account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Slow life

Marta Drzazga29.07.2022Aktualizacja: 28.02.2024

Slow life, czyli życie na zwolnionych obrotach, to protest przeciwko funkcjonowaniu w atmosferze ciągłej presji, stresu i pośpiechu. Warunki panujące we współczesnym świecie wymuszają szybkie tempo niemal w każdej sferze życia – człowiek musi pracować „na akord” w nadziei na szybki awans, je posiłki w biegu, a gdy przechodzi na dietę, również oczekuje błyskawicznych efektów. Slow life to alternatywny styl życia, w którym jest czas na samorozwój, zdrowe posiłki w gronie przyjaciół oraz rytuały czy zwiedzanie nieznanych miast bez ciągłego patrzenia na zegarek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat idei slow life i jak wprowadzić jej założenia do codziennego życia.


slow-life-co-to-jest-na-czym-polega-ten-styl-zycia
pexels

Polecane

asertywnosc-przyklady-jak-byc-asertywnym
Zdrowie psychiczne
1 min.
Przykłady asertywności w życiu codziennym
19.01.2023
radosc-czym-jest-jak-ja-odzyskac-porady
Zdrowie psychiczne
1 min.
Radość - czym jest? Jak ją odzyskać? Porady
31.10.2021
introwertyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Introwertyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakterystyczne?
28.10.2021
trening-autogenny-schultza-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Trening relaksacyjny Schultza – jakie są jego efekty?
19.05.2021
Spis treści
 1. Slow life – co to takiego i skąd się wzięło?
 2. Slow life – fakty
 3. Slow life – najważniejsze zasady
 4. Slow life w praktyce

Slow life – co to takiego i skąd się wzięło?

Slow life to termin pochodzący z języka angielskiego, który można przetłumaczyć jako „życie na zwolnionych obrotach” lub „życie w zwolnionym tempie”. Nie jest to tylko pojęcie, które zadomowiło się w różnych językach świata, lecz styl życia oparty na konkretnych założeniach. Idea narodziła się we Włoszech, a jej autorem był mieszkaniec Piemontu Carlo Petrini. Pod koniec lat 80. XX stulecia w europejskich miastach coraz częściej pojawiały się restauracje sieci McDonald’s, znanej już wtedy z serwowania kuchni typu fast food. W 1986 r. w Rzymie odbył się protest przeciwko tej formie spożywania posiłków oraz pośpiechowi, który jej towarzyszy. W ten sposób narodziła się idea slow food (ang. „jedzenie w zwolnionym tempie”), która okazała się o wiele bardziej pojemna, niż początkowo przypuszczano. W jej ramach promowano nie tylko niespieszne spożywanie posiłków w gronie przyjaciół, lecz także zdrowe żywienie, naturalne składniki, regionalne produkty oraz lokalną kuchnię. Włoski protest szybko zyskał światowy rozgłos i rozszerzył się na wiele innych sfer życia. Doczekał się w końcu kompleksowej wersji, czyli idei slow life.

Slow life – fakty

Coraz więcej ludzi szuka odpowiedzi na pytanie, jak się wyciszyć w świecie, który wymusza ciągły pośpiech i wywiera coraz większą presję. Nic więc dziwnego, że życie slow zyskuje coraz większą popularność. Rozpoznawalność trendu potwierdził już raport „Slow life w Polsce”, sporządzony w 2018 r. Prawie ⅓ ankietowanych potrafiła poprawnie zdefiniować to pojęcie, a co czwarta osoba przyznała, że kupuje ekologiczną żywność i ma kosmetyki naturalne w swojej kolekcji. Można przypuszczać, że od tamtej pory świadomość społeczna wzrosła i dziś jeszcze więcej osób utożsamia się z ideą życia na zwolnionych obrotach.

