account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Abulia – przyczyny, objawy, leczenie

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian05.05.2024Aktualizacja: 05.05.2024

Abulia to stan, który charakteryzuje się całkowitym brakiem motywacji do działania. Osoby zmagające się z tą przypadłością mają trudności z podejmowaniem najprostszych decyzji i zanikiem woli. Jest to objaw towarzyszący wielu zaburzeniom psychicznym, w tym depresji. Sprawdź, jakie są przyczyny abulii i jak ją leczyć.


abulia-objawy-leczenie
Pixabay.com

Polecane

jak-zaczac-medytowac-poradnik-krok-po-kroku
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak zacząć medytować? Jak przygotować się do medytacji?
17.05.2021
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
mindfulness-co-to-jest-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest mindfulness? Komu potrzebny jest trening uważności?
03.06.2022
radosc-czym-jest-jak-ja-odzyskac-porady
Zdrowie psychiczne
1 min.
Radość - czym jest? Jak ją odzyskać? Porady
31.10.2021
Spis treści
 1. Abulia co to?
 2. Abulia  – objawy
 3. Przyczyny abulii
 4. Zaburzenia neurologiczne
 5. Zaburzenia psychiczne
 6. Inne zaburzenia somatyczne
 7. Metody leczenia abulii

Abulia co to?

Szacuje się, że ok. 9 mln Polaków boryka się z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają terapii lub konsultacji ze specjalistą. Objawem wielu chorób takich jak depresja jest abulia – stan nieco przypominający apatię – który charakteryzuje się utratą motywacji do działania i woli do podejmowania codziennych czynności. Dla osób z abulią problemem może być wstanie z łóżka czy umycie zębów.

Abulia nie jest jednostką chorobową, ale objawem różnych zaburzeń psychicznych, neurologicznych lub somatycznych.

Abulia  – objawy

Abulia wiąże się z ograniczeniem aktywności psycho-ruchowej. Osoby dotknięte tym problemem mają ogromne trudności z wykonywaniem nawet najprostszych czynności, które kiedyś sprawiały im przyjemność. Osoba chora może spędzać większość czasu w łóżku, nie mając energii ani chęci do podejmowania działań.

Abulia często powoduje problemy z koncentracją i utrzymaniem uwagi. Pacjenci mają trudności z skupieniem się na zadaniach i utrzymaniem uwagi na dłuższy czas. Efektem tego są problemy z przetwarzaniem informacji i podejmowaniem logicznych decyzji, które negatywnie wpływają na wykonywanie obowiązków zawodowych. 

Abulia często powoduje spowolnione reakcje emocjonalne. Osoby zmagające się z tym problemem z trudem wyrażają emocje i reagują na bodźce zewnętrzne. Ich mimika może być ograniczona, a wyraz twarzy wydaje się być obojętny. Osoba chora może nie reagować na pytania, prośby ani inne bodźce społeczne. Nie wykazuje zainteresowania otoczeniem i pozostaje obojętna na to, co się wokół niej dzieje.

Stan ten tworzy osobowość depresyjną, która charakteryzuje się również wycofaniem z kontaktów społecznych. Osoby dotknięte dotknięte abulią unikają spotkań towarzyskich, rozmów z innymi ludźmi czy udziału w różnego rodzaju aktywnościach społecznych. Ponadto czują się niezdolne do nawiązywania i utrzymywania relacji.

Przyczyny abulii

Abulia może mieć różne przyczyny: neurologiczne, psychiczne i somatyczne. 

Zaburzenia neurologiczne

Zaburzenia neurologiczne, takie jak uszkodzenia mózgu, urazy głowy, choroby neurodegeneracyjne czy nowotwory mózgu, mogą prowadzić do utraty motywacji i braku chęci do działania. Zmiany strukturalne w mózgu mogą wpływać na funkcjonowanie obszarów odpowiedzialnych za motywację i wolę.

