Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Tabletki antykoncepcyjne a okres – czy występuje krwawienie podczas hormonoterapii?

Olga Dąbska

lek. Agnieszka Żędzian

14.03.2022

Aktualizacja: 25.11.2022

Tabletki antykoncepcyjne a okres to zależność, wokół której krąży wiele pytań. Po pierwsze przy stosowaniu hormonów miesiączka nie występuje. Gdy zażywamy tabletki dwuskładnikowe, mamy tylko krwawienie z odstawienia. W pigułkach jednoskładnikowych organizm cały czas otrzymuje dawkę hormonów, więc krwawienie się nie pojawia.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
tabletki-antykoncepcyjne-a-okres
pexels

Polecane

brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
jak-zadowolic-faceta-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Recepta na udany seks, czyli jak zadowolić faceta
01.06.2022
Spis treści
 1. Tabletki antykoncepcyjne a okres
 2. Ile trwa „okres” przy tabletkach antykoncepcyjnych?
 3. Jak intensywne jest krwawienie z odstawienia?
 4. Plamienie i krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych
 5. Czy można wstrzymać „okres” w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych?
 6. Kiedy wystąpi okres po rezygnacji ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych?
 7. Dowiedz się więcej o metodach antykoncepcji – obejrzyj infografikę

Tabletki antykoncepcyjne a okres

Tabletki antykoncepcyjne a okres to złożone zagadnienie. Na wstępie należy zaznaczyć, że środki te wstrzymują owulację, a tym samym menstruację. Krwawienie, jakie występuje w cyklu miesięcznym podczas stosowania tych sposobów antykoncepcji, nie jest naturalną miesiączką. Określa się je jako krwawienie z odstawienia. To reakcja organizmu na zmniejszenie dawki hormonów, jaka jest mu dostarczana. Naturalny okres spowodowany jest tym, że nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, obumiera ona i złuszcza się śluzówka jamy macicy.

Do krwawienia z odstawienia dochodzi w wyniku zaprzestania stosowania tabletek hormonalnych, jakie ma miejsce w przerwie między kolejnymi opakowaniami. W większości preparatów stosowany jest schemat 21 + 7, co oznacza, że przez pierwsze trzy tygodnie przyjmuje się środki zawierające dawkę hormonów, a w czwartym tygodniu placebo. Zanim przejdzie się do kolejnego opakowania środków hormonalnych, zwykle pojawia się krwawienie z odstawienia. Przy okazji upewnij się, jak brać tabletki antykoncepcyjne.

Ile trwa „okres” przy tabletkach antykoncepcyjnych?

Pierwsze „miesiączki” przy tabletkach antykoncepcyjnych mogą występować dość nieregularnie. Dlatego, jeśli dopiero co rozpoczęłaś stosowanie pigułek, to nie powinno to stanowić źródła niepokoju. Czasem konieczne jest przejście kilku cykli, żeby krwawienie z odstawienia zaczęło pojawiać się regularnie. Najczęściej dochodzi do niego w 2–3 dniu przerwy od leków antykoncepcyjnych. Średni czas trwania krwawienia z odstawienia wynosi 3–4 dni.

Jak intensywne jest krwawienie z odstawienia?

Nie ma reguły nie tylko na to, jak długo będzie trwało krwawienie z odstawienia, ale również jak intensywne ono będzie. Jednakże jest mniej obfite w porównaniu z fizjologiczną miesiączką. U niektórych kobiet wręcz ma postać plamienia. Dodatkowo podczas krwawienia z odstawienia z reguły nie pojawiają się uciążliwe objawy, które występują w czasie naturalnej miesiączki. To niewątpliwa zaleta tabletek antykoncepcyjnych. Nie dziwi zatem, że cieszą się one dużym zainteresowaniem.

Przy tabletkach antykoncepcyjnych zdarza się również brak krwawienia. Możliwą przyczyną jest niewielki przerost błony śluzowej macicy, w konsekwencji czego nie ma wystarczającego materiału do złuszczenia i usunięcia w postaci krwawienia. Należy też się upewnić, czy nie doszło do zapłodnienia. Brak „okresu” przy tabletkach antykoncepcyjnych może być tego sygnałem. Dowiedz się więcej o zależności tabletki antykoncepcyjne a ciąża.

