account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Postanowienia noworoczne – jak w nich wytrwać? Poznaj naukowo potwierdzone sposoby

Redakcja16.12.2021Aktualizacja: 03.01.2024

Zbliża się koniec roku a wraz z nim podsumowanie minionych dwunastu miesięcy i planowanie kolejnych. Postanowienia noworoczne z jednej strony mogą motywować do zmian, a z drugiej strony wręcz przeciwnie, mogą zniechęcać do działania – każdy z nas wie, jak trudno w nich wytrwać. Sprawdź, jakie są sposoby, aby zrealizować je w nadchodzącym roku.


postanowienia-noworoczne-jak-w-nich-wytrwac
unsplash.com

Polecane

trening-autogenny-schultza-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Trening relaksacyjny Schultza – jakie są jego efekty?
19.05.2021
choreoterapia-terapia-tancem-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Choreoterapia – na czym polega i jakie przynosi korzyści?
14.05.2021
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
terapia-tomatisa-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Terapia Tomatisa - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
30.07.2021
Spis treści
 1. Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?
 2. Znajdź dodatkową zachętę
 3. Opracuj plan
 4. Skup się na tym, czego chcesz, a nie na tym, czego nie chcesz
 5. Nie poddawaj się, jeśli coś pójdzie nie tak
 6. Znajdź partnera lub mentora

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Postanowienia noworoczne uczą samodyscypliny i mogą pomóc ci zmienić niektóre zachowania, np. wyrobić zdrowe nawyki. Dlatego stały się przedmiotem badań naukowców i psychologów. Przeczytaj, jakie są wyniki tych badań, a może znajdziesz sposób, aby je realizować.

Znajdź dodatkową zachętę

Odpowiedzi na pytanie, jak wytrwać w postanowieniach noworocznych, szukały Erika Krigios i Katy Milkman z The Warthon School przy Uniwersytecie Pensylwania. W tym celu przeprowadziły badanie, w którym wzięło udział ponad 6000 osób uczęszczających na siłownie. Badania Kirgios i Milkman miały proste założenie – uczestnicy, którzy otrzymają dodatkową zachętę do ćwiczeń na siłowni, będą bardziej skłonni, aby regularnie ćwiczyć. Żeby potwierdzić tę hipotezę, badaczki podzieliły badanych na trzy grypy. Grupa pierwsza otrzymała audiobooka za regularne ćwiczenia i zachętę, aby słuchać go w czasie ćwiczeń. Grupa druga również otrzymała audiobooka, bez dodatkowych wskazówek, jak wykorzystać go w przyszłości, a grupa trzecia nie otrzymała nic. Jak założyły Kirgios i Milkman, członkowie grupy pierwszej i drugiej byli bardziej zmotywowani, aby wytrwać w swoim postanowieniu niż osoby z grupy trzeciej (o odpowiednio 14% i 10%).

Nasza rada: Ty również możesz poszukać takiej zachęty. Kusi Cię nowy serial na Netflixie? Oglądaj odcinek wyłącznie po treningu na siłowni czy zjedzeniu zdrowego posiłku. Planujesz rozpocząć naukę nowego języka obcego, ale masz problem z regularnym uczęszczaniem na zajęcia? Zrób coś miłego po każdej lekcji – np. idź na spacer, wypij ulubioną kawę czy zjedz coś dobrego. Możliwości jest wiele – pomyśl, co mogłoby cię zachęcić do wytrwania w twoich planach.

Opracuj plan

Jeśli masz problem z realizacją postanowień noworocznych, może to wynikać z braku dobrego planu. Skupianie się na ogóle jest dobre na etapie określania postanowień noworocznych, ale żeby je zrealizować, skorzystaj z metody WOOP. W tym celu:

 • dobrze określ swój cel (ang. wish),

 • opisz rezultaty, do których dążysz (ang. outcome),

 • wymień wszystkie czynniki, które stoją ci na przeszkodzie (ang. obstacle),

 • zaplanuj drogę do realizacji celu (ang. plan).

Metoda WOOP powstała na podstawie wieloletnich badań. Największą zaletą tego schematu jest zmiana sposobu myślenia o przeszkodach – WOOP zakłada, że możesz zmienić ich percepcję i zamiast traktować je jako utrudnienie, możesz użyć ich w realizacji swoich celów.

