account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Jak skutecznie pozbyć się trądziku ropowiczego?

Sylwia Brodniewska 17.04.2024Aktualizacja: 17.04.2024

Grudki, krostki z ropą i zaskórniki to charakterystyczne zmiany świadczące o trądziku ropowiczym. Jego leczenie powinno odbywać się pod okiem dermatologa, ponieważ często konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Nie bez znaczenia jest również dieta i odpowiednia dawka snu. Poznaj sposoby na piękną skórę bez niedoskonałości.


tradzik-ropowiczy-skuteczne-sposoby
Pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Jak rozpoznać trądzik ropowiczy?
  2. Jak leczyć trądzik ropowiczy?
  3. Pielęgnacja skóry z trądzikiem ropowiczym

Jak rozpoznać trądzik ropowiczy?

Trądzik ropowiczy charakteryzuje się ropnymi zmianami zlokalizowanymi na twarzy, szyi, plecach i dekolcie. Mogą się z nim zmagać osoby w okresie dojrzewania, czyli w wieku 13–18 lat, a także dorośli. Większe prawdopodobieństwo jego wystąpienia pojawia się u osób, które wcześniej borykały się z trądzikiem zaskórnikowym czy młodzieńczym. Trądzik ropowiczy to trudna w leczeniu choroba skóry. Stany zapalne są zaognione, bolesne i zawierają ropną wydzielinę. Po ich usunięciu mogą pozostawać na skórze blizny i przebarwienia.

W celu rozpoznania choroby konieczna jest wizyta u dermatologa, ponieważ leczenie trądziku ropowiczego wymaga stosowania zarówno maści na skórę, jak i środków doustnych. Podczas wizyty specjalista obejrzy Twoją skórę, zanalizuje wygląd i umiejscowienie zmian, a także przeprowadzi z Tobą wywiad dotyczący trybu życia, diety i stosowanej pielęgnacji. Za pojawienie się trądziku ropowiczego odpowiedzialna jest zwiększona aktywność gruczołów łojowych, w jej wyniku na skórze gromadzą się bakterie i nadmiar sebum, powodujący zmiany. Niekiedy za pojawienie się niedoskonałości odpowiedzialne są hormony, w szczególności testosteron i androgeny. 

Nie bez znaczenia dla wyglądu skóry są: domowa pielęgnacja, sen, dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto również przyjrzeć się swoim jelitom, które mogą wpływać na kondycję nie tylko skóry, ale całego organizmu. Niedoskonałości na skórze mogą również pojawiać się, jeśli nie oczyszczasz swojej skóry. Pamiętaj, że należy ją myć dwa razy dziennie. Jeśli tego nie robisz, może być to jedną z przyczyn pojawienia się zmian skórnych. 

Jak leczyć trądzik ropowiczy?

Im szybciej zgłosisz się do dermatologa, tym łatwiej będzie Ci poradzić sobie z trądzikiem ropowiczym. Schemat postępowania jest ustalany indywidualnie, jednak często do leczenia wykorzystywane są antybiotyki na bazie klindamycyny, erytromycyny lub neomycyny, a także zawierające inne substancje, takie jak nadtlenek beznoilu, kwas azelainowy. Na trądzik ropny najczęściej aplikowane są one w postaci maści, kremu czy żelu. Pamiętaj, że należy je stosować zgodnie z zaleceniami dermatologa. Środki te mogą powodować odbarwienie odzieży, ręczników czy pościeli, dlatego podczas kuracji zwracaj na to uwagę. 

Leczenie miejscowe to niejedyny sposób na złagodzenie zmian ropnych na skórze. W niektórych przypadkach konieczne jest włączenie również antybiotyków podawanych drogą doustną. Taka kuracja może trwać nawet kilka miesięcy, a dawka jest ustalana i modyfikowana przez lekarza. Konieczne jest przyjmowanie w czasie antybiotykoterapii probiotyków, a także suplementów witaminowych, w szczególności witamin z grupy B oraz witaminy C. Ciężkie przypadki trądziku ropowiczego mogą być leczone izotretynoiną. Jest to lek przypisywany tylko przez lekarza w konkretnych przypadkach. Nie pozostaje on obojętny dla zdrowia, dlatego jeśli jesteś kobietą planującą ciążę, należy odłożyć swoje plany w czasie. Po zakończeniu leczenia izotretynoiną o dziecko można się starać po upływie dwóch lat. 

