account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

U kogo może wystąpić zespół Gilberta? Czy można leczyć patologię?

Redakcjalek. Wiktor Trela01.05.2024Aktualizacja: 01.05.2024

Zespół Gilberta to łagodna choroba metaboliczna, która jest uwarunkowana genetycznie. Charakteryzuje się okresowym zwiększeniem stężenia bilirubiny we krwi, co może prowadzić do wystąpienia objawów żółtaczki. W większości przypadków zespół Gilberta przebiega bezobjawowo, ale u niektórych pacjentów może pojawić się przemijające żółtawe zabarwienie skóry i białek oczu. Dowiedz się, czym jest zespół Gilberta i jak skutecznie go leczyć!


zespol-gilberta-objawy-leczenie
Pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
Spis treści
 1. Przyczyny zespołu Gilberta
 2. Objawy zespołu Gilberta
 3. Diagnoza zespołu Gilberta
 4. Leczenie zespołu Gilberta
 5. Dieta w zespole Gilberta
 6. Poradnictwo genetyczne
 7. Zespół Gilberta a ciąża

Przyczyny zespołu Gilberta

Zespół Gilberta jest spowodowany mutacją w genie UGT1A1. Odpowiada on za prawidłowy przebieg przemiany bilirubiny w wątrobie. U pacjentów z zespołem Gilberta enzym ten działa mniej sprawnie niż u osób bez mutacji. W rezultacie bilirubina nie jest przetwarzana i wydalana z organizmu tak efektywnie, co prowadzi do jej gromadzenia się we krwi (nie powoduje natomiast uszkodzenia czy powiększenia wątroby).

Czynniki, które mogą wywoływać wzrost stężenia bilirubiny i nasilać objawy choroby to m.in.

 • długoterminowe głodówki,

 • duży wysiłek fizyczny,

 • stres,

 • infekcje,

 • spożycie alkoholu,

 • dieta wysokotłuszczowa,

 • stosowanie niektórych leków (np. leków przeciwzapalnych i obniżających poziom cholesterolu),

 • odwodnienie.

Zespół Gilberta jest obiektem wielu badań naukowych, mających na celu lepsze zrozumienie przyczyn, objawów i metod leczenia tej choroby. Analizy koncentrują się na opracowywaniu nowych metod diagnostycznych oraz poszukiwaniu potencjalnych terapii. Dzięki postępom w dziedzinie genetyki coraz więcej informacji jest dostępnych na temat zespołu Gilberta, co może przyczynić się do poprawy opieki nad pacjentami z tą chorobą.

Objawy zespołu Gilberta

W większości przypadków zespół Gilberta przebiega bezobjawowo i jest diagnozowany przypadkowo podczas rutynowych badań krwi. Jednak u niektórych pacjentów mogą pojawić się okresowo symptomy żółtaczki hemolitycznej, takie jak żółte zabarwienie skóry i białek oczu. Objawy te najczęściej występują w okresach zwiększonej produkcji bilirubiny, np. podczas stresu, gorączki, infekcji, głodzenia się, operacji, intensywnego wysiłku fizycznego, spożycia alkoholu oraz u kobiet w okresie okołomiesiączkowym. Niekiedy mogą również wystąpić objawy przypominające grypę, takie jak ból głowy, uczucie rozbicia i gorączka.

Co ciekawe, u dzieci z zespołem Gilberta żółtaczka u noworodka jest dłuższa i bardziej nasilona. Jak zaobserwował Bartlett i wspólnicy w prowadzonych badaniach przedłużająca się hiperbilirubinemia u dzieci po urodzeniu powinna być wskazaniem do wykonania testów genetycznych pod kątem zespołu Gilberta.

Diagnoza zespołu Gilberta

Diagnoza zespołu Gilberta opiera się na badaniach laboratoryjnych, które potwierdzają podwyższone stężenie bilirubiny we krwi. Jeśli wyniki badania wskazują na podwyższone jej stężenie, konieczne może być wykonanie dodatkowych testów genetycznych w celu potwierdzenia diagnozy.

