account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Zakrzepica odbytu – objawy i leczenie. Jak jej zapobiegać?

lek. Agnieszka Żędzian30.04.2024Aktualizacja: 30.04.2024

Zakrzepica odbytu jest bolesnym powikłaniem choroby hemoroidalnej – uciążliwego schorzenia dotyczącego milionów ludzi na całym świecie. Zakrzepica występuje głównie u młodych osób dorosłych, zmagających się z zaparciami lub podejmujących ciężki wysiłek fizyczny. Podpowiadamy, jakie objawy mogą świadczyć o zakrzepicy odbytu, na czym polega leczenie tej choroby oraz jak zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.


przepuklina-odbytu-objawy-leczenie
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Czym jest zakrzepica odbytu?
  2. Zakrzep w guzku krwawniczym – objawy
  3. Do kogo zgłosić się z podejrzeniem zakrzepu w okolicy odbytu?
  4. Metody leczenia zakrzepicy odbytu
  5. Zakrzep w guzku krwawniczym a ciąża
  6. Jak zapobiegać zakrzepicy odbytu?

Czym jest zakrzepica odbytu?

„Zakrzepica odbytu” jest stosowanym potocznie określeniem zakrzepicy splotu żylnego okołoodbytniczego. To jedno z najczęstszych powikłań choroby hemoroidalnej, wymagające szybkiej diagnostyki i leczenia. W literaturze spotkać można się także z innymi nazwami tego schorzenia – „zakrzep brzeżny” czy „zakrzep hemoroidów zewnętrznych”.

Guzki krwawnicze to występujące fizjologicznie w kanale odbytu struktury tętniczo-żylne. Uczestniczą w uszczelnieniu odbytu i umożliwiają kontrolę nad oddawaniem gazów. Gdy dojdzie do ich objawowego powiększenia, mówi się o chorobie hemoroidalnej. Na jej wystąpienie szczególnie narażone są osoby zmagające się z przewlekłą biegunką (np. w przebiegu nieswoistych zapaleń jelit), otyłością i prowadzące siedzący tryb życia. Wśród czynników ryzyka choroby hemoroidalnej znajdują się również ciąża i poród, przebyte operacje okolicy odbytu czy uszkodzenie rdzenia kręgowego. Przyczyny występowania zakrzepicy w obrębie powiększonych guzków krwawniczych są wciąż przedmiotem dyskusji. Ma ona związek z podwyższonym ciśnieniem w splotach naczyniowych, które prowadzi do uszkodzenia śródbłonka, a w efekcie do zainicjowania procesu krzepnięcia. Zakrzepica odbytu dotyczy najczęściej osób młodych, zmagających się z zaparciami lub podejmujących duży wysiłek fizyczny.

Zakrzep w guzku krwawniczym – objawy

Objawów zakrzepicy w guzku krwawniczym nie sposób przeoczyć. Nagłemu, silnemu bólowi odbytu towarzyszy pojawienie się uwypuklenia o niebieskawym zabarwieniu. U części chorych zmiana może krwawić – ma to miejsce, gdy zakrzep prowadzi do wystąpienia owrzodzenia guzka krwawniczego lub skóry w jego okolicy. W przypadku braku podjęcia leczenia dolegliwości utrzymują się od kilku dni do kilku tygodni. Częściej jednak silny ból jest powodem niezwłocznego poszukiwania pomocy lekarskiej.

Do kogo zgłosić się z podejrzeniem zakrzepu w okolicy odbytu?

Masz objawy zakrzepu hemoroidów zewnętrznych? Nie bagatelizuj swoich dolegliwości i zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Rozpoznanie choroby stawiane jest na podstawie typowych objawów i badania fizykalnego, w którym lekarz stwierdza obecność tkliwego, niebieskawego uwypuklenia. W przypadku silnych dolegliwości bólowych badanie per rectum (palcem przez odbyt) może wymagać dożylnego podania leków znieczulających w warunkach szpitalnych. Leczeniem zakrzepicy odbytu zajmuje się chirurg. Skierowanie do tego specjalisty otrzymasz od lekarza pierwszego kontaktu.