Zaburzenia psychiczne

Choroby psychiczne, takie jak depresja (w tym depresja starcza i inne odmiany choroby), schizofrenia, zaburzenia lękowe czy zaburzenia afektywne dwubiegunowe, mogą być przyczyną abulii. Te schorzenia wpływają na funkcjonowanie mózgu i mogą prowadzić do utraty motywacji i woli do działania.

Inne zaburzenia somatyczne

Abulia może być również sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się z ciałem. Niechęć do życia towarzyszy takim chorobom jak encefalopatia wątrobowa, hipoglikemia (obniżone stężenie glukozy we krwi) czy niedotlenienie. Pojawia się również niekiedy w sytuacjach zatrucia lekami lub substancjami psychoaktywnymi.

Nie możesz znaleźć motywacji do działania i czujesz, że jakość Twojego życia zdecydowanie się pogorszyła? Możesz zapewnić sobie łatwy dostęp do fachowej opieki dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

Już od 239 zł miesięcznie w ramach pakietu OCHRONA GOLD możesz zyskać dostęp do aż 39 specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Co więcej, na wizytę u specjalisty będziesz czekać z reguły nie dłużej niż 3 dni robocze, a do lekarza POZ możesz dostać się w ciągu 24 godzin.

Decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne Polisę Zdrowie Welbi, w ramach najbardziej rozbudowanego pakietu możesz otrzymać również:

 • 2 konsultacje z psychologiem i psychiatrą w roku

 • dostęp do nawet blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,

 • możliwość wykonania profilaktycznego przeglądu zdrowia raz do roku, w wariancie dla kobiet i mężczyzn,

 • 4 wizyty domowe w roku.

Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Metody leczenia abulii

Leczenie abulii polega na identyfikacji przyczyny i wdrożeniu odpowiedniej terapii. Oto najczęściej stosowane metody:

 • Terapia psychologiczna (psychoterapia) – terapia poznawczo-behawioralna czy terapia interpersonalna, może pomóc w identyfikacji i rozwiązaniu problemów emocjonalnych i psychologicznych. Terapeuta pracuje z pacjentem nad rozwijaniem umiejętności podejmowania decyzji i motywacji do działania;

 • Farmakoterapia – jeśli bezpośrednią przyczyną abulii jest konkretna choroba, konieczne będzie leczenie przyczynowe. Środki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) czy inhibitory monoaminooksydazy (IMAO), mogą pomóc w poprawie nastroju i motywacji u osób z abulią;

 • Terapia zajęciowa – oparta na sztuce lub ruchu, może pomóc osobom z abulią w odzyskaniu zainteresowania i motywacji poprzez angażowanie ich w różne aktywności. Udział w zajęciach artystycznych, sportowych czy manualnych to jedna z metod odzyskania motywacji do działania;

 • Wsparcie społeczne – od rodziny, przyjaciół czy grup wsparcia. Serdeczne relacje i wsparcie emocjonalne to ważny element w procesie powrotu do zdrowia psychicznego;

 • Zmiany stylu życia, takie jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu i unikanie stresu, mogą wpływać na poprawę nastroju i wzrost motywacji. Poprawa kondycji fizycznej ma pozytywny wpływ na psychikę. 

Źródła
 1. D.G. Amen, Neuroplastyczność mózgu. Proste ćwiczenia i techniki, które wyeliminują złe nawyki, negatywne emocje, stres i depresję, Wydawnictwo Vital 2022.
 2. J.B. Taylor, Tajemnica zdrowego mózgu. Jak wykorzystać neuroplastyczność oraz właściwości prawej i lewej półkuli mózgu, aby przywrócić zdrowie i odkryć psychologiczne i biologiczne możliwości umysłu, Wydawnictwo Vital, Białystok 2022.
 3. B. Henning i in., Fascynujący mózg, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2022.
 4. P. Gałecki i in., Psychiatria, Wydawnictwo Edra Urban&Partners, Wrocław 2023.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.