account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co to jest torbiel endometrialna? Przyczyny, objawy i leczenie

Angelika Janowiczlek. Agnieszka Żędzian15.03.2022Aktualizacja: 12.03.2024

Torbiele endometrialne pojawiają się u kobiet, które chorują na endometriozę. Są one zlokalizowane w jajnikach. Można rozpoznać je dzięki badaniom obrazowym. Wymagają leczenia, ponieważ osiągają duże rozmiary i mogą pękać. Zobacz, czym są torbiele endometrialne i jakie są ich objawy.


torbiel-endometrialna-jak-szybko-rosnie
pexels

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Co to jest torbiel endometrialna?
  2. Jakie są przyczyny torbieli endometrialnej?
  3. Objawy torbieli endometrialnej
  4. Jak szybko rośnie torbiel endometrialna?
  5. Torbiel endometrialna a torbiel krwotoczna
  6. Leczenie torbieli endometrialnej

Co to jest torbiel endometrialna?

Niekiedy w tkankach pojawia się przestrzeń, która ma płynną zawartość. Jest to torbiel. Zmianę tego typu zawsze uznaje się za patologiczną, czyli niewystępującą w prawidłowych warunkach. Może mieć ona różną lokalizację. W przypadku kobiet często stwierdzane są torbiele na jajnikach. Jednym z ich rodzajów jest torbiel endometrialna.

Torbiele endometrialne stanowią 35% wszystkich łagodnych torbieli jajnika. Są to owalne przestrzenie. Wypełnia je ciemna i gęsta treść – nagromadzona krew menstruacyjna. Torbiel endometrialna może osiągać różne rozmiary. Zaobserwowano, że zmiany tego typu częściej występują na lewym jajniku.

Torbiele tego typu inaczej określa się torbielami czekoladowymi. Nazwa pochodzi od cech charakterystycznych wypełniającej cystę cieczy. Jest ona gęsta i ciemnobrunatna, co przypomina roztopioną czekoladę.

Niekiedy we wnętrzu torbieli endometrialnej obecne są skrzepy, spowodowane gromadzeniem się krwi w każdym cyklu menstruacyjnym. Nie ma ona ujścia, dlatego ulega procesowi krzepnięcia.

Jakie są przyczyny torbieli endometrialnej?

Przyczyną torbieli endometrialnej jest endometrioza. Szacuje się, że tego typu zmiany występują nawet u 17–44% chorych kobiet. Towarzyszą im jeszcze inne objawy (m.in. zrosty w narządach rodnych i jamie brzusznej).

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, która dotyka nawet 10% kobiet w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się obecnością endometrium (błony śluzowej macicy) poza macicą. Nie udało się ustalić dokładnych przyczyn tego stanu.

Torbiele endometrialne powstają, gdy błona śluzowa macicy umiejscawia się w jajnikach. Tego typu tkanka podlega działaniu hormonów oraz cyklowi menstruacyjnemu. Dlatego regularnie dochodzi do jej złuszczania się (menstruacji). Stąd też torbiele wypełnione krwią oraz szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Jeśli cierpisz na endometriozę i obawiasz się, że w jajnikach mogą rozwinąć się torbiele endometrialne, zyskaj możliwość regularnych konsultacji z lekarzem i badań diagnostycznych, poprzez zakup Polisy Zdrowie Welbi.

W ramach pakietu OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie zyskasz nie tylko możliwość konsultacji z ginekologiem, ale również dostęp do nawet 38 innych specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, drobnych zabiegów ambulatoryjnych, a także blisko 300 badań, laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (np. USG ginekologicznego).

Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Objawy torbieli endometrialnej

Przez pewien czas torbiele endometrialne przebiegają bez żadnych objawów. Często kobieta nie wie, że choruje na endometriozę, i schorzenie jest rozpoznawane przypadkowo. Jednocześnie są panie, u których występują nieprzyjemne dolegliwości, ale prawidłowa diagnoza zostaje postawiona dopiero po 8–10 latach.

Najczęściej pierwszym objawem torbieli endometrialnej jest ból w miednicy mniejszej, który przybiera przewlekłą postać. Ma on różny stopień nasilenia. Często nasila się w czasie menstruacji. Może występować po stronie jajnika lub być uogólniony. Oprócz tego występują jeszcze inne objawy, charakterystyczne dla endometriozy. Są to m.in.:

  • bolesne miesiączki,

  • obfite krwawienia menstruacyjne,

  • przedłużające się krwawienia menstruacyjne,

  • ból w czasie oddawania moczu,

  • ból w czasie stosunku seksualnego,

  • wzdęcia i problemy ze strony układu pokarmowego.

Ważna jest zależność endometrioza a ciąża. Na skutek choroby dochodzi do obniżenia płodności. Swój udział mają w tym również torbiele endometrialne. Zmiany te prowadzą bowiem do zaburzeń funkcjonowania jajników – ich przedwczesnej niewydolności oraz problemów z owulacją. Zmniejszeniu może ulec również rezerwa jajnikowa.

Jak szybko rośnie torbiel endometrialna?

Torbiel endometrialna może rosnąć bardzo szybko. Uznaje się, że znacznie szybciej od innych rodzajów torbieli, które występują w jajnikach. Może osiągnąć średnicę nawet do 20 centymetrów. Uważa się, że u kobiet z endometriozą czas od wystąpienia pierwszej miesiączki do powstania torbieli czekoladowej wynosi 4 lata.

Torbiel endometrialna a torbiel krwotoczna

Torbiel endometrialna nie powinna być mylona z innym rodzajem zmian, które mogą występować w jajniku. Mowa o torbieli krwotocznej. Obie z nich są wypełnione krwią, ale mają różne pochodzenie. Torbiel krwotoczna zawiera krew pochodzącą z drobnych naczyń krwionośnych, które uległy uszkodzeniu w momencie uwolnienia komórki jajowej. Nie jest ona związana z endometriozą i występuje również u zdrowych kobiet.

Leczenie torbieli endometrialnej

Torbiel endometrialną można rozpoznać w badaniu ultrasonograficznym (USG). Niekiedy jest ona wyczuwalna również przez powłoki brzuszne w badaniu palpacyjnym. Sugerują ją opory tkankowe i tkliwość.

Leczenie torbieli endometrialnych jest konieczne, aby zapobiec ich pęknięciu. To powikłanie, które stanowi poważne zagrożenie. W terapii stosuje się leki przeciwbólowe i hormonalne lub usuwa się zmianę metodami laparoskopowymi.

Źródła
  1. A.T. Hoyle, Y. Puckett, Endometrioma, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559230/#article-21106.s2 (dostęp 17.02.2022).
  2. K. Gałczyński i in., Ovarian endometrioma – a possible finding in adolescent girls and young women: a mini-review, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6839067/ (dostęp 17.02.2022).
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.