account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Objawy świnki – jak je rozpoznać? Na co zwrócić uwagę?

lek. Agnieszka Żędzian21.02.2024Aktualizacja: 21.02.2024

Świnka to choroba zakaźna, wywoływana przez wirusa świnki, zaliczana do tzw. chorób wieku dziecięcego. Przed wprowadzeniem obowiązkowego szczepienia dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce choroba występowała bardzo często. Aktualnie schorzenie jest spotykane dość rzadko. Swoją nazwę świnka zawdzięcza charakterystycznemu wyglądowi osób chorych, u których dochodzi do obrzęku ślinianek przyusznych. Sprawdź, jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie wirusem świnki!


swinka-jakie-daje-objawy-na-co-zwrocic-uwage
Pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
 1. Świnka – co to za choroba?
 2. Jak wygląda przebieg choroby?
 3. Jakie są objawy świnki?
 4. Zapalenie gruczołów ślinowych
 5. Zapalenie jąder
 6. Zapalenie piersi i jajników
 7. Zapalenie trzustki
 8. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu

Świnka – co to za choroba?

Świnka, czyli nagminne zapalenie przyusznic, jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusa świnki, należącego do rodziny paramyksowirusów. Choroba została po raz pierwszy opisana przez Hipokratesa już w V wieku p.n.e., ale jej etiologię wirusową udowodniono dopiero w latach 30. XX wieku. Przed wprowadzeniem szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce świnka występowała bardzo często, szczególnie u małych dzieci. Aktualnie choroba jest dość rzadka. Do zakażenia dochodzi najczęściej w okresie zimowo-wiosennym. Patogen przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową oraz poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami (np. ze śliną) osoby chorej.

Szczepionka przeciwko śwince została wynaleziona w 1967 roku. Od momentu wprowadzenia jej do użytku w Stanach Zjednoczonych ilość zachorowań w tym kraju zmniejszyła się o 99,8%. W Polsce szczepionka przeciwko śwince jest dostępna jedynie w formie skojarzonej. Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce zostało wprowadzone do programu obowiązkowych szczepień ochronnych w 2004 roku.

Jak wygląda przebieg choroby?

Po wniknięciu do organizmu człowieka wirus świnki namnaża się w błonach śluzowych górnych dróg oddechowych (w jamie nosowej, gardle i krtani), po czym przedostaje się do okolicznych węzłów chłonnych, a następnie do krwiobiegu. Wędrując z prądem krwi, patogen dociera do różnych narządów, w których może wywołać stan zapalny, w tym do gruczołów ślinowych, jąder, jajników, gruczołów sutkowych i ośrodkowego układu nerwowego. Naukowcy szacują, że nawet co trzecia osoba zakażona nie ma żadnych symptomów choroby.

Pierwsze objawy świnki pojawiają się w ciągu 7–21 dni od zakażenia. Są niecharakterystyczne i mogą przypominać zwykłe przeziębienie. Po kilku dniach osłabienia, bólu głowy i stanu podgorączkowego dochodzi zwykle do bolesnego obrzęku ślinianek przyusznych – gruczołów położonych symetrycznie po obu stronach twarzy. Utrzymuje się on do 7 dni. W tym samym czasie mogą również pojawić się objawy zapalenia jąder, opon mózgowych czy mózgu. Ustępują one zwykle w ciągu 2 tygodni.

Jakie są objawy świnki?

Do pierwszych – prodromalnych (zwiastujących) – objawów świnki należą:

 • stan podgorączkowy lub gorączka,

 • osłabienie,

 • ból głowy,

 • zmniejszenie apetytu,

 • ból mięśni.

