account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Tetraplegia – czym jest porażenie czterokończynowe?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian05.05.2024Aktualizacja: 05.05.2024

Tetraplegia – zwana również porażeniem czterokończynowym – to nieodwracalne zmniejszenie lub utrata funkcji motorycznej kończyn spowodowane uszkodzeniem rdzenia kręgowego na poziomie szyjnym. Objawia się paraliżem kończyn górnych i dolnych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu roku dochodzi ok. 250 tys. urazów kręgosłupa, które skutkują tetraplegią. Paraliż ma niestety charakter nieodwracalny, jednak dzięki postępom w medycynie i rehabilitacji, istnieją różne sposoby, aby pomóc zwiększyć niezależność i jakość życia osób chorych. Sprawdź, jak wspierać osoby dotknięte tym schorzeniem!


tetraplegia-zycie-z-paralizem
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Czym jest tetraplegia?
 2. Jakie są objawy tetraplegii?
 3. Leczenie tetraplegii
 4. Codzienne wyzwania i pomoc dla osób z tetraplegią
 5. Wsparcie emocjonalne i psychologiczne dla osób z tetraplegią
 6. Do jakiego lekarza z tetraplegią?

Czym jest tetraplegia?

Tetraplegia – znana również jako porażenie czterokończynowe lub kwadriplegia – to stan charakteryzujący się całkowitym lub częściowym paraliżem wszystkich czterech kończyn, czyli rąk i nóg. Dochodzi do niego w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym (C1-C8).

Najczęstszą przyczyną tetraplegii są urazy rdzenia kręgowego, do których może dojść – tak jak w przypadku urazu kończyn czy innego rodzaju złamań – w wyniku wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości czy aktów przemocy. Przyczyną porażenia czterokończynowego mogą być także choroby rdzenia kręgowego takie jak stwardnienie rozsiane (SM), guzy rdzenia kręgowego, wrodzone wady rdzenia kręgowego czy zapalenie poprzeczne rdzenia kręgowego. 

Jakie są objawy tetraplegii?

Objawy tetraplegii mogą się różnić w zależności od poziomu uszkodzenia rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Najważniejsze symptomy tetraplegii i towarzyszące to:

 • utrata czucia i czynności motorycznej w czterech kończynach – stopień paraliżu może się różnić w zależności od poziomu i rodzaju uszkodzenia rdzenia kręgowego. W niektórych przypadkach może dojść do całkowitego braku czucia i ruchu w kończynach, a w innych do częściowego upośledzenia funkcji;

 • zaburzenie funkcji oddechowych – uszkodzenie rdzenia kręgowego powyżej C5 prowadzi do zaburzenia unerwienia przepony, czyli głównego mięśnia odpowiedzialnego za oddychanie;

 • brak kontroli nad oddawaniem moczu i stolca – tetraplegia może również wymagać stosowania odpowiednich technik wspomagających, np. cewnikowania,

 • depresja i lęk – tetraplegia może również negatywnie wpływać na stan psychiczny, prowadząc do depresji i lęku.

Leczenie tetraplegii

Obecnie nie ma możliwości całkowitego wyleczenia tetraplegii. Uszkodzenie rdzenia kręgowego jest nieodwracalne, co oznacza, że nie można przywrócić pełnej funkcji nerwowej w uszkodzonych obszarach. Jednakże dostępne są różne metody leczenia i rehabilitacji, które mogą pomóc pacjentom z tetraplegią w częściowym odzyskaniu sprawności i prowadzić do satysfakcjonującego życia.

Leczenie tetraplegii jest kompleksowe i obejmuje zarówno interwencje medyczną, jak i rehabilitację. Po uszkodzeniu rdzenia kręgowego, pierwszym krokiem jest stabilizacja kręgosłupa i zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej. Następnie rozpoczyna się rehabilitacja, która ma na celu przywrócenie jak największej funkcjonalność kończyn.

