account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

WZW typu A – źródła zakażenia, objawy, leczenie

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian27.02.2023Aktualizacja: 18.10.2023

Wirusowe zapalenie wątroby typu A potocznie jest nazywane żółtaczką pokarmową. Choroba nie stanowi zwykle zagrożenia dla życia, jednak u dorosłych ma ciężki i ostry przebieg. Jak dochodzi do zakażenia wirusem? Jak objawia się WZW typu A?


wzw-a-przyczyny-objawy-leczenie-szczepionka
unsplash.com

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Co to jest WZW typu A?
  2. WZW typu A – źródła zakażenia 
  3. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A 
  4. Diagnostyka wirusowego zapalenia wątroby typu A
  5. Leczenie WZW typu A
  6. Szczepienie ochronne przeciw WZW typu A

Co to jest WZW typu A?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba wywołana przez wirusa HAV – Hepatitis A Virus. Okres wylęgania się patogenu wynosi od 15 do nawet 50 dni. Po przedostaniu się do organizmu wirus przenika do komórek wątroby, z której następnie jest uwalniany do kanalików żółciowych, a wraz z żółcią do jelit. W ostatniej fazie jest wydalany wraz z kałem, trafiając do gleby lub wody. W niektórych przypadkach wirus wraz z krwią trafia do krwiobiegu. Szacuje się, że zakażenie typu A może stanowić ponad 50% wszystkich wirusowych zapaleń wątroby. Największy odsetek zachorowań notuje się w krajach Ameryki Południowej, Azji Południowo-Wschodniej, Afryki. W Europie WZW typu A jest diagnozowane szczególnie w części południowo-wschodniej. Powszechność wirusa na całym świecie wynika m.in. z odporności patogenu na wiele czynników zewnętrznych. 

WZW typu A – źródła zakażenia 

Aż w 90% przypadków do zakażenia wirusem typu A dochodzi drogą pokarmową przez spożycie zanieczyszczonej żywności i wody. Zakażeniu sprzyja jedzenie brudnymi rękami, stąd choroba potocznie jest nazywana żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. Do grupy ryzyka zachorowania na WZW A należą: narkomani, osoby mające częsty kontakt z małpami, mężczyźni utrzymujący kontakty homoseksualne, chorzy na hemofilię, osoby pracujące przy produkcji żywności, osoby przebywające w złych warunkach sanitarnych, pracownicy służby zdrowia, pracownicy oczyszczalni ścieków i mający kontakt z nieczystościami, osoby podróżujące do krajów o wysokiej zachorowalności na WZW A.

Rzadziej do zakażenia WZW A dochodzi przez bezpośredni kontakt z zakażonym, kontakty seksualne, wykonanie tatuażu, przetoczenie osocza, stosowanie niesterylnych igieł. 

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A 

Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A to:

  • bóle brzucha, 

  • nudności i biegunka, 

  • brak apetytu, 

  • świąd skóry, 

  • osłabienie, 

  • ból gardła, 

  • bóle stawów, 

  • odbarwiony stolec.

Charakterystycznym objawem WZW typu A są żółtaczka i ciemny mocz. U niektórych pacjentów obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych i nieżyt górnych dróg oddechowych. U osób dorosłych choroba ma ostry i nagły przebieg. Dzieci zakażenie WZW A przechodzą łagodnie, a wiele z nich bezobjawowo. 

Diagnostyka wirusowego zapalenia wątroby typu A

Rozpoznanie WZW typu A opiera się na podstawie wywiadu z pacjentem, badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Do oceny czynności wątroby niezbędne jest wykonanie pomiaru stężenia bilirubiny we krwi lub moczu. Badanie krwi obejmuje również oznaczenie aminotransferaz: AST i ALT. Dodatkowo konieczny jest pomiar przeciwciał klasy IgM i IgG. Uzupełnieniem diagnostyki jest badanie USG brzucha. 

Potwierdzeniem zakażenia WZW A jest widoczne w badaniu obrazowym powiększenie wątroby lub śledziony. Natomiast w wynikach prób wątrobowych stwierdzany jest znaczny wzrost stężenia bilirubiny i aktywności ALT.

Leczenie WZW typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A nie stanowi zwykle poważnego zagrożenia dla życia, a śmiertelność jest bardzo niska. Rzadko dochodzi również do powikłań choroby, np. marskości wątroby. W przeciwieństwie do WZW B zakażenie typu A nie prowadzi również do przewlekłego zapalenia wątroby. Nie wyklucza to jednak konieczności podjęcia leczenia zakażenia, szczególnie w przypadku ciężkiego przebiegu. Terapia ma charakter objawowy i polega na nawadnianiu pacjenta i stosowaniu lekkostrawnej diety. W przypadku braku gorączki nie jest konieczne zwykle podawanie pacjentowi żadnych środków farmakologicznych. Czas regeneracji wątroby trwa nawet do 6 miesięcy. Po tym czasie choroba mija samoistnie. 

Szczepienie ochronne przeciw WZW typu A

Najskuteczniejszą metodą w profilaktyce zakażenia WZW A jest szczepienie ochronne. Pacjent przyjmuje dwie dawki w odstępie od 6 do 12 miesięcy. Szczepieniu powinny się w szczególności poddać osoby będące w grupie ryzyka zachorowania. Przyjęcie szczepionki ochronnej zalecane jest również podróżującym do krajów, w których oprócz WZW A istnieje wysokie ryzyko zakażenia dengą, zemstą faraona, durem brzusznym. 

Źródła
  1. A. Cieśla, T. Mach, Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby – aktualne wyzwania epidemiologiczne, kliniczne i terapeutyczne, „Przegląd Gastroenterologiczny”, 2007, 2(2), s. 69–73.
  2. E. Biłgoraj, M. Chrobocińska, Wirus zapalenia wątroby typu A (HAV) – czynnik etiologiczny infekcji pokarmowych człowieka, „Medycyna Weterynaryjna”, 2010, 66(7), s. 439–443.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.