account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Zielone upławy – o czym mogą świadczyć?

Olga Dąbska

lek. Agnieszka Żędzian

10.05.2022

Aktualizacja: 13.12.2022

Zielone upławy to niepokojący objaw, który powinno się skonsultować z ginekologiem. Żółtozielone zabarwienie wydzieliny z pochwy towarzyszy zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Zielony kolor przybrać mogą upławy w silnym zakażeniu bakteryjnym. A o czym mogą świadczyć zielone upławy w ciąży?


zielone-uplawy-w-ciazy-przed-okresem-co-oznaczaja
pexels

Polecane

mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
zolte-uplawy-w-ciazy-przed-okresem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Żółte upławy – o czym mogą świadczyć?
10.05.2022
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
Spis treści
 1. Czym są upławy? Jaka wydzielina z pochwy powinna niepokoić?
 2. Zielone upławy – co oznaczają? 
 3. Zielony śluz z pochwy – infekcja bakteryjna
 4. Zielony śluz w ciąży

Czym są upławy? Jaka wydzielina z pochwy powinna niepokoić?

Upławy to, obok krwawienia poza cyklicznego, świądu i pieczenia okolic intymnych czy bólu podbrzusza, jeden z głównych objawów zmuszających do konsultacji z lekarzem ginekologiem. Warto zgłosić je podczas wizyty stacjonarnej, jednak można poprzedzić ją konsultacją u ginekologa online.
Mianem upławów określa się nieprawidłową wydzielinę z pochwy. Ich obecność może świadczyć o toczącym się w układzie rozrodczym stanie chorobowym. 

Naturalna wydzielina z pochwy nie ma zapachu, posiada lekko białe zabarwienie oraz zmienia konsystencję i ilość w zależności od etapu cyklu menstruacyjnego, co determinowane jest zmianami hormonalnymi. W pierwszej połowie cyklu wydzielina pochwowa jest obfita i rzadka. Następnie zmniejsza się jej ilość i wzrasta gęstość. 

Fizjologicznym zjawiskiem jest wzmożone wytwarzanie śluzu w ciąży. Przyszłe mamy powinny pamiętać, że normalnie koloru śluzu w ciąży jest lekko biały, a pod koniec trzeciego trymestru staje się różowawy. Za zmianę zabarwienia odpowiadają pękające drobne naczynia krwionośne, co stanowi oznakę przygotowywania się dróg rodnych do porodu. Należy też zaznaczyć, że gęsty śluz w ciąży, galaretowaty śluz na początku ciąży to jeden z początkowych objawów zapłodnienia.

Jakie zatem upławy powinny stanowić źródło niepokoju dla kobiety? Na wizytę do lekarza powinny się zgłosić panie, u których:

 • nastąpiła zmiana koloru wydzieliny pochwowej np. żółte upławy, serowate białe upławy,

 • wydzielina z pochwy ma nieprzyjemny zapach, 

 • śluz ma charakter ropny, pienisty,

 • pojawiły się dolegliwości ze strony narządów intymnych.

A o czym świadczą zielone upławy z pochwy? Czy są niebezpieczne?

Zielone upławy – co oznaczają? 

Pienista, żółtozielona wydzielina z pochwy o bardzo nieprzyjemnym zapachu to objaw typowy dla rzęsistkowicy, czyli pasożytniczej choroby dróg moczowo-płciowych. Za jej powstanie odpowiada rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis). Do zakażenia dojść może podczas stosunku seksualnego z osobą chorą, w wyniku używania tych samych przyborów higienicznych oraz korzystania z publicznych toalet czy basenów.

W zakażeniu rzęsistkiem pochwowym zielonym upławom towarzyszyć mogą takie dolegliwości jak:

 • ból w trakcie stosunków płciowych,

 • pieczenie, obrzęk i świąd okolic intymnych, 

 • bolesne oddawanie moczu,

 • częstomocz,

 • ból podbrzusza.

