account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak powstaje i jak leczyć trądzik na pośladkach?

Paulina Kłos-Wojtczak21.01.2022Aktualizacja: 06.10.2022

Trądzik to przewlekła choroba skórna spowodowana nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe. Zmiany skórne mogą pojawić się zarówno na twarzy, plecach, dekolcie, a także innych częściach ciała, w tym pośladkach. Pryszcze to mało estetyczna ozdoba, mogąca powodować nawet zaburzenia nastroju. Zobacz, jak dochodzi do powstawania trądziku na pośladkach i jak się go pozbyć.


tradzik-na-posladkach-skad-sie-bierze-jak-leczyc
pexels

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Trądzik na pośladkach – jak powstaje?
  2. Rodzaje trądziku
  3. Trądzik na pośladkach – odmiany
  4. Sposoby na trądzik na pośladkach

Trądzik na pośladkach – jak powstaje?

Trądzik pospolity jest powszechną chorobą przewlekłą, która najczęściej kojarzona jest z okresem dojrzewania. Okazuje się, że trądzik u dorosłych jest także poważnym problemem, najczęściej związanym z zaburzeniami hormonalnymi. Na skórze twarzy, pleców, dekoltu, ramion oraz pośladków mogą pojawić się grudki, cysty, torbiele i zaskórniki. Ich wyciskanie w nieumiejętny sposób to nałóg mogący zakończyć się zaostrzeniem choroby, a także powstaniem blizn po trądziku, które trudno jest później wyleczyć.

Wzmożona produkcja gruczołów łojowych doprowadza do nadmiernego rogowacenia naskórka, co w konsekwencji powoduje zaczopowanie ujścia przewodów łojowych. Sebum zostaje uwięzione pod powierzchnią skóry, tworząc nieestetyczną zmianę skórną. Taka sytuacja sprzyja kolonizacji chorobotwórczych bakterii beztlenowych, co z kolei na ogół kończy się stanem zapalnym. Takie reakcje mogą wzmagać również infekcje innymi rodzajami drobnoustrojów, w tym drożdżakami.

Rodzaje trądziku

Wyróżnia się różne rodzaje trądziku, w tym m.in.:

  • zaskórnikowy – wyróżnia się występowaniem zaskórników zamkniętych i otwartych, występuje najczęściej i jednocześnie jest najłatwiejszy do wyleczenia,

  • różowaty – jest połączeniem zaburzeń naczyniowych i łojotokowych, zmiany skórne najczęściej lokalizują się na nosie, policzkach, brodzie i szyi – charakterystyczne jest pojawienie się rumienia skórnego,

  • bliznowaty – w jego przebiegu obserwuje się włókniste guzy o podłużnym, nieregularnym kształcie,

  • grudkowo-krostkowy – zmiany są koloru czerwonego, bardzo często bolesne, w ich wnętrzu znajduje się treść ropna.

Trądzik na pośladkach – odmiany

Trądzik na pośladkach nie jest częstym zjawiskiem. Osoby, które go posiadają, odczuwają bardzo duży dyskomfort, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy częściej opalamy się w kostiumach kąpielowych i pływamy w miejskich basenach. W przypadku nastolatków pryszcze na pośladkach mogą być przyczyną rezygnacji z ćwiczeń fizycznych w szkole i obniżeniem nastroju.

Istnieje wiele odmian trądziku na pośladkach.

  • Skupiony – zmiany skórne występują w skupiskach. Są wypełnione ropną treścią, która pod wpływem urazów mechanicznych może uwalniać się na zewnątrz (pękać), co powoduje rozprzestrzenianie się stanu zapalnego na pozostałe części ciała i zwiększa ryzyko pojawienia się blizny.

  • Rogowacenie okołomieszkowe – pierwotną przyczyną jest nadmierna keratynizacja naskórka. W wyniku tego procesu ujścia mieszków włosowych zostają zablokowane przez martwy naskórek. Typowa dla rogowacenia okołomieszkowego jest sucha i bardzo zaczerwieniona skóra.

  • Potówki – kojarzone są przede wszystkim z okresem niemowlęcym. Nieco rzadziej pojawiają się u osób dorosłych, a przyczyną ich powstawania jest nadmierna potliwość. Potówki mogą pojawiać się jako skutek noszenia odzieży wykonanej ze sztucznych tworzyw, które utrudniają odprowadzanie wilgoci i wentylację. Większość osób leczy potówki na pośladkach kąpielami w krochmalu.

  • Opryszczka – pojawia się zarówno na genitaliach, jak i pośladkach. Wymaga natychmiastowej konsultacji z dermatologiem.

Na pośladkach może pojawić się także pryszcz podskórny. Jak sama nazwa wskazuje, nie wystaje on ponad powierzchnię skóry. Może przybierać formę cysty, torbieli lub guzów o różnych stopniu rozwoju, zaczerwienienia i bolesności. Nie jest to zmiana skórna, która klasyfikuje się do wyciskania. W większości przypadków, pryszcze podskórne wchłaniają się same po kilku dniach. Jeśli pojawia się ich więcej, są bolesne lub nie chcą zniknąć, konieczna jest wizyta u dermatologa, aby wykluczyć czyraki lub inne niebezpieczne dla zdrowia wykwity.

Sposoby na trądzik na pośladkach

Leczenie trądziku na pośladkach uzależnione jest od jego pierwotnej przyczyny. W zależności od stopnia zaawansowania zmian skórnych, w niektórych przypadkach może wymagać antybiotykoterapii. Farmakoterapia często polega również na doustnym podaniu izotretynoiny (pochodnej witaminy A). Ważne jednak, aby pamiętać o tym, że jeśli leki te przepisuje się kobiecie w wieku rozrodczym, konieczne jest jednoczesne włączenie antykoncepcji, ponieważ retinoidy mają działanie teratogenne (mogą uszkodzić płód).

Istnieją również domowe sposoby na pozbycie się trądziku na pośladkach. Pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest oczywiście odpowiednia higiena oraz noszenie przewiewnej odzieży wykonanej z naturalnych materiałów. Do mycia całego ciała zaleca się używanie emulsji hipoalergicznych, które nie wysuszają nadmiernie naskórka, ale pozwalają na pozbycie się zanieczyszczeń kumulujących się w porach skóry. Raz w tygodniu, warto wykonać peeling, wykorzystując do tego produkty na bazie cukru lub soli. Gruboziarnistego peelingu nie zaleca się wykonywać u osób ze zmianami ropnymi.

Źródła
  1. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, t. 60, nr 2, s.13–18.
  2. K. Iwanek, Trądzik pospolity, „Lek w Polsce” 2015, t.25, nr 1, s. 284.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.