terapia-gestalt-na-czym-polega-jakie-sa-jej-zasady
pixabay.com

Polecane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021

Co to jest terapia Gestalt?

Gestalt to swego rodzaju filozofia życiowa, a zarazem jedna z najpopularniejszych obecnie metod psychoterapii, która może być pomocna w leczeniu depresji, uzależnień czy w zwalczaniu objawów nerwicy lękowej. Jednak w myśl założeń psychologii humanistycznej, w której nurcie lokuje się Gestalt, zdrowie psychiczne to nie tylko brak wyżej wymienionych dolegliwości. To stan, w którym człowiek może rozwijać swój potencjał, żyć w zgodzie ze sobą i w harmonii z innymi ludźmi.

Według Gestalt istota ludzka nie jest sumą cech czy doświadczeń, lecz nierozerwalną całością (postacią – niem. gestalt), i to zmieniającą się dynamicznie w ciągu życia. Co więcej, każdy jest indywidualnością i to, co dobre dla jednej osoby, może okazać się nieprzydatne w przypadku innej. Terapia Gestalt jest procesem, w którym masz szansę spojrzeć na siebie z takiej całościowej, a zarazem indywidualnej, perspektywy. To zaś pozwoli Ci znaleźć adekwatne rozwiązania problemów, żyć pełniej i szczęśliwiej.

Jakie są zasady terapii Gestalt?

Fundamentalne zasady Gestalt zostały ujęte w dziewięciu punktach, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć idee i cel psychoterapii prowadzonej w tym nurcie. Brzmią one następująco:

 • Żyj teraz – zajmuj się teraźniejszością, a nie przeszłością czy przyszłością.

 • Żyj tutaj – skoncentruj się na tym, co obecne, a nie na tym, czego nie ma.

 • Nie żyj wyobrażeniami – doświadczaj tego, co realne.

 • Powstrzymaj niepotrzebne myślenie, analizowanie – spostrzegaj, smakuj.

 • Zamiast manipulować, wyjaśniać, usprawiedliwiać lub osądzać – wyrażaj siebie.

 • Nie ograniczaj się – pozwól sobie na przeżycie i tego, co przyjemne, i tego, co bolesne.

 • Odrzucaj stereotypy czy nakazy, jeśli są sprzeczne z Twoją wiedzą o samym sobie.

 • Weź odpowiedzialność za swoje myśli, uczucia i czyny.

 • Bądź tym, kim naprawdę jesteś.

Terapia w nurcie Gestalt pozwoli Ci osiągnąć powyższe cele, co przełoży się pozytywnie na Twoją satysfakcję z życia i jakość relacji z otoczeniem.

Jak wygląda terapia Gestalt?

Jedną z podstawowych idei Gestalt jest ta, że każdy człowiek zdolny jest samodzielnie odnaleźć źródła swoich problemów i wypracować najlepsze sposoby ich przezwyciężenia. Z tego powodu psychoterapia Gestalt opiera się o szczególną relację terapeutyczną. Nie ma w niej specjalisty i pacjenta, lecz jest dwoje ludzi, między którymi nawiązuje się oparta na zaufaniu i bliskości relacja.

Terapeuta nie występuje w roli eksperta, który ma udzielić „pacjentowi” odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jest jednie przewodnikiem i towarzyszem jego samodzielnych poszukiwań. Ma przy tym prawo – co nie zdarza się w innych nurtach terapeutycznych – dzielić się własnymi doświadczeniami. Rolą terapeuty jest także wspomaganie „pacjenta” w jego dążeniu do zmian.

Terapia może mieć postać indywidualnych spotkań lub psychoterapii grupowej, a właściwie – indywidualnej na tle grupy. Ta ostatnia jest okazją do przepracowania swoich problemów zarówno przy wsparciu terapeuty, jak i pozostałych uczestników spotkania. Takie sesje często przybierają formę psychodramy. Gestalt nie narzuca jednak sztywnych metod działania.

W zależności od charakteru poruszanych problemów terapia Gestalt może być krótkoterminowa (zamknąć się w kilku spotkaniach) lub trwać nawet parę lat. Sam przebieg spotkań także uzależniony jest od ich tematu oraz od inicjatywy i kreatywności uczestników. Szczere, głębokie relacje pomiędzy nimi są w zasadzie jedynym warunkiem efektywności sesji.

Jak skorzystasz na terapii Gestalt?

Jeśli zdecydujesz się na psychoterapię w nurcie Gestalt, może ona pomóc Ci:

 • w poszerzeniu samowiedzy, czyli znajomości własnych ograniczeń, możliwości, pragnień, lęków itd.,

 • we wzmocnieniu poczucia własnej wartości, byś odniósł się do siebie – takiego, jakim naprawdę jesteś – z miłością i wyrozumiałością,

 • w przejęciu kontroli nad własnym życiem i pokierowaniu nim w zgodzie z ze swoimi prawdziwymi potrzebami.

Dzięki terapii Gestalt masz szansę wsłuchać się we własne uczucia i lepiej je zrozumieć. Możesz skonfrontować się z tym, co hamuje Twój rozwój, odkryć swoje prawdziwe powołania. Przekonasz się, ile w tym, do czego dążysz, jest Twoich własnych intencji, a ile chęci sprostania oczekiwaniom innych osób czy obowiązującym stereotypom.

Samowiedza, jaką zdobędziesz dzięki psychoterapii Gestalt, umożliwi Ci przejęcie odpowiedzialności za kształt Twojego życia. Znając siebie, będziesz w stanie odróżniać, jakie działania służą Twojemu dobrostanowi, a które Ci szkodzą. Pozwoli Ci to świadomie pokierować własnym losem, z najlepszym wykorzystaniem indywidualnego potencjału.

Źródła
 1. V. Chu, Psychoterapia Gestalt, tł. S. Lisiecka, A. Wilkołazka, Wydawnictwo Od Do, Łódź 2013.
 2. A. Tanalska, Relacja Ja-Ty w terapii Gestalt [w:] M. Lis-Turlejska (red.), Nowe zjawiska w psychoterapii, J. Santorski & Co., Warszawa 1991.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.