Leczenie zespołu Gilberta

Zespół Gilberta nie wymaga specyficznego leczenia, ponieważ jest to łagodna choroba, która nie powoduje uszkodzenia wątroby ani poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Pacjenci z zespołem Gilberta powinni jednak unikać czynników, które mogą nasilać objawy, takich jak długotrwałe głodzenie, duży wysiłek fizyczny, stres czy spożywanie alkoholu oraz przyjmowanie niektórych leków (np. środków przeciwzapalnych).

Ważne jest również, aby osoby chorujące na zespół Gilberta regularnie monitorowały stężenie bilirubiny we krwi i utrzymywały zdrowy styl życia, np. poprzez odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną.

Obserwujesz u siebie zażółcenie skóry, które może wynikać z żółtaczki? Nie zwlekaj – skonsultuj się z hematologiem. A jeśli nie chcesz czekać w długich kolejkach! Zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalszą diagnostykę. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

 • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym hematolog),

 • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej, w tym próby wątrobowe, morfologa, USG,

 • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych (z hematologiem w ciągu 5 dni), a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

 • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

 • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Dieta w zespole Gilberta

Choć dieta nie ma bezpośredniego wpływu na poziom bilirubiny we krwi u pacjentów z zespołem Gilberta, istnieją pewne zalecenia żywieniowe, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia wątroby. Zaleca się spożywanie zróżnicowanej, bogatej w błonnik i składniki odżywcze diety, która obejmuje:

 • owoce,

 • warzywa,

 • pełnoziarniste produkty zbożowe,

 • chude białko,

 • zdrowe tłuszcze,

 • odpowiednią ilość płynów

Taka dieta sprzyja również sprawnej regeneracji wątroby. Ponadto, pacjenci z zespołem Gilberta powinni unikać nadmiernego spożycia alkoholu oraz tłustych i ciężkostrawnych potraw.

Poradnictwo genetyczne

W przypadku diagnozy zespołu Gilberta, ważne jest, aby pacjenci skonsultowali się z genetykiem. Może to pomóc pacjentom zrozumieć dziedziczenie choroby, ryzyko przekazania mutacji genetycznej potomstwu oraz przedstawić dostępne metody diagnostyki prenatalnej. Specjalista może również udzielić informacji na temat badań, które pozwalają potwierdzić diagnozę zespołu Gilberta oraz ocenić ryzyko wystąpienia powikłań zdrowotnych z nim związanych (przy braku monitorowania poziomu bilirubiny).

Badania genetyczne są dostępne dla pacjentów z podejrzeniem zespołu Gilberta. Test pozwala na identyfikację mutacji w genie UGT1A1, które odpowiadają za to schorzenie. Badanie genetyczne jest skutecznym narzędziem diagnostycznym, które potwierdza zespół Gilberta i umożliwia ocenę ryzyka przekazania mutacji genetycznej potomstwu.

Zespół Gilberta a ciąża

Kobiety z zespołem Gilberta mogą spodziewać się prawidłowej ciąży i urodzenia zdrowego dziecka. Istnieje jednak pewne ryzyko, że poziom bilirubiny wzrośnie w okresie trzech trymestrów, co może prowadzić do wystąpienia żółtaczki. Dlatego ważne jest, aby kobiety z zespołem Gilberta regularnie monitorowały stężenie bilirubiny w tym szczególnym czasie oczekiwania na dziecko i współpracowały z lekarzem w celu utrzymania zdrowia zarówno swojego, jak i rozwijającego się płodu.

Źródła
 1. S. Więcek, I. Jankowska, J. Kwiecień, A. Liberek, Zespół Gilberta – standard diagnostycznoterapeutyczny, „Standardy Medyczne/Pediatria” 2019, t. 16, s. 50–55.
 2. D. Miazga, A. Maziarczyk, L. Surdacka, M. Blicharz, Monika, D. Bartosik-Zielińska, Zespół Gilberta jako ochrona przed rozwojem innych chorób, „Journal of Education, Health and Sport” 2023, nr 14(1), s. 203–215.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.