Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 2 min.

Czym jest terapia Gestalt i jakie możesz mieć z niej korzyści?

Anna Dobroń

30.07.2021

Aktualizacja: 02.07.2023

Terapia Gestalt to stosunkowo młody nurt, ale przynosi tak znakomite efekty, że został uznany za dobrą alternatywę dla klasycznej psychoterapii psychodynamicznej czy poznawczo-behawioralnej. Pomaga przejąć kontrolę nad własnym życiem i pokierować nim w pożądany przez siebie sposób.


terapia-gestalt-na-czym-polega-jakie-sa-jej-zasady
pixabay.com

Polecane

metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
terapia-tomatisa-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Terapia Tomatisa - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
30.07.2021
flegmatyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakteru
Zdrowie psychiczne
1 min.
Flegmatyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakteru?
27.07.2021
motywacja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-zwiekszyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Motywacja – znaczenie, rodzaje, sposoby jej zwiększania
19.05.2021
Spis treści
 1. Co to jest terapia Gestalt?
 2. Jakie są zasady terapii Gestalt?
 3. Jak wygląda terapia Gestalt?
 4. Jak skorzystasz na terapii Gestalt?

Co to jest terapia Gestalt?

Gestalt to swego rodzaju filozofia życiowa, a zarazem jedna z najpopularniejszych obecnie metod psychoterapii, która może być pomocna w leczeniu depresji, uzależnień czy w zwalczaniu objawów nerwicy lękowej. Jednak w myśl założeń psychologii humanistycznej, w której nurcie lokuje się Gestalt, zdrowie psychiczne to nie tylko brak wyżej wymienionych dolegliwości. To stan, w którym człowiek może rozwijać swój potencjał, żyć w zgodzie ze sobą i w harmonii z innymi ludźmi.

Według Gestalt istota ludzka nie jest sumą cech czy doświadczeń, lecz nierozerwalną całością (postacią – niem. gestalt), i to zmieniającą się dynamicznie w ciągu życia. Co więcej, każdy jest indywidualnością i to, co dobre dla jednej osoby, może okazać się nieprzydatne w przypadku innej. Terapia Gestalt jest procesem, w którym masz szansę spojrzeć na siebie z takiej całościowej, a zarazem indywidualnej, perspektywy. To zaś pozwoli Ci znaleźć adekwatne rozwiązania problemów, żyć pełniej i szczęśliwiej.

Jakie są zasady terapii Gestalt?

Fundamentalne zasady Gestalt zostały ujęte w dziewięciu punktach, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć idee i cel psychoterapii prowadzonej w tym nurcie. Brzmią one następująco:

 • Żyj teraz – zajmuj się teraźniejszością, a nie przeszłością czy przyszłością.

 • Żyj tutaj – skoncentruj się na tym, co obecne, a nie na tym, czego nie ma.

 • Nie żyj wyobrażeniami – doświadczaj tego, co realne.

 • Powstrzymaj niepotrzebne myślenie, analizowanie – spostrzegaj, smakuj.

 • Zamiast manipulować, wyjaśniać, usprawiedliwiać lub osądzać – wyrażaj siebie.

 • Nie ograniczaj się – pozwól sobie na przeżycie i tego, co przyjemne, i tego, co bolesne.

 • Odrzucaj stereotypy czy nakazy, jeśli są sprzeczne z Twoją wiedzą o samym sobie.

 • Weź odpowiedzialność za swoje myśli, uczucia i czyny.

 • Bądź tym, kim naprawdę jesteś.

Terapia w nurcie Gestalt pozwoli Ci osiągnąć powyższe cele, co przełoży się pozytywnie na Twoją satysfakcję z życia i jakość relacji z otoczeniem.

Jak wygląda terapia Gestalt?

Jedną z podstawowych idei Gestalt jest ta, że każdy człowiek zdolny jest samodzielnie odnaleźć źródła swoich problemów i wypracować najlepsze sposoby ich przezwyciężenia. Z tego powodu psychoterapia Gestalt opiera się o szczególną relację terapeutyczną. Nie ma w niej specjalisty i pacjenta, lecz jest dwoje ludzi, między którymi nawiązuje się oparta na zaufaniu i bliskości relacja.

Terapeuta nie występuje w roli eksperta, który ma udzielić „pacjentowi” odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jest jednie przewodnikiem i towarzyszem jego samodzielnych poszukiwań. Ma przy tym prawo – co nie zdarza się w innych nurtach terapeutycznych – dzielić się własnymi doświadczeniami. Rolą terapeuty jest także wspomaganie „pacjenta” w jego dążeniu do zmian.

Terapia może mieć postać indywidualnych spotkań lub psychoterapii grupowej, a właściwie – indywidualnej na tle grupy. Ta ostatnia jest okazją do przepracowania swoich problemów zarówno przy wsparciu terapeuty, jak i pozostałych uczestników spotkania. Takie sesje często przybierają formę psychodramy. Gestalt nie narzuca jednak sztywnych metod działania.

W zależności od charakteru poruszanych problemów terapia Gestalt może być krótkoterminowa (zamknąć się w kilku spotkaniach) lub trwać nawet parę lat. Sam przebieg spotkań także uzależniony jest od ich tematu oraz od inicjatywy i kreatywności uczestników. Szczere, głębokie relacje pomiędzy nimi są w zasadzie jedynym warunkiem efektywności sesji.

Jak skorzystasz na terapii Gestalt?

Jeśli zdecydujesz się na psychoterapię w nurcie Gestalt, może ona pomóc Ci:

 • w poszerzeniu samowiedzy, czyli znajomości własnych ograniczeń, możliwości, pragnień, lęków itd.,

 • we wzmocnieniu poczucia własnej wartości, byś odniósł się do siebie – takiego, jakim naprawdę jesteś – z miłością i wyrozumiałością,

 • w przejęciu kontroli nad własnym życiem i pokierowaniu nim w zgodzie z ze swoimi prawdziwymi potrzebami.

Dzięki terapii Gestalt masz szansę wsłuchać się we własne uczucia i lepiej je zrozumieć. Możesz skonfrontować się z tym, co hamuje Twój rozwój, odkryć swoje prawdziwe powołania. Przekonasz się, ile w tym, do czego dążysz, jest Twoich własnych intencji, a ile chęci sprostania oczekiwaniom innych osób czy obowiązującym stereotypom.

Samowiedza, jaką zdobędziesz dzięki psychoterapii Gestalt, umożliwi Ci przejęcie odpowiedzialności za kształt Twojego życia. Znając siebie, będziesz w stanie odróżniać, jakie działania służą Twojemu dobrostanowi, a które Ci szkodzą. Pozwoli Ci to świadomie pokierować własnym losem, z najlepszym wykorzystaniem indywidualnego potencjału.

Źródła
 1. V. Chu, Psychoterapia Gestalt, tł. S. Lisiecka, A. Wilkołazka, Wydawnictwo Od Do, Łódź 2013.
 2. A. Tanalska, Relacja Ja-Ty w terapii Gestalt [w:] M. Lis-Turlejska (red.), Nowe zjawiska w psychoterapii, J. Santorski & Co., Warszawa 1991.
Author Anna Dobroń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
lek-przed-ptakami-awizofobia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęk przed ptakami (awizofobia) - jakie są przyczyny i objawy?
30.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.