account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Wodniak jądra – co to takiego? Jak leczyć?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian08.04.2024Aktualizacja: 08.04.2024

Wodniak jądra to rodzaj zbiornika wypełnionego płynem surowiczym, który występuje w obrębie osłonki jądra i prowadzi do znacznego powiększenia moszny. U niemowląt wynika z nieprawidłowego przebiegu organogenezy w życiu płodowym i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Dorośli mężczyźni dotknięci tym schorzeniem doświadczają bólu w pachwinach, trudności w poruszaniu się czy zmniejszenia komfortu podczas współżycia. Wodniaki jądra u małych dzieci zazwyczaj wchłaniają się samoistnie, natomiast u dorosłych wymagają leczenia operacyjnego. Co jeszcze warto wiedzieć o tej przypadłości i do jakiego lekarza się udać?


wodniak-jadra-czym-jest-i-jak-go-leczyc
Pixabay.com

Polecane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Wodniak jądra – co to takiego?
  2. Wodniak jądra – objawy
  3. Wodniak jądra u niemowlaka
  4. Wodniak jądra u dorosłego mężczyzny
  5. Jak wygląda leczenie wodniaka jądra?
  6. Czy wodniak jądra jest groźny?

Wodniak jądra – co to takiego?

Wodniak jądra to zbiornik wypełniony płynem surowiczym, który powstaje w osłonce jądra i prowadzi do powiększenia rozmiarów moszny. Za pojawienie się tego schorzenia odpowiada zwiększone wydzielanie płynu surowiczego albo nieprawidłowe wchłanianie tej substancji przez osłonkę jądra. Schorzenie, które możesz zobaczyć gołym okiem i bez problemu wyczuć podczas samobadania jąder, pojawia się u mężczyzn w każdym wieku i może mieć charakter wrodzony lub nabyty:

  • Wrodzone wodniaki jądra diagnozuje się już u noworodków bezpośrednio po narodzinach. Ich obecność to efekt nieprawidłowego przebiegu organogenezy w życiu płodowym – po zstąpieniu jądra do moszny wyrostek pochwowy nie zrasta się prawidłowo. 

  • Nabyte (wtórne) wodniaki jądra rozpoznawane u nastolatków i dorosłych mężczyzn są najczęściej efektem urazów jądra lub stanu zapalnego w obrębie tego obszaru. Pojawiają się też w przebiegu nowotworów lub po operacjach (np. przepukliny pachwinowej). 

Wodniak jądra – objawy

Wodniak jądra to zmiana, której symptomy możesz zauważyć gołym okiem. Najbardziej charakterystycznym objawem jest powiększenie moszny – zazwyczaj jednostronne, jednak zdarzają się też przypadki, w których wodniaki występują obustronnie. Zwiększoną objętość worka mosznowego możesz zaobserwować szczególnie wieczorem, kiedy zwiększa się ilość płynu surowiczego w obrębie jądra. Zmiana zazwyczaj nie daje dolegliwości bólowych, gdy jej dotykasz – ból pojawia się zwykle wtedy, gdy torbiel jest objawem nowotworu lub ostrego zapalenia jądra. 

Szczególnie kłopotliwe są wodniaki o dużych rozmiarach, które powodują trudności w poruszaniu się i znacznie zmniejszają komfort podczas współżycia seksualnego. W niektórych przypadkach może pojawić się ból w pachwinie. Schorzenie nie wywołuje dyskomfortu ani innych problemów podczas oddawania moczu. 

Wodniak jądra u niemowlaka

Wodniaki jąder są diagnozowane u noworodków tuż po narodzinach i na początkowym etapie nie są leczone, tylko pozostają pod obserwacją lekarza. Torbiel zazwyczaj wchłania się samoistnie, jeśli jednak nie następuje to po ukończeniu 2. roku życia, trzeba wykonać operację. 

Wodniak jądra u dorosłego mężczyzny

Jeśli zauważysz, że objętość moszny wyraźnie się zwiększyła, nie czekaj, tylko udaj się na konsultację do urologa, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego. W jego gabinecie wykonasz również rutynowe badanie prostaty, które jest najlepszą profilaktyką przerostu i nowotworów gruczołu krokowego. 

Jeśli chcesz móc skonsultować się z urologiem w ciągu 3 dni roboczych online lub stacjonarnie w gabinecie lekarskim, kup pakiet OCHRONA COMPLEX prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach miesięcznej składki od 119 zł będziesz miał możliwość konsultacji nie tylko z urologiem, ale też chirurgiem oraz 27 innymi specjalistami. Oprócz tego zyskasz dostęp do łącznie ponad 200 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, takich jak morfologia czy USG jądra i najądrza – będziesz mógł wykonać je bez dodatkowych opłat.

Zamów a Welbi ofertę wybranego pakietu i sprawdź, z jakich innych usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak wygląda leczenie wodniaka jądra?

Wodniaki jąder u dorosłych mężczyzn, nastolatków i dzieci po ukończeniu 2. roku życia są leczone operacyjnie. Zabieg trwa ok. godziny i przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. Celem operacji jest odprowadzenie płynu z jamy wodniaka, a w przypadku zmian o dużym rozmiarze usuwa się również nadmiar osłonek, które pokrywają wodniaka jądra. 

Aby szybciej dojść do zdrowia po zabiegu:

  • przez 2–4 tygodnie unikaj intensywnych treningów;

  • w czasie rekonwalescencji noś obcisłą bieliznę, dzięki której obrzęk worka mosznowego wchłonie się szybciej. 

Czy wodniak jądra jest groźny?

Odpowiednio leczony wodniak jądra nie powinien zagrażać zdrowiu lub życiu. Skutkiem zaniedbania i nadmiernego rozrostu zmiany są dolegliwości bólowe nasilające się podczas chodzenia i uprawiania sportu. Wodniaki o dużych rozmiarach mogą mieć też negatywny wpływ na płodność. Nie ignoruj tego rodzaju zmian, ponieważ często także świadczą one o poważniejszych chorobach (np. stanie zapalnym jądra), które wymagają pilnej interwencji lekarza.

Dowiedz się też, jakie są przyczyny impotencji i jak zminimalizować jej ryzyko.

Źródła
  1. T. Drewa i in., Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
  2. A. Antoniewicz, Urologia nieoczywista, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  3. A. Mamcarz i in., Choroby wewnętrzne – przypadki kliniczne, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.