Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Jak zlikwidować rozstępy po ciąży?

Angelika Janowicz

30.10.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Organizm kobiety w ciąży się zmienia. Dotyczy to także skóry. W wyniku zmian hormonalnych i przyrostu masy ciała traci ona swoją jędrność. Mamy często obserwują po porodzie rozstępy – zwłaszcza na brzuchu i piersiach. Nieestetyczne zmiany można jednak usunąć. Zobacz, jak pozbyć się rozstępów po ciąży.


rozstepy-po-ciazy-jak-sie-ich-pozbyc
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Przyczyny powstawania rozstępów po ciąży
 2. Gdzie tworzą się rozstępy po ciąży?
 3. Czy rozstępy po porodzie znikają?
 4. Co można stosować na rozstępy po ciąży w domu?
 5. Profesjonalne usuwanie rozstępów po ciąży
 6. Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Przyczyny powstawania rozstępów po ciąży

Rozstępy, czyli wrzecionowate pasma na skórze, występują u większości ciężarnych. Najczęściej pojawiają się już w II trymestrze ciąży. Powinnaś jednak pamiętać, że jest to indywidualna kwestia. Możesz zaobserwować je wcześniej, później lub wcale. Wpływ na to ma wiele czynników (np. predyspozycje genetyczne, domowe zabiegi pielęgnacyjne).

Rozstępy w ciąży pojawiają się z kilku powodów. Pierwszym z nich są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety po zapłodnieniu. Wzrasta nie tylko poziom estrogenów, ale także hormonów steroidowych (m.in. kortyzolu wytwarzanego przez nadnercza) i relaksyny. Prowadzi to do osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych, a tym samym do utraty jędrności skóry i rozstępów.

W ciąży włókna kolagenowe i elastynowe ulegają uszkodzeniu nie tylko z powodu hormonów. Skóra nadmiernie się naciąga na skutek stopniowego powiększania się brzucha i piersi. Do tego dochodzi spory wzrost masy ciała w krótkim czasie.

Gdzie tworzą się rozstępy po ciąży?

Rozstępy po ciąży możesz zaobserwować głównie na brzuchu. To właśnie ta część ciała ulega największemu powiększeniu. Powinnaś jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to ich jedyna lokalizacja. W ciąży często pojawiają się rozstępy na piersiach. Ma to związek z ich powiększaniem się w celu przygotowania do laktacji. Nie bądź zdziwiona, gdy zaobserwujesz rozstępy na udach lub pośladkach.

Czy rozstępy po porodzie znikają?

Jeżeli jesteś w ciąży, na pewno zastanawiasz się, czy rozstępy znikają po porodzie. Niestety, są to trwałe zmiany skórne. Uszkodzone włókna elastynowe i kolagenowe się nie regenerują. Nie oznacza to jednak, że rozstępy muszą zostać z Tobą do końca życia. Istnieje wiele sposobów na to, aby zmniejszyć ich widoczność, a nawet spowodować całkowite ustąpienie. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od indywidualnych cech organizmu. Zdarza się, że nawet najlepszy zabieg nie gwarantuje pełnego sukcesu. Na usuwanie rozstępów po ciąży składają się codzienna pielęgnacja skóry i zabiegi specjalistyczne.

Pamiętaj, że największą szansę na powodzenie dają czerwone rozstępy. Taki kolor świadczy o tym, że jest to początkowa faza ich tworzenia się. Wówczas tkanki mają jeszcze dużą zdolność do łatwego poddania się procesom naprawczym. Gdy rozstępy po porodzie przyjmą białą barwę, ich usunięcie może być trudniejsze (ale nie niemożliwe).

Co można stosować na rozstępy po ciąży w domu?

Usuwanie rozstępów możesz rozpocząć w domu. Kluczową rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja. Musi być ona przeprowadzana codziennie, aby pojawiły się jakiekolwiek efekty. W drogeriach i aptekach dostaniesz wiele produktów antycellulitowych. W ich składzie obecne powinny być: kolagen, kwas hialuronowy, witaminy (zwłaszcza C), retinoidy oraz naturalne substancje (np. kawa). Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze kosmetyki na rozstępy po ciąży nie gwarantują ustąpienia zmian skórnych. Mimo to codzienna pielęgnacja jest niezwykle ważna.

Bardzo dobrze sprawdza się olej na rozstępy. Możesz używać go do masażu, dodać kilka kropel do kąpieli lub ulubionego balsamu. Na tego typu zmiany na skórze polecany jest olej migdałowy, różany, rycynowy lub arganowy.

Profesjonalne usuwanie rozstępów po ciąży

Najskuteczniejsze na rozstępy po ciąży są profesjonalne zabiegi, przeprowadzane w gabinetach medycyny estetycznej lub w gabinetach kosmetycznych. Zabiegi prowadzą do powstawania mikrouszkodzeń w skórze, dzięki czemu rozpoczynają się intensywne procesy naprawcze oraz stymulowana jest produkcja nowych włókien elastynowych i kolagenowych. Zabiegi zalecane przy rozstępach to: naświetlanie laserem, peeling chemiczny (z użyciem specjalnie dobranych kwasów), mikrodermabrazja lub mezoterapia. Sposób terapii dopasowywany jest indywidualnie. Zawsze musi być połączony z odpowiednią pielęgnacją.

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Rozstępom po ciąży możesz skutecznie zapobiegać. Przede wszystkim każdego dnia musisz odpowiednio nawilżać skórę. Stosuj dobrej jakości balsamy. Wielu producentów ma w swojej ofercie specjalne linie kosmetyków przeznaczone dla ciężarnych. Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu, diecie dopasowanej do potrzeb (odpowiedniej ilości kalorii, witamin i minerałów) oraz codziennej aktywności fizycznej (dostosowanej do Twoich możliwości i samopoczucia).

Źródła
 1. A. Piotrowska i in., Potrzeby i problemy kosmetyczne kobiet ciężarnych w wybranych miastach Małopolski, „Medycyna Rodzinna” 2020, nr 1, s. 3–14.
 2. A. Skorupińska, N. Sekuła, Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 3, s. 283–286.
 3. K. Urtnowska, Przegląd wybranych kosmetyków dla kobiet w ciąży i po porodzie dostępnych w drogeriach, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, nr 4, s. 483–489.
 4. M. Jastrzębska-Więsek i in., Współczesne możliwości terapii rozstępów, „Farmacja Polska” 2018, t. 74, nr 7, s. 417–426.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.