Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co oznacza torbiel na jajniku? Jakie są jej objawy?

Angelika Janowicz

lek. Wiktor Trela

09.03.2022

Aktualizacja: 29.09.2022

Torbiele jajnika mogą wzbudzać pewne obawy. Powinnaś pamiętać, że nie wszystkie wykryte zmiany oznaczają groźną chorobę, jednak nigdy nie możesz ich bagatelizować. Zobacz, jakie są objawy torbieli jajnika i kiedy potrzebne jest leczenie.


torbiel-na-jajniku-przyczyny-objawy
pixabay

Polecane

owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
 1. Torbiel na jajniku
 2. Jakie są rodzaje torbieli jajnika?
 3. Jakie są objawy torbieli jajnika?
 4. Jak szybko rośnie torbiel na jajniku?
 5. Jak leczyć torbiel jajnika?
 6. Czy torbiele jajnika są groźne?

Torbiel na jajniku

Torbiel jest wyraźnie odgraniczoną przestrzenią, którą wypełnia płynna treść. Zmiana ta jest zawsze uznawana za patologiczną, ponieważ fizjologicznie nie powinna występować. Może pojawić się w różnych tkankach organizmu człowieka. Często obserwuje się torbiele w piersiach lub na jajnikach.

Torbiel jajnika może zostać rozpoznana przy pomocy badania ultrasonograficznego (USG). Jest widoczna jako kulista przestrzeń odgraniczona od fizjologicznych tkanek. Może mieć różną wielkość. Zdarza się, że na jajnikach występuje kilka torbieli jednocześnie.

Torbiele jajników są uznawane za jedną z najczęstszych przypadłości ginekologicznych. Mogą zostać rozpoznane w każdym wieku. W większości przypadków wykrywane są przypadkowo, w czasie rutynowej wizyty u lekarza ginekologa. Zwykle jednak pojawiają się u kobiet w okresie rozrodczym. Dzieje się tak ze względu na związek torbieli ze zmianami stężeń hormonów w czasie cyklu menstruacyjnego, ale również z samą funkcją i pracą jajników.

Jakie są rodzaje torbieli jajnika?

Najczęściej występującym rodzajem torbieli jajnika jest zmiana czynnościowa (prosta). Charakteryzuje się ona obecnością płynnej, surowiczej treści. Jej przyczyną są zaburzenia hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety – przede wszystkim przed owulacją, czyli uwolnieniem komórki jajowej. Jeżeli pęcherzyk, w którym znajduje się komórka jajowa, nie pęknie, zaczyna rosnąć. Tym samym przekształca się w torbiel. Może ona osiągnąć nawet kilka centymetrów średnicy. Tego typu zmiany najczęściej nie są groźne, ale nie jest to regułą. Torbiele proste występują np. w zespole policystycznych jajników (PCOS).

Na jajnikach może być obecna również torbiel krwotoczna. Ten rodzaj zmian jest również związany z owulacją. W czasie pękania pęcherzyka, z którego zostaje uwolniona komórka jajowa, niekiedy dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Obecna w nich krew wypełnia pęcherzyk.

Innym rodzajem jest torbiel endometrialna – zmiana związana z endometriozą, w której przebiegu tkanki z jamy macicy wędrują do innych narządów. Jest ona wypełniona krwią, często też skrzepami. Jej treść ma bardzo ciemny kolor. Z tego powodu bywa nazywana torbielą czekoladową. Zmiana może osiągać bardzo duże rozmiary, co jest przyczyną wielu dolegliwości.

Niekiedy na jajniku obecna jest torbiel skórzasta, która tworzy się ze struktur ektodermalnych. W prawidłowych warunkach powstają z nich m.in. naskórek czy włosy, dlatego wnętrze torbieli skórzastej może być nimi wypełnione.

Jakie są objawy torbieli jajnika?

Torbiele jajnika bardzo często nie powodują żadnych dolegliwości. Możesz nie zdawać sobie sprawy z ich obecności, dopóki nie wykonasz badania u ginekologa. Problemy zaczynają się zwykle w momencie, w którym zmiana osiąga duży rozmiar i zaczyna uciskać na sąsiednie struktury.

Możliwe objawy torbieli jajnika to:

 • ból podbrzusza lub po stronie jajnika z torbielą,

 • ból pleców w odcinku lędźwiowym,

 • wzdęcie brzucha,

 • zwiększenie obwodu brzucha,

 • zaburzenia cyklu menstruacyjnego,

 • plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe,

 • dyskomfort w czasie stosunku seksualnego,

 • ucisk na pęcherz moczowy i częstsza potrzeba oddawania moczu.

Może się zdarzyć, że pierwszym objawem jest pęknięcie torbieli. Wówczas występuje bardzo silny ból, któremu towarzyszą ogólne osłabienie, wzrost temperatury ciała, wymioty, a nawet krótkotrwała utrata przytomności. W takiej sytuacji powinnaś szybko znaleźć się pod opieką medyczną.

Jak szybko rośnie torbiel na jajniku?

Torbiele jajnika rosną w różnym tempie. Zdarza się, że ulegają powiększeniu bardzo szybko – nawet w czasie jednego cyklu menstruacyjnego. Niektóre nie zmieniają swojej średnicy nawet przez kilka miesięcy lub lat. Ważne jest, aby obserwować torbiele jajnika.

Jak leczyć torbiel jajnika?

Nie wszystkie torbiele wymagają leczenia. Niektóre z nich (zwłaszcza czynnościowe) znikają samoistnie. W przypadku dużych zmian lub takich, które powodują jakiekolwiek dolegliwości, lekarz może podjąć decyzję o włączeniu farmakoterapii lub przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego.

Czy torbiele jajnika są groźne?

Torbiele na jajniku mają zwykle łagodny charakter. W takich przypadkach jedynym zagrożeniem może być ich pęknięcie. Zdarza się jednak, że niektóre zmiany wykryte w jajniku mogą przekształcić się w nowotwór, dlatego po wykryciu warto je monitorować.

Źródła
 1. K. Szyłło, N. Leśnik, Zasady postępowania w przypadku niezłośliwych guzów jajnika, „Forum Położnictwa i Ginekologii” 2016, nr 30 https://www.forumginekologii.pl/artykul/zasady-postepowania-w-przypadku-niezlosliwych-guzow-jajnika (dostęp 04.02.2022).
 2. I. Nowak-Psiorz i in., Treatment of ovarian endometrial cysts in the context of recurrence and fertility, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30659784/ (dostęp 04.02.2022).
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.