektomia kleszczykami biopsyjnymi
  4. Polipektomia kleszczykami „na gorąco”
  5. Polipektomia za pomocą pętli
  6. Jak przygotować się do polipektomii?

Polipektomia – co to jest?

Polipektomia jest zabiegiem usunięcia polipa – uwypuklenia błony śluzowej. Polipy występują najczęściej w obrębie jelita grubego. Polipy okrężnicy, bo o nich mowa, to na ogół niewielkie, łagodne zmiany nowotworowe, które można uwidocznić podczas badania endoskopowego (kolonoskopii). Ich wczesne wykrycie i usunięcie jest bardzo ważne – według naukowców aż 95% gruczolakoraków jelita grubego rozwija się z polipów.

Polipy występują w wielu innych narządach, m.in. w żołądku, w jamie nosowej, w macicy, a nawet w obrębie gardła. Nieleczone mogą wywoływać uciążliwe dolegliwości (np. bóle brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, krwawienia międzymiesiączkowe, niedrożność nosa), a niekiedy być również przyczyną rozwoju nowotworu złośliwego. Nie bagatelizuj niepokojących objawów i w razie ich wystąpienia skonsultuj się z lekarzem. 

W dalszej części artykułu wyjaśnimy Ci, na czym polega polipektomia endoskopowa jelita grubego. Więcej informacji o polipach żołądka, polipach hiperplastycznych i wielu innych znajdziesz w serwisie Welbi.pl.

Kolonoskopia z polipektomią – jak wygląda zabieg?

Polipy jelita grubego usuwa się podczas kolonoskopii – badania endoskopowego, które umożliwia nie tylko ocenę błony śluzowej dolnej części przewodu pokarmowego, ale również wykonanie wielu zabiegów. Polipektomia jest jedną z podstawowych procedur wykonywanych przez lekarza podczas kolonoskopii. Istnieje wiele technik endoskopowego usuwania polipów. Poniżej prezentujemy najczęstsze z nich.

Polipektomia kleszczykami biopsyjnymi

To najprostsza metoda służąca do usuwania drobnych polipów jelita grubego (o średnicy 1–3 mm). Wybierana jest tylko wówczas, gdy kleszczyki biopsyjne są w stanie „złapać” całą zmianę i usunąć ją w całości. Polipektomia kleszczykami biopsyjnymi nie wymaga użycia elektrokoagulacji, która generuje wysoką temperaturę. Dzięki temu istotnie zmniejsza się ryzyko perforacji (przerwania ciągłości) jelita grubego.

Polipektomia kleszczykami „na gorąco”

Polipektomia za pomocą tzw. gorących kleszczyków jest kolejną metodą stosowaną w przypadku niewielkich polipów okrężnicy. Użycie kleszczyków z elektrokoagulacją pozwala lekarzowi na zniszczenie pozostałej po polipektomii błony śluzowej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko pozostawienia części polipa i jego odrośnięcia. Metoda ta jest jednak coraz częściej zastępowana zastosowaniem kleszczyków biopsyjnych oraz polipektomią za pomocą pętli.

Polipektomia za pomocą pętli

Metodą z wyboru w przypadku dużych polipów (przekraczających średnicę 1 cm) jest polipektomia za pomocą pętli. To metalowy pierścień nakładany na polip, a następnie zaciskany u jego podstawy. Endoskopista może następnie usunąć zmianę na dwa sposoby – mechanicznie poprzez silne zaciśnięcie pętli lub „na gorąco”, stosując elektrokoagulację.

Polipy „siedzące”, czyli płaskie zmiany bez szypuły, wymagają uniesienia przed podjęciem próby usunięcia. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia tkanek położonych głębiej i wystąpienia groźnych powikłań, w tym perforacji jelita grubego. Ostrzyknięcie polipa solą fizjologiczną lub roztworem adrenaliny skutkuje jego uniesieniem, które umożliwia lekarzowi założenie pętli. Dodatkową zaletą takiego postępowania jest uciśnięcie naczyń przez płyn i zmniejszenie ryzyka krwawienia po zabiegu.

Niezależnie od zastosowanej metody polipektomii, w każdym wypadku usunięty polip należy odzyskać (np. za pomocą siatki) i przekazać do badania histopatologicznego. Dopiero wówczas istnieje możliwość postawienia ostatecznego rozpoznania i zaplanowania dalszego postępowania. Pamiętaj jednak, że wynik badania histopatologicznego uzyskasz dopiero po 2–3 tygodniach. Zgłoś się z nim do gastroenterologa.

Nie chcesz czekać na wizytę u lekarza w długiej kolejce? Skorzystaj z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi. Dzięki niemu uzyskasz dostęp do nawet 39 specjalistów (w pakiecie OCHRONA GOLD) i nowoczesnych placówek medycznych w całej Polsce. Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, w tym u gastroenterologa, to maksymalnie 3 dni robocze. Konsultację stacjonarną lub online zarezerwujesz wygodnie za pośrednictwem Contact Center (CC) TU Zdrowie, ubezpieczyciela w ramach Polisy Zdrowie Welbi.

Oprócz tego w pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie uzyskasz:

  • możliwość konsultacji specjalistycznych bez skierowania,

  • dostęp do blisko badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym gastroskopii i kolonoskopii,

  • możliwość wykonywania profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia raz w roku.

Nie czekaj – zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych możesz korzystać w ramach polisy!

Jak przygotować się do polipektomii?

Masz zaplanowaną kolonoskopię z polipektomią? Pamiętaj, że badanie wymaga od Ciebie odpowiedniego przygotowania:

  • podczas kwalifikacji do zabiegu poinformuj lekarza o wszelkich problemach zdrowotnych i stosowanych lekach – niektóre z nich mogą wpływać na krzepliwość krwi i może być konieczne ich czasowe odstawienie przed zabiegiem,

  • wykonaj zlecone przez lekarza badania krwi,

  • stosuj odpowiednią dietę, zgodną z zaleceniami specjalisty – najczęściej wskazane jest stosowanie diety ubogoresztkowej na kilka dni przed kolonoskopią, unikanie produktów zbożowych i nasion. Ostatni posiłek (najlepiej klarowną zupę) należy spożyć na około 6 godzin przed rozpoczęciem oczyszczania jelit,

  • przyjmij przepisane przez lekarza leki (np. Fortrans), które mają na celu wywołanie biegunki i oczyszczenie jelita grubego,

  • na badanie zgłoś się z dowodem osobistym, ze skierowaniem na badanie (jeśli je posiadasz) oraz z pełną dokumentacją medyczną,

  • jeśli zabieg wykonywany będzie w znieczuleniu, poproś bliską osobę, aby towarzyszyła Ci po polipektomii. Pamiętaj, że przez co najmniej 24 godziny od podania leków nie możesz prowadzić samochodu.

Po zabiegu lekarz wyda zalecenia dotyczące wskazanej u Ciebie diety po kolonoskopii. W przypadku pojawienia się po polipektomii jakichkolwiek niepokojących objawów (np. krwawienia z przewodu pokarmowego) niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Sprawdź również, czym jest detoksykacja organizmu i czy warto ją wykonywać!

Źródła
  1. Meseeha M., Attia M., Colon Polyps, „StatPearls”, 2023, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430761/.
  2. Fyock C., Draganov P., Colonoscopic polypectomy and associated techniques, „World Journal of Gastroenterology”, 2010, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2915422/.
  3. Patel N., Kashyap S., Mori A., Bowel Preparation, „StatPearls”, 2023, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535368/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.