Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Uczucie gorąca – najczęstsze przyczyny

Marta Skrzypek

lek. Agnieszka Żędzian

21.03.2023

Aktualizacja: 21.03.2023

Uderzenia gorąca są bardzo powszechnym, aczkolwiek niezbyt przyjemnym zjawiskiem. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Mogą pojawiać się nagle i być związane z silnym stresem. Przyczyn uderzeń gorąca może być jednak znacznie więcej.


Uderzenia gorąca są zazwyczaj kojarzone z menopauzą. Jest to słuszne założenie, ale ten objaw ma wiele innych przyczyn, ponieważ nie pojawia się wyłącznie u dojrzałych pań. Z uczuciem gorąca mają do czynienia także mężczyźni oraz kobiety w każdym wieku. Jakie są tego przyczyny?

Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
uczucie-goraca-przyczyny-jak-sobie-radzic
unsplash.com

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Uderzenia gorąca w klimakterium
 2. Uczucie gorąca w nadczynności tarczycy
 3. Uczucie gorąca jako reakcja na ostre potrawy
 4. Uczucie gorąca a stres i nerwica
 5. Uczucie gorąca a PMS
 6. Uczucie gorąca w klatce piersiowej
 7. Uczucie gorąca w stopach

Uderzenia gorąca w klimakterium

Nawet jeśli w przypadku starszych kobiet uderzenia gorąca mogą być spowodowane klimakterium, czyli menopauzą, warto o tym porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu. Klimakterium potrafi być bardzo uciążliwe, dlatego nie warto się męczyć. Istnieją skuteczne sposoby łagodzenia tej i innych dolegliwości związanych z menopauzą, jak choćby: wahania nastroju, suchość skóry lub nadmierna potliwość. Te objawy są skutkiem zaniku czynności jajników, które przestają produkować estrogeny, czyli żeńskie hormony.

Gdy wraz z silnym uczuciem gorąca pojawiają się nocne poty, a kobieta jest w dojrzałym wieku, wiele pań nabiera pewności, że mają do czynienia z nadchodzącym klimakterium. Czasami okazuje się jednak, że dolegliwości wynikają także z choroby ogólnoustrojowej, na przykład schorzenia tarczycy. Stąd ważne, aby nie dokonywać diagnozy samemu i udać się do lekarza, który oprócz badania poziomu hormonów płciowych zleci sprawdzenie hormonów tarczycowych.

Uczucie gorąca w nadczynności tarczycy

Uczucie gorąca może oznaczać chorobę tarczycy, szczególnie wskazywać na nadczynność. Oprócz uderzeń gorąca innymi objawami wskazującymi na nadczynność tarczycy są:

 • bezsenność,

 • rozdrażnienie,

 • kołatanie serca,

 • spadek wagi,

 • łamanie się paznokci,

 • wypadanie włosów,

 • nieregularne miesiączkowanie.

Nadczynność tarczycy jest chorobą spowodowaną nadwyżką hormonów tarczycowych w stosunku do potrzeb organizmu. Pełnią one niezwykle ważną funkcję w organizmie, ponieważ wpływają na metabolizm. Poza tym gruczoł ten odpowiada za regulację układu nerwowego, rozrodczego, a także za przemianę materii.

Uczucie gorąca jako reakcja na ostre potrawy

Uczucie gorąca, szczególnie w obrębie twarzy, może pojawić się w wyniku spożycia ostrych potraw, alkoholu lub kofeiny. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem pikantnych przypraw lub używek ciało gwałtownie się nagrzewa i pokrywa potem. Człowiek dostaje wypieków na policzkach i rękach. Jakie przyprawy najczęściej rozgrzewają ciało? Są to między innymi: kurkuma, imbir, cynamon, pieprz, curry, ostra papryka czy kardamon.