Zastanawiasz się, jak leczone są zielone upławy z pochwy? Zastosowanie mają w tym przypadku środki przeciwpierwotniakowe – pochodne imidazolu. Bardzo ważne jest stosowanie się do zasad higieny intymnej i wprowadzenie terapii u osób, z którymi miało się kontakt płciowy.

Zielony śluz z pochwy – infekcja bakteryjna

Szare zabarwienie wydzieliny z pochwy to informacja o infekcji bakteryjnej, określanej również jako bakteryjna waginoza lub bakteryjne zapalenie pochwy. W ciężkich przypadkach w jej przebiegu obserwuje się zielone upławy o nieprzyjemnej rybiej woni. Za zakażenie bakteryjne pochwy odpowiadają najczęściej pałeczki Mobiluncus spp. oraz Gardnerella vaginalis. Do jej rozwoju dochodzi wówczas, gdy zaburzona zostanie fizjologiczna mikroflora pochwy i spada liczba pałeczek Lactobacillus. W konsekwencji tego następuje wzrost pH pochwy, który naturalnie nie powinien przekraczać 4,5, a w ciężkich przypadkach infekcji sięga nawet 7,0.

Pojawieniu się zielonej wydzieliny z pochwy, infekcji bakteryjnej, sprzyjają następujące czynniki:

 • wielu partnerów seksualnych, 

 • przebyte zabiegi ginekologiczne,

 • nieprawidłowa higiena osobista,

 • irygacje pochwy naruszające mikroflorę,

 • wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna,

 • palenie papierosów.

W infekcji bakteryjnej pochwy, poza zielonkawymi upławami, pojawić się może świąd, pieczenie lub podrażnienie. Zwalczanie bakteryjnej waginozy polega na antybiotykoterapii. Zastosowanie mają klindamycyna czy metronidazol. Środki podawane są miejscowo, a czasem też ogólnie. Przy antybiotykoterapii wskazane są środki zawierające Lactobacillus (Lactobacillus rhamnosus GR-1, Lactobacillus fermentum RC-14), które sprzyjają odbudowie fizjologicznej mikroflory pochwy. Warto stosować środki do higieny intymnej zawierające kwas mlekowy, który będzie pomagał uzyskać kwaśne pH.

Zielony śluz w ciąży

Wspomniane wyżej możliwe przyczyny zielonych upławów mogą dotyczyć również kobiet w ciąży. W ich przypadku należy wspomnieć o niebezpiecznej sytuacji, jaką jest oddanie przez płód smółki (pierwszej kupy) do wód płodowych. Charakterystycznym objawem są wówczas obfite, wodniste, zielone upławy bez zapachu, w pobliżu terminu porodu albo niedługo po nim. Prawidłowy płyn owodniowy powinien być przezroczysty.

Zielone upławy w ciąży wymagają natychmiastowej konsultacji ginekologicznej z uwagi na ryzyko wystąpienia zespołu aspiracji smółki (Meconium Aspiration Syndrome – MAS). Objawia się on zaburzeniami oddychania i ogólnym złym stanem noworodka na skutek aspiracji smółki do dróg oddechowych. U mamy obecność smółki w wodach płodowych grozi zatorem płynem owodniowym, śródporodowym zapaleniem błon płodowych czy zakażeniem rany.

Najczęściej smółka oddawana jest w pierwszej dobie po urodzeniu. Wśród przyczyn oddawania jej w łonie matki wymienia się przede wszystkim:

 • zakażenie, 

 • silny stres,

 • wypadnięcie pępowiny, 

 • cholestazę ciężarnych, 

 • przedwczesne oddzielenie się łożyska,

 • niedotlenienie wewnątrzmaciczne. 

Źródła
 1. G. H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
 2. J. B. Latkowski, W. Lukas, M. Godycki-Ćwirko, Medycyna rodzinna: repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
 3. A. Sipiński, Opieka w położnictwie, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 2012.
 4. Z. Słomko, M. Adamczak, Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.