Zaznaczyć trzeba, że dostępne na rynku farmaceutycznym tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe przyjmowane są w sposób ciągły – każdego dnia dostarcza się organizmowi dawkę hormonów. W ich przypadku nie wykonuje się przerwy między blistrami, więc nie ma też krwawienia z odstawienia. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do pominięcia tabletki antykoncepcyjnej.

Plamienie i krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych

Częstość występowania acyklicznych plamień i krwawień podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych w ciągu pierwszych trzech miesięcy jest dość wysoka. Ulega zmniejszeniu z czasem, kiedy dochodzi do przystosowania się organizmu do zmian hormonalnych. W przypadku dłuższego ich utrzymywania się konieczne jest wykluczenie zaburzeń wchłaniania, mięśniaków macicy czy infekcji w obrębie narządów płciowych. Dodatkowo istotne jest odpowiednie dopasowanie antykoncepcji. Powinnaś się też upewnić, czy nie jesteś w ciąży. Dlatego, jeśli leki hormonalne stosowane są zgodnie z zaleceniami lekarza i występują niepokojące objawy, takie jak acykliczne krwawienia, wskazana jest konsultacja u ginekologa.

Czy można wstrzymać „okres” w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych?

Zdarzają się takie sytuacje w życiu, kiedy krwawienie wywołuje wiele komplikacji. Żadna kobieta nie chce doświadczyć go w czasie urlopu, ślubu czy innego istotnego wydarzenia. Przyjęcie po sobie dwóch blistrów z tabletkami antykoncepcyjnymi może wstrzymać krwawienie z odstawienia. Jeśli nie robimy przerwy między poszczególnymi opakowaniami, nie dochodzi do spadku poziomu hormonów i organizm nie otrzymuje sygnału, aby złuszczać nabłonek macicy. Takie połączenie cykli należy skonsultować z ginekologiem. W przypadku gdy nie ma konieczności odroczenia krwawienia z odstawienia, nie powinno się dokonywać zmian w harmonogramie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Kiedy wystąpi okres po rezygnacji ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Decyzja o zaprzestaniu stosowania tabletek hormonalnych w wielu przypadkach podyktowana jest podjęciem decyzji o chęci posiadania potomstwa. Pierwsza naturalna miesiączka po odstawieniu hormonów to kwestia bardzo indywidualna. Organizm potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowej sytuacji. Są kobiety, u których owulacja pojawia się już w pierwszym miesiącu, a inne potrzebują kilku cykli. Szacuje się, że średnio trzy miesiące upływa, zanim na nowo pojawią się fizjologiczne miesiączki i organizm będzie wytwarzał komórkę jajową. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli przed antykoncepcją hormonalną występowały bolesne lub nieregularne miesiączki, to po jej odstawieniu mogą znów takie być.

Dowiedz się więcej o metodach antykoncepcji – obejrzyj infografikę
Antykoncepcja hormonalna - infografika

Źródła
 1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2015.
 2. R. Dębski, Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży. Część II. Medyczne (nienaturalne) metody zapobiegania niepożądanej ciąży, „Ginekologia Polska” 2007, nr 78, s. 834–841.
 3. W. Klimanek i wsp., Krwawienia oraz plamienia środcykliczne w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Online: https://www.forumginekologii.pl/artykul/krwawienia-oraz-plamienia-srodcykliczne-w-trakcie-stosowania-doustnej-antykoncepcji-hormonalnej [dostęp: 18.02.2022].
 4. H. Wolski, Wybrane aspekty działań niepożądanych złożonej doustnej antykoncepcji hormonalnej, „Ginekologia Polska” 2014, nr 85, s. 944–949.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

hipolibidemia-jakie-sa-przyczyny-ozieblosci-seksualnej
Seks
2 min.
Hipolibidemia - jakie są przyczyny oziębłości seksualnej?
30.07.2021
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
krwawienia-miedzymiesiaczkowe-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Krwawienia międzymiesiączkowe – na co wskazują i jakie są ich przyczyny?
02.06.2022
ile-zyja-plemniki-w-pochwie-co-warto-wiedziec
Seks
1 min.
Ile żyją plemniki w pochwie? Co warto wiedzieć?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
progesteron-u-mezczyzn-jak-go-podniesc-lub-obnizyc
Seks
1 min.
Progesteron u mężczyzn - jak go podnieść lub obniżyć?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.