Metody leczenia zakrzepicy odbytu

Zakrzepica hemoroidów zewnętrznych może być leczona zachowawczo lub chirurgicznie. Zabieg chirurgiczny (usunięcie skrzepliny lub wycięcie guzka krwawniczego) jest proponowany zwykle osobom z silnym bólem odbytu trwającym poniżej 72 h. U chorych, którzy zgłosili się po pomoc po dłuższym okresie trwania bólu, stosuje się miejscowo leki znieczulające (np. 1-procentową lignokainę). Zalecane są także doustne leki przeciwzapalne, dieta bogatobłonnikowa i higiena okolic odbytu.

U pacjentów w podeszłym wieku zwykle rezygnuje się z leczenia chirurgicznego zakrzepicy odbytu. Wiąże się to z występowaniem w tej grupie wiekowej wielu chorób przewlekłych i częstym przyjmowaniem leków przeciwkrzepliwych. Czynniki te znacznie zwiększają ryzyko związane z zabiegiem. Decyzję o proponowanej metodzie leczenia lekarz podejmuje indywidualnie, po zapoznaniu się z całością obrazu klinicznego pacjenta.

Zakrzep w guzku krwawniczym a ciąża

Z hemoroidami w ciąży zmaga się nawet do 35% kobiet spodziewających się dziecka. Około 8% ciężarnych doświadcza natomiast zakrzepicy hemoroidów zewnętrznych, zwykle w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Do czynników ryzyka choroby należą: poród drogami natury, zaparcia, duża masa urodzeniowa dziecka oraz poród zabiegowy (np. z użyciem kleszczy). U kobiet w ciąży preferowane jest leczenie zachowawcze. Zabieg chirurgiczny wiąże się bowiem z ryzykiem wywołania porodu przedwczesnego, stwarzającego ryzyko wystąpienia powikłań u dziecka. 

Jak zapobiegać zakrzepicy odbytu?

Zmagasz się z chorobą hemoroidalną? Zmniejsz ryzyko wystąpienia zakrzepu w obrębie guzków krwawniczych, przestrzegając kilku prostych zasad:

  • dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu,

  • uwzględnij w codziennym jadłospisie produkty zawierające błonnik (m.in. pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, warzywa),

  • unikaj zaparć – jeśli jest to konieczne, stosuj leki zmiękczające stolec, najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem,

  • jeśli zmagasz się z nadwagą lub otyłością, zredukuj masę ciała,

  • unikaj długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej,

  • zadbaj o regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną,

  • utrzymuj prawidłową higienę okolicy okołoodbytniczej,

  • przestrzegaj zaleceń lekarza i regularnie przyjmuj przepisane przez niego leki.

Pamiętaj, że powiększone guzki krwawnicze można skutecznie leczyć. Nie czekaj na wystąpienie objawów zakrzepicy i umów się na konsultację z proktologiem. A jeśli obawiasz się oczekiwania w długich kolejkach – sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne może dać Ci dostęp do m.in.:

  • konsultacji u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym proktolog),

  • minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej (w tym kolonoskopia),

  • wizyt u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych (z proktologiem w ciągu 5 dni), a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opieki w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski.

Zamów ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach Polisy Zdrowie Welbi.

Źródła
  1. Lawrence A., McLaren E., External Hemorrhoid, „StatPearls”, 2023, dostęp online: styczeń 2024, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500009/.
  2. Picciarello A. i in., Management and Treatment of External Hemorrhoidal Thrombosis, „Frontiers in Surgery”, 2022, dostęp online: styczeń 2024, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9110961/.
  3. Lohsiriwat V., Anorectal emergencies, „World Journal of Gastroenterology”, 2016, dostęp online: styczeń 2024, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4948271/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.