Zapalenie gruczołów ślinowych

Zapalenie ślinianek przyusznych występuje w przebiegu około 70% zakażeń wirusem świnki. Ich bolesny obrzęk jest najbardziej charakterystycznym objawem choroby. Jest zwykle obustronny i utrzymuje się około 2–3 dni. Niekiedy obrzęk trwa dłużej, nawet powyżej tygodnia. Zapalenie może objąć także inne gruczoły ślinowe, w tym podżuchwowe, podszczękowe i podjęzykowe. Może być to przyczyną uciążliwego bólu głowy i szyi. Pacjenci mają trudności z otwieraniem ust i przeżuwaniem pokarmów.

Zapalenie jąder

Częstą manifestacją zakażenia wirusem świnki u mężczyzn po okresie dojrzewania jest zapalenie jąder. Może dotyczyć nawet 10–20% z nich. Zwykle występuje jednostronnie i niemal zawsze towarzyszy mu zapalenie najądrza. Objawami zapalenia jądra są gorączka i bolesny obrzęk tej okolicy. Zakażenie w obrębie gonady może prowadzić do zaniku jądra i niepłodności.

Zapalenie piersi i jajników

Zapalenie piersi i zapalenie jajników dotyczy 5–10% kobiet po okresie dojrzewania. Zapalenie jajników może być przyczyną niepłodności, a nawet przedwczesnej menopauzy. Jeżeli w przebiegu świnki zauważysz u siebie ból piersi lub ból podbrzusza, zgłoś się do ginekologa.

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki występuje u około 4% osób zmagających się z zakażeniem wirusem świnki. Symptomy obejmują przede wszystkim ból i tkliwość w nadbrzuszu. Naukowcy podejrzewają, że przebyte zapalenie trzustki w przebiegu świnki może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy w przyszłości. Wciąż jednak trwają badania na ten temat.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu

Wirus świnki może wywoływać stan zapalny w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Zdaniem ekspertów może mieć to miejsce nawet u połowy osób chorych, nie u wszystkich jednak prowadzi to do wystąpienia symptomów. Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych pojawiają się u 5–10% pacjentów, a zapalenia mózgu u mniej niż 0,5%. Objawy zajęcia procesem chorobowym ośrodkowego układu nerwowego obejmują najczęściej światłowstręt, ból głowy, nudności, wymioty oraz sztywność karku. U niektórych pacjentów dochodzi do utraty słuchu. Ma ona zwykle charakter przejściowy.

Jeżeli podejrzewasz, że Ty lub bliska Ci osoba jesteście zakażeni wirusem świnki, zgłoście się na wizytę do lekarza rodzinnego. Specjalista upewni się, czy nie wystąpiły u Was powikłania świnki i zaleci odpowiednie leczenie.

Nie czekaj w kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu możesz uzyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i nawet 39 specjalistów. Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to z reguły maksymalnie 3 dni. Konsultację zarezerwujesz wygodnie przez swój profil z Panelu Ubezpieczonego. W ramach pakietu już od 69 zł miesięcznie masz zapewniony dostęp do:

 • wizyt stacjonarnych u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej

 • e-konsultacji specjalistycznych bez skierowania,

 • badań laboratoryjnych,

 • badań obrazowych,

 • szczepienia ochronnego przeciwko grypie sezonowej.

A jeśli chcesz mieć dostęp do wizyt w gabinecie lekarskim nie tylko lekarzy POZ, ale i 29 lub nawet 39 specjalistów, wybierz jeden z bardziej rozbudowanych pakietów. OCHRONA GOLD w cenie już od 239 zł miesięcznie daje Ci możliwość umówienia e-konsultacji lub wizyty stacjonarnej u 39 specjalistów i lekarzy POZ. Oprócz tego bez dodatkowych opłat wykonasz blisko 300 badań (w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych), zrobisz profilaktyczny przegląd zdrowia raz do roku, a 4 razy do roku umówisz wizytę domową. W ramach tego najbardziej rozbudowanego pakietu możesz też 2 razy do roku skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą.

Źródła
 1. Davison P., Morris J., Mumps, „StatPearls”, 2023, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534785/.
 2. Rubin S. i in., Molecular biology, pathogenesis and pathology of mumps virus, „The Journal of Pathology”, 2015, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4268314/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.