Rehabilitacja tetraplegii może obejmować terapię fizyczną, terapię zajęciową i inne działania, które mają na celu poprawę siły mięśniowej, równowagi i koordynacji. W niektórych przypadkach lekarze rozważają chirurgiczne procedury rekonstrukcyjne.

Codzienne wyzwania i pomoc dla osób z tetraplegią

Paraliż czterokończynowy to znacznie bardziej uciążliwa dolegliwość niż np. paraliż twarzy. Osoby z tetraplegią często muszą stawić czoła wielu wyzwaniom w codziennym życiu. Często potrzebują wsparcia w wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak jedzenie, picie, ubieranie się czy korzystanie z toalety. W zależności od stopnia paraliżu, osoby chore mogą poruszać się na wózkach inwalidzkich i korzystać z łóżek rehabilitacyjnych.

Jednak dzięki postępom technologicznym i medycznym istnieje wiele rozwiązań, które zwiększają komfort życia osobom z tetraplegią. W wykonywaniu codziennych czynności – takich jak jedzenie, pisanie czy korzystanie z komputera i telefonu – pomagają zaawansowane protezy i urządzenia wspomagające.

Wsparcie emocjonalne i psychologiczne dla osób z tetraplegią

Wsparcie emocjonalne i psychologiczne odgrywa kluczową rolę w życiu osób z tetraplegią. Adaptacja do nowej rzeczywistości, radzenie sobie z utratą niezależności i zmianami w codziennym życiu może być trudne. Dlatego ważne jest, aby osoby dotknięte porażeniem czterokończynowym miały nie tylko dostęp do profesjonalnej opieki medycznej, ale również do wsparcia psychologicznego. Bardzo ważna jest również ponowna integracja ze społeczeństwem i powrót do aktywności zawodowej, jeśli jest to możliwe. 

Do jakiego lekarza z tetraplegią?

Dzięki postępom w medycynie, rehabilitacji i technologii, osoby z tetraplegią mogą zwiększyć swoją niezależność i funkcjonalność. Aby było to możliwe, potrzebują kompleksowego wsparcia wielu specjalistów: neurologa, fizjoterapeuty, ortopedy, terapeuty zajęciowego, psychologa oraz gastroenterologa i urologa, jeśli choroba wpłynęła również na kontrolę oddawania moczu i stolca.

Chcesz mieć łatwy i szybki dostęp do opieki medycznej i badań lekarskich? Sprawdź, czym jest Polisa Zdrowie Welbi – prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

Już od 69 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do e-konsultacji z 14 specjalistami i e-konsultacji oraz wizyt stacjonarnych u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a od 119 zł miesięcznie – do wizyt w gabinecie również u specjalistów (a liczba specjalizacji do wyboru rośnie do 29!). Jeśli z kolei chcesz mieć możliwość konsultacji z aż 39 specjalistami, wybierz pakiet OCHRONA GOLD, od 239 zł miesięcznie.

Decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, możesz otrzymać również:

 • dostęp do nawet blisko 300 badań (w pakiecie OCHRONA GOLD), w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa,

 • możliwość wykonania profilaktycznego przeglądu zdrowia raz do roku w wariantach dla kobiet i mężczyzn (pakiety OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD),

 • inne korzyści w zależności od pakietu, na który się zdecydujesz, np. 4 wizyty domowe w roku w pakiecie OCHRONA GOLD (już od 239 zł miesięcznie).

Źródła
 1. J. Walecki, Diagnostyka obrazowa – Układ nerwowy ośrodkowy, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
 2. R. Podemski, Kompendium neurologii, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2023.
 3. R. Gnat i in., Techniki nerwowo-mięśniowe, Zaawansowane techniki terapii tkanek miękkich, Wydawnictwo Edra Urban&Partner, Wrocław 2012. 
 4. W. Kozubski, Terapia w chorobach układu nerwowego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2016.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.