Uczucie gorąca a stres i nerwica

Kolejną przyczyną uderzeń gorąca może być stres, który wywołuje także pojawienie się gwałtownych potów. W takich przypadkach częścią ciała, która poci się najszybciej, są dłonie. Uczucie gorąca pojawia się nagle, prowadząc organizm do pełnej mobilizacji. Przykładem stresujących sytuacji mogą być: trema przed egzaminem, uczucie wstydu, stres przed pierwszą randką. Niekiedy pojawiają się także silny niepokój, duszności. Fala gorąca, która się pojawia w takich sytuacjach, jest spowodowana wyrzutem adrenaliny i noradrenaliny, czyli hormonów, które stawiają organizm w pełnej gotowości. Jeśli dodatkowo pojawia się silne uczucie lęku, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ można doprowadzić się do nerwicy lub napadów lękowych.

W przypadku nerwicy dodatkowymi objawami pojawiającymi się obok uczucia gorąca są: gul w gardle, kołatanie serca, ból głowy, zlewne poty, a nawet omdlenia.

Uczucie gorąca a PMS

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, występuje kilka dni przed pojawieniem się okresu. Charakteryzuje się występowaniem bardzo wielu objawów, zarówno psychicznych, jak i somatycznych. Wśród nich najbardziej charakterystyczne są: smutek, drażliwość, gniew, agresja, problemy z jelitami, zatrzymanie wody w organizmie czy właśnie silne uderzenia gorąca wraz z potami zlewnymi. W trakcie PMS uczucie gorąca pojawia się szczególnie w nocy i potrafi kobietę skutecznie wybudzić.

Uczucie gorąca w klatce piersiowej

Wiele osób skarży się na uczucie gorąca, pieczenie oraz ucisk w klatce piersiowej. Może być to związane z problemami pulmonologicznymi. Jeśli w dodatku występuje kaszel, warto skontaktować się z lekarzem w celu wykluczenia takich chorób, jak: gruźlica, astma, zapalenie płuc czy guz. W takich wypadkach lekarz zleca najczęściej wykonanie RTG, a także spirometrię, bronchoskopię, a dodatkowo badanie serca.

Uczucie gorąca w klatce piersiowej może być także związane ze stresem. Długotrwałe objawy przechodzą często w nerwicę, która dodatkowo objawia się zawrotami głowy, uciskiem w klatce piersiowej, drętwieniem rąk lub całego ciała. Objawy są bardzo podobne jak przy zawale serca, a więc nie należy ich bagatelizować. Dlatego, jeśli nastąpi ucisk i uczucie gorąca w klatce piersiowej, warto wykonać EKG, aby wykluczyć zawał mięśnia sercowego. Dodatkowo dobrze jest wykonać podstawowe badania krwi oraz badanie hormonów tarczycowych.

Uczucie gorąca w stopach

Uczucie gorąca w stopach, czyli tzw. gorące podeszwy stóp, którym dodatkowo towarzyszy dokuczliwy ból pięty, to objaw zapalenia rozcięgna podeszwowego stopy. Jest to bardzo powszechne schorzenie ortopedyczne, które często pojawia się u osób aktywnych, na przykład biegaczy. Rozcięgno podeszwowe to pasmo tkanki łącznej. Jest niezwykle wytrzymałe. Znajduje się na całej długości stopy – od pięty do palców. Pełni ono ważną funkcję, ponieważ napina się podczas stawiania każdego kroku. Schorzenia nie warto bagatelizować – powikłaniem mogą być: stale nasilający się ból, zaburzenia biomechaniki, a także narośl kostno-stawowa.

Źródła
 1. A. Lewiński, Menopauza bez tajemnic, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2006.
 2. A. Lewiński, Nadczynność i niedoczynność tarczycy, Przewodnik Lekarza, vol. 5 10/2002.
 3. A. Clark David, T. Beck Aaron, Zaburzenia lękowe, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
 4. B. K. Buchanan, D. Kushner, Plantar fasciitis, National Library of Medicine, May 20, 2022. 
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
mykotoksyny-co-to-jest-jakie-sa-objawy-zatrucia
Zdrowie
2 min.
Czym są mykotoksyny? Jak wygląda zatrucie pleśnią?
19.05.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.