account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Leczenie świnki u dzieci i dorosłych – jakie są sposoby?

lek. Agnieszka Żędzian25.04.2024Aktualizacja: 25.04.2024

Zakażenie wirusem świnki wywołuje świnkę, czyli nagminne zapalenie przyusznic. Choroba może wystąpić zarówno u nieuodpornionych dzieci, jak i u osób dorosłych. W początkowej fazie objawy świnki przypominają inne łagodne infekcje wirusowe. Po kilku dniach dochodzi do bolesnego obrzęku gruczołów ślinowych, a niekiedy również do zajęcia innych narządów. Dowiedz się, na czym polega leczenie choroby.


swinka-jak-wyglada-leczenie-u-dzieci-i-doroslych
Unsplash.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
  1. Czym jest świnka?
  2. Świnka – jak ją leczyć?
  3. Jak zapobiegać zachorowaniu na świnkę?

Czym jest świnka?

Świnka jest chorobą zakaźną, nazywaną również nagminnym zapaleniem przyusznic. Wywołuje ją wirus świnki, należący do rodziny paramyksowirusów. Niegdyś powszechnie występująca wśród dzieci choroba, aktualnie jest spotykana dość rzadko. Jest to zasługą szczepień ochronnych, które w Polsce obejmują od 2004 roku wszystkie dzieci w określonych grupach wiekowych.

Do zakażenia wirusem świnki dochodzi najczęściej w okresie późnej zimy i wczesnej wiosny. Patogen przenosi się drogą kropelkową oraz poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami (np. ze śliną) osoby chorej. Objawy świnki to najczęściej: gorączka, osłabienie, ból głowy i szyi oraz bolesny obrzęk gruczołów ślinowych. W przebiegu zakażenia może dojść również do zapalenia jąder, jajników, piersi, trzustki, a nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Świnka – jak ją leczyć?

Naukowcy nie opracowali jeszcze skutecznego leku przeciwko wirusowi świnki. Leczenie zakażenia opiera się na łagodzeniu objawów choroby do czasu, gdy Twój organizm zwalczy infekcję. Możesz to zrobić, przestrzegając kilku prostych zasad.

  • Odpoczywaj! Wirus świnki osłabia Twój organizm. Potrzebujesz czasu, aby zwalczyć infekcję i wrócić do pełni zdrowia. W miarę możliwości zrezygnuj z wykonywania domowych obowiązków. Zamiast tego poleż w łóżku z książką lub obejrzyj ciekawy film. Nie wahaj się poprosić również swojego lekarza o zwolnienie z pracy. Pamiętaj, że podczas świnki nie tylko nie jesteś w pełni sił, ale możesz również zarażać inne osoby.

  • Stosuj niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i paracetamol. Do grupy NLPZ należą powszechnie dostępne leki bez recepty – ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy. Działają nie tylko przeciwzapalnie, ale również przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Pamiętaj, że kwas acetylosalicylowy nie powinien być stosowany u dzieci do ukończenia 12 r.ż., może bowiem powodować wystąpienie zespołu Reye’a (ostrego uszkodzenia mózgu i stłuszczeniowego zwyrodnienia wątroby).

  • Pij dużo wody! Gorączka i zmniejszenie apetytu towarzyszące zakażeniu wirusem świnki mogą prowadzić do szybkiego odwodnienia, szczególnie u małych dzieci. Miej zawsze pod ręką wodę i pij co najmniej 2–3 litry dziennie. Jeżeli zauważysz u siebie objawy odwodnienia (suchość śluzówek, suchość ust, zmniejszenie ilości oddawanego moczu czy senność), zgłoś się na konsultację do lekarza.

  • Zadbaj o odpowiednią dietę. Zapalenie gruczołów ślinowych powoduje ich bolesny obrzęk. Może to prowadzić do trudności z otwarciem ust czy przeżuwaniem pokarmów. W razie wystąpienia tych dolegliwości stosuj dietę płynną lub papkowatą – mogą być to np. zupa krem, purée ziemniaczane czy jajecznica.

  • Stosuj zimne lub ciepłe okłady na okolicę obrzękniętych ślinianek. Pomoże to w zmniejszeniu dolegliwości bólowych.

Jeżeli Twoje objawy nie zmniejszą się w ciągu tygodnia od ich pojawienia się lub ulegną pogorszeniu – niezwłocznie zgłoś się do lekarza rodzinnego! Pamiętaj także, że świnka jest chorobą zakaźną. Przez co najmniej 5 dni od wystąpienia pierwszych symptomów zrezygnuj ze spotkań z innymi osobami (wyjątkiem jest oczywiście wizyta u lekarza). Nie zapomnij także o regularnym myciu rąk ciepłą wodą z mydłem oraz o zakrywaniu ust podczas kichania lub kaszlu.

Jak widzisz, leczenie świnki opiera się na łagodzeniu jej objawów. Stosowanie antybiotyków nie ma żadnego uzasadnienia w przypadku zakażenia tym wirusem. Wyjątkiem jest podejrzenie nadkażenia bakteryjnego, które jednak występuje rzadko. Eksperci odradzają również podawanie glikokortykosteroidów pacjentom ze świnką – w badaniach naukowych nie udowodniono korzyści z ich stosowania.

Jak zapobiegać zachorowaniu na świnkę?

Nie istnieje skuteczny lek na świnkę, ale można zapobiegać jej wystąpieniu. Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) jest od 2004 roku zawarte w kalendarzu obowiązkowych szczepień ochronnych. Zaszczepić może się jednak każda osoba bez przeciwwskazań, która nie ma wyrobionej odporności przeciwko odrze, śwince lub różyczce. Od czasu wprowadzenia obowiązku szczepień liczba zachorowań na świnkę znacznie się zmniejszyła.

Jeśli u Ciebie lub bliskiej Ci osoby pojawiły się objawy świnki, zgłoś się na wizytę do lekarza rodzinnego. Nie czekaj w długich kolejkach! Skorzystaj z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które da Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów oraz badań. Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to maksymalnie 3 dni robocze, a z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, w tym pediatrą i lekarzem rodzinnym, skonsultujesz się w ciągu 24 godzin. Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu Polisy Zdrowie Welbi i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ceny zaczynają się od 69 zł miesięcznie.

Źródła
  1. Davison P., Morris J., Mumps, „StatPearls”, 2023, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534785/.
  2. Rubin S. i in., Molecular biology, pathogenesis and pathology of mumps virus, „The Journal of Pathology”, 2015, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4268314/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.