Jeśli chcesz mieć możliwość regularnego kontaktu z lekarzem, który nie tylko zdiagnozuje chorobę i włączy leczenie, ale również skieruje na odpowiednie badania, wystawi zwolnienie lekarskie czy skieruje do innego specjalisty, jeśli uzna, że zamów na Welbi ofertę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Do wyboru są 3 różne pakiety. W ramach pakietu OCHRONA COMPLEX od 119 zł miesięcznie można umawiać się na e-konsultacje i wizyty stacjonarne do lekarzy pierwszego kontaktu, a także 29 specjalistów, w tym dermatologa. Co więcej, czas oczekiwania na konsultację z lekarzem rodzinnym to nie więcej niż 24 godziny, a z innymi specjalistami z listy przeważnie nie więcej niż 3 dni robocze! Oprócz tego w ramach miesięcznej składki można wykonać ponad 200 różnych badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym np. morfologię czy wymaz ze zmian skórnych.

Zamów ofertę i sprawdź, z jakich innych usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach miesięcznej składki Polisy Zdrowie Welbi.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem ropowiczym

Aby poprawić stan skóry, należy zmienić swoje dotychczasowe sposoby pielęgnacji. Jeśli brakowało w niej odpowiedniego oczyszczania skóry, nawilżania i złuszczania, to należy wprowadzić te elementy do swojej rutyny. Kosmetyki stosowane w trądziku ropowiczym powinny być dla skóry delikatne, ale skuteczne. Nie zaleca się stosowania produktów zawierających alkohol etylowy, ponieważ ma on właściwości wysuszające. Niewskazane są również barwniki czy substancje zapachowe, które są często odpowiedzialne za pojawienie się podrażnień na skórze. Po co w takim razie warto sięgnąć?

Możesz wypróbować kosmetyki zawierające ekstrakty roślinne, cynk, oleje czy składniki nawilżające. Twoja skóra w tym czasie potrzebuje: 

Podczas porannej pielęgnacji skup się na oczyszczeniu skóry, a następnie zmatowieniu jej i nawilżeniu. Cera trądzikowa tak samo potrzebuje nawilżenia, jak sucha czy dojrzała, dlatego nie bój się sięgać po takie kosmetyki. Ponadto codziennie nakładaj krem z wysokim filtrem. Dzięki niemu unikniesz przebarwień posłonecznych, które są trudne do usunięcia. Przed snem zmyj cały makijaż, usuń zanieczyszczenia powietrza, sebum i pot. Możesz użyć pianki, żelu czy emulsji. Warto umyć skórę dwukrotnie przed nałożeniem kremu na noc. Jeśli stosujesz maści na trądzik ropowiczy, pamiętaj, że Twoja skóra musi być czysta i sucha. Jeśli chcesz nałożyć krem, odczekaj ok. 30 minut po nałożeniu antybiotyku na skórę. Zmian skórnych nie wolno ani wyciskać, ani rozdrapywać. Dzięki temu masz pewność, że szybciej osiągniesz rezultaty swojego leczenia. 

Zmodyfikuj swoją dietę. Powinna opierać się na świeżych warzywach i owocach, chudym mięsie, nabiale, rybach i produktach pełnoziarnistych. Sięgaj po produkty sezonowe, które zawierają wiele witamin i minerałów. Pamiętaj również o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Dorosła osoba powinna wypijać 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała.

Źródła
  1. M. Noszczyk, Kosmetologia lecznicza i pielęgnacyjna, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
  2. J. Tan, K. Bhate, A global perspective on the epidemiology of acne, „British Journal of Dermatology”, 2015, 172, s. 3–12.
  3. Z. Adamski, Dermatologia dla kosmetologów, red. A. Kaszuba, Elsevier, Urban & Partner, Wrocław 2017.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.