Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieZdrowe przepisy 1 min.

Przepisy na zupę z boćwiny. Jakie ma wartości odżywcze?

Sylwia Brodniewska 21.01.2022Aktualizacja: 27.02.2024

Boćwina to warzywo, które zawiera duże ilości witaminy A, K oraz żelaza. Powinna być spożywana przez wegan, wegetarian, a także osoby cierpiące na anemię. Boćwina jest bardzo łatwa w przyrządzeniu. Z pewnością poradzisz sobie z przepisami na niej bazującymi. Możesz przygotować z niej chłodnik, koktajl, a także lekkostrawną sałatkę.


bocwina-przepis-na-zupe-wartosci-odzywcze
pixabay

Polecane

przepisy-z-kapusty-pekinskiej-co-można-z-niej-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jakie są ciekawe przepisy na kapustę pekińską?
27.05.2022
kiszona-marchewka-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
2 min.
Kiszona marchewka - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
biala-fasola-przepisy-na-pyszne-dania-wege
Odżywianie
3 min.
Biała fasola - przepisy na pyszne dania wege
31.10.2021
brazowy-ryz-jak-go-gotowac-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Brązowy ryz - jak go gotować? Właściwości
24.01.2022
Spis treści
  1. Boćwina – co to jest, jak wygląda?
  2. Wartości odżywcze boćwiny
  3. Przepis na zupę z boćwiny

Boćwina – co to jest, jak wygląda?

Pod tą nazwą kryje się burak liściowy, występujący również jako mangold czy boćwina szwajcarska. Istnieje w dwóch odmianach, czyli:

  • liściastej, gdzie liście są dużego rozmiaru, pomarszczone, przypominają szpinak,

  • łodygowej, która ma małe liście na krótkich łodygach, przypominające szparagi.

Boćwina pochodzi z krajów leżących nad Morzem Śródziemnym. W Polsce rzadko jest spotykana, jednak można ją kupić w większych warzywniakach. Boćwina często kojarzona bywa z innym warzywem – botwiną, jednak różnią się one. Boćwina ma zielone mięsiste liście ze srebrnymi nerwami. Ogony warzywa są bardzo kolorowe. Mogą być żółte, pomarańczowe, czerwone lub różowe. Korzeń jest długi. Miąższ może być w kolorze białym lub czerwonym. W smaku przypomina kalarepę lub szpinak.

Wartości odżywcze boćwiny

Boćwina to warzywo o niskiej kaloryczności. W 100 g znajduje się jedynie 19 kcal, dlatego osoby na diecie odchudzającej zdecydowanie mogą po nią często sięgać. Warzywo stanowi cenne źródło wielu witamin i mikroelementów. Najwięcej jest w nim witaminy A, niezbędnej dla prawidłowego widzenia, oraz witaminy K, która odpowiada za krzepnięcie krwi i wzmacnia kości. Poza nimi zawiera witaminy z grupy B, cynk, mangan, magnez, potas, selen, wapń i fosfor. Jest również cennym źródłem żelaza, dlatego boćwina powinna uzupełniać dietę wegan i wegetarian.

Osoby z wysokim ciśnieniem krwi mają często niedobory wapnia, potasu i magnezu, dlatego powinny dostarczać te substancje wraz z pożywieniem. Boćwina zawiera duże ilości tych pierwiastków, dlatego jeśli cierpisz na nadciśnienie tętnicze, warto sięgnąć po to warzywo. Regularne spożywanie boćwiny wspiera pracę serca oraz układ krwionośny, zmniejszając ryzyko wystąpienia udaru czy zawału.

Boćwina zawiera kwas alfaliponowy, który może obniżać poziom cukru we krwi, zwiększyć wrażliwość insulinową oraz zmniejszyć ryzyko pojawienia się stresu oksydacyjnego. Osoby cierpiące na cukrzycę lub insulinooporność powinny włączyć boćwinę do swojej diety, ponieważ pomaga ona utrzymać prawidłowy poziom glukozy.

Boćwina jest źródłem białka. Zawiera również węglowodany, tłuszcze i błonnik, który powinien być spożywany przez osoby cierpiące na zaparcia i miewające problemy z układem pokarmowym. Dzięki jego obecności można zmniejszyć stany zapalne w organizmie, wspomóc perystaltykę jelit oraz oczyścić organizm z toksyn.

Jeśli cierpisz na zmęczenie, senność, osłabienie i brak energii, może to wskazywać na niedobory żelaza, które często prowadzą do anemii. Włączając boćwinę do diety, można uzupełnić braki w organizmie. Objawy niedoboru żelaza są charakterystyczne, ale warto je potwierdzić, wykonując badania z krwi.

Przepis na zupę z boćwiny

Liście boćwiny najczęściej są wykorzystywane do orzeźwiających chłodników lub jako lekkostrawna sałatka. Boćwina może być podawana wraz z serem pleśniowym i innymi warzywami. Może być składnikiem odżywczych koktajli i smoothie. Boćwinę podaje się na surowo, dusi, gotuje na parze czy smaży. Można z niej przygotować zdrowe chipsy, świetny zamiennik dla niezdrowych przekąsek.

Przepis na zupę z boćwiny jest bardzo łatwy do zrobienia. Jej smak idealnie nadaje się na letnie obiady czy podczas grilla.

Składniki:

  • liście z jednej boćwiny,

  • 1 cebula,

  • 2 łyżki oliwy z oliwek,

  • ząbek czosnku,

  • świeży ogórek,

  • duży jogurt naturalny,

  • litr bulionu warzywnego,

  • przyprawy (sól, pieprz, kurkuma, kolendra).

Przygotowanie: Pokrojoną cebulę należy zeszklić na oliwie, na patelni. Liście boćwiny umyć, pokroić i dorzucić do cebuli. Wszystko należy dusić pod przykryciem na niewielkim ogniu. Po 15 minutach wlać 1 litr bulionu warzywnego i gotować przez kolejne 15 minut, aż warzywa będą miękkie. Dodać jogurt naturalny i przyprawy. Zupę można spożywać na zimno lub po podgrzaniu.

Warto sięgać po dania, których elementem jest boćwina. Przepisy na jej bazie są łatwe do przygotowania i nie potrzebują wielu składników, aby były pyszne i sycące. Zupa jest daniem, które można spożywać zarówno na obiad, jak i na kolację. Dodatkowo boćwina może stanowić składnik diety bogatej w żelazo. Włącz ją do swojego jadłospisu, jeśli potrzebujesz szybko i smacznie uzupełnić niedobory w organizmie.

Źródła
  1. L. Kostina, Leczenie burakiem. Naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości, Wydawnictwo Kos, Katowice 2018.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-dyniowa-z-jakimi-dodatkami-ja-podawac
Odżywianie
2 min.
Zupa dyniowa - z jakimi dodatkami ją podawać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.