Slow life – najważniejsze zasady

Slow life – podobnie jak każda inna filozofia – bazuje na konkretnych założeniach. Jej najważniejsze zasady można opisać w formie podręcznego „dekalogu”. Znajdują się w nim następujące „przykazania”:

 1. Wyznaczaj sobie cele – staraj się, aby były one długoterminowe, osiągalne, a ich efekty można było mierzyć na bieżąco. Dzięki temu dasz radę dojść do wielkich rzeczy – napisania książki lub założenia własnej firmy – małymi krokami i bez zbędnego pośpiechu.

 2. Dbaj o relacje z najbliższymi – nie zaniedbuj życia rodzinnego i towarzyskiego na rzecz pełnego zaangażowania w życie zawodowe. Znajduj czas dla bliskich i nie patrz na zegarek, kiedy z nimi rozmawiasz.

 3. Dbaj o siebie – odżywiaj się zdrowo, dbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie żałuj czasu na rozwijające rytuały, takie jak medytacja poranna.

 4. Żyj blisko natury – wybierz się na spacer do lasu lub parku, zamiast siedzieć przed komputerem lub scrollować media społecznościowe. Wprowadź naturę do swojego codziennego życia, np. w postaci świeżych ziół, które wykorzystasz w kuchni.

 5. Kontroluj przepływ informacji – nie bierz do serca każdej informacji, która do Ciebie dociera. Mindfullness, czyli uważność, polega na tym, aby umiejętnie sortować wiadomości i wybierać te, które rzeczywiście są dla Ciebie ważne. 

 6. Wprowadź porządek w przestrzeniach dookoła Ciebie – porządek w kuchni lub szafie to nie tylko oznaka wewnętrznego uporządkowania, lecz także sposób, aby żyć bardziej ekologicznie i oszczędniej.

 7. Nie gromadź rzeczy – spróbuj żyć zgodnie z zasadami minimalizmu. Wymieniaj się ubraniami, których już nie nosisz i gotuj w myśl filozofii zero waste, czyli w taki sposób, aby nie marnować pożywienia. 

 8. Zaufaj swoim emocjom – nie pozwól, aby presja otoczenia tłumiła Twoją osobowość. Jeśli widzisz, że obecna praca źle wpływa na Twoje zdrowie, poszukaj takiej, w której zaczniesz się rozwijać na swoich zasadach. Jeśli chcesz uważniej obserwować swoje emocje, sięgnij po techniki medytacyjne.

 9. Bądź ciekawy/a jak dziecko – bądź uważnym obserwatorem, podobnie jak dzieci, które cieszą się każdym nowo poznanym zjawiskiem.

 10. Żyj „tu i teraz” – ogranicz wybieganie w przyszłość na rzecz radości z tego, co przynosi chwila obecna.

Slow life w praktyce

Filozofię slow life można praktykować w różnych dziedzinach życia. Oprócz celebrowania posiłków z bliskimi osobami możesz postawić na rodzicielstwo w trybie slow. Oznacza to, że Twoje dziecko będzie rozwijało się w swoim tempie i uniknie „tresury” oraz zbędnej presji. W myśli idei slow tourism (ang. „turystyka na zwolnionych obrotach”) zwiedzaj nowe miasta powoli i daj sobie czas, aby poznać inną kulturę i zachwycić się nią. Gdy robisz zakupy w drogerii, sięgaj po ekologiczne kosmetyki – w ten sposób nie tylko wybierasz naturalne składniki, lecz także wspierasz zrównoważoną produkcję. Idea slow life może mieć także pozytywny wpływ na samorozwój – w tym pojęciu zmieści się edukacja, medytacja czy rozwijanie swoich pasji.

Źródła
 1. Raport „Slow life w Polsce 2018”, https://www.naturativ.pl/raportslow/ (dostęp z 03.05.2022).
 2. J. Glogaza, Slow life. Zwolnij i zacznij żyć, Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2016.
 3. J. Glogaza, Slow fashion. Modowa rewolucja, Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2015.
 4. L. Knabit, Slow life według ojca Leona, Wydawnictwo Znak, Kraków 2016.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
lek-przed-ptakami-awizofobia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęk przed ptakami (awizofobia) - jakie są przyczyny i objawy?
30.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.