Skup się na tym, czego chcesz, a nie na tym, czego nie chcesz

To jak myślisz o sobie lub o swoim otoczeniu, ma wpływ na twoje działania. Szwedzcy naukowcy udowodnili, że osoby, które skupiają się na dążeniu do określonego celu, mają o 12% większe szanse, żeby go osiągnąć niż osoby, które skupiają się na unikaniu jakichś zachowań. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli chcesz mniej czasu spędzać online, nie mów „będę unikać korzystania z telefonu”, a raczej znajdź cel, który pomoże ci zastąpić interakcje z telefonem, np. „będę częściej chodzić na spacery”.

Nie poddawaj się, jeśli coś pójdzie nie tak

Wracamy do odpowiedniego określenia twoich celów. Jeśli lubisz słodycze, to nie próbuj całkowicie z nich zrezygnować z dnia na dzień. Możesz na początek je ograniczyć lub wybrać sobie tak zwany „cheat day” – jeden dzień w tygodniu, kiedy jedzenie słodyczy będzie dozwolone. To samo tyczy się aktywności – jeśli chcesz więcej ćwiczyć, nie zaczynaj od zaplanowania aktywności fizycznej każdego dnia, a stopniowo zwiększaj ilość treningów. Lepiej mierzyć siły na zamiary i realizować swoje cele małymi krokami. Jeśli zdarzy ci się potknięcie, nie poddawaj się. Jeśli pominiesz jeden trening lub zjesz coś słodkiego poza wyznaczonym dniem, najgorsze co możesz zrobić to powiedzieć sobie „nie udało mi się, więc wracam do starych przyzwyczajeń”. Zamiast tego weź sobie do serca radę Johna Norcrossa, kierownika katedry psychologii na Uniwersytecie Scranton w Pensylwanii i nie pozwól, aby „jedno potknięcie stało się upadkiem”.

Znajdź partnera lub mentora

Chcesz zacząć ćwiczyć (np. jogę), jeść zdrowo albo czytać więcej książek? Może ktoś z twoich znajomych ma podobne plany? Umówcie się, że będziecie wspólnie dążyć do waszych celów – w parze łatwiej o motywację. Możesz również skorzystać z pomocy trenera lub instruktora – najczęściej mają oni kompetencje w obszarze motywowania swoich podopiecznych. Pamiętaj, że wsparcie społeczne (co udowodniono w wielu badaniach) sprzyja radzeniu sobie z wyzwaniami. Jeśli realizacja planów jest dla ciebie wyzwaniem przez cały rok, to w ramach postanowień noworocznych możesz rozważyć skorzystanie z pomocy, np. psychologa. Terapia behawioralna nastawiona na zmianę zachowania lub terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR) pomoże ci wypracować określone umiejętności.

Pamiętaj również, że pracę nad różnego rodzaju postanowieniami możesz planować przez cały rok. Nowy rok może być tylko startem – zacznij od jednego postanowienia, a jeśli w nim wytrwasz, kolejne zaplanuj np. na wiosnę. Możesz również skorzystać z naszej aplikacji Welbi. Jedną z jej funkcjonalności są wyzwania, które pomogą ci osiągnąć założone cele, np. ograniczenie słodyczy, picie większej ilości wody.

Źródła
 1. J.C. Norcross, Changeology: 5 Steps to Realizing Your Goals and Resolutions, 2012
 2. J.C. Norcross, The resolution solution: longitudinal examination of New Year's change attempts, Journal of substance abuse, 1988-1989;1(2):127-34
 3. H. Dai, K. L. Milkman, J. Riis, The Fresh Start Effect: Temporal Landmarks Motivate Aspirational Behavior, Management Science, Volume 60 Issue 10

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
pesymista-kim-jest-jakie-sa-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Pesymista - kim jest? Jakie są cechy charakterystyczne?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
maseczka-z-aspiryny-jakie-daje-efekty-jak-ja-zrobic
Fitness
1 min.
Maseczka z aspiryny - jakie daje efekty? Jak ją zrobić?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.