account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co oznacza ból nóg od kolan w dół?

Agata Oleszkiewiczlek. Agnieszka Żędzian22.04.2024Aktualizacja: 22.04.2024

To naturalne, że po całym dniu pracy na stojąco czy za biurkiem odczuwasz skurcze i ból nóg od kolan w dół. Kiedy takie bóle nawracają lub towarzyszą im dodatkowe dolegliwości, bywa to niepokojące. Dyskomfort w podudziach może mieć wiele przyczyn – sprawdź, co najczęściej bywa jego źródłem.


bol-nog-od-kolan-w-dol-o-czym-swiadczy
Pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
 1. Ból nóg od kolan w dół nie wybiera
 2. Niechorobowe przyczyny
 3. Złe obuwie
 4. Brak ruchu
 5. Ból nóg od kolan w dół u dzieci
 6. Ból nóg od kolan w dół w nocy

Ból nóg od kolan w dół nie wybiera

Ból nóg od kolan w dół to niespecyficzny objaw, co oznacza, że nie jest charakterystyczny dla jednego, konkretnego schorzenia, ale wielu różnorodnych chorób i stanów o ostrym lub przewlekłym przebiegu. Na wystąpienie dolegliwości tego typu może mieć nie tylko stan zdrowia, ale także styl życia, dieta i inne czynniki środowiskowe.

Pojawienie się bólu nóg od kolan w dół bywa wiązane z wiekiem, szczególnie w przypadku intensywnie rosnących dzieci i osób w wieku podeszłym. I mimo że objaw ten bywa elementem naturalnych procesów fizjologicznych organizmu, dobrze jest bacznie obserwować dziecko, siebie czy seniora i w razie wątpliwości skorzystać z porady lekarskiej. Warto to zrobić, zwłaszcza jeśli bólom towarzyszą dodatkowe objawy, np. obrzęk kolana, zmiany skórne czy ocieplenie nogi.

Niechorobowe przyczyny

Zdarza się, że nieprzyjemne dolegliwości w tej okolicy ciała pojawiają się w następstwie przemęczenia fizycznego. Twoje nogi są narażone na ból od kolan w dół, zwłaszcza jeśli przebywasz długo w pozycji stojącej lub siedzisz za biurkiem czy kierownicą cały dzień i nie robisz przerw na gimnastykę czy spacer. W związku z takim trybem pracy mięśnie podudzi są napięte przez długi czas i pozostają w bezruchu, a kiedy wieczorem chcesz odpocząć i wyciągnąć się przed telewizorem czy przy książce, możesz zacząć odczuwać efekty nadwyrężenia i przemęczenia.

Sprawa wygląda podobnie w przypadku przetrenowania sportowego. Mięśnie poddane intensywnym ćwiczeniom odczuwają zmęczenie, gdyż w efekcie ćwiczeń uległy mikrouszkodzeniom i nadmiernym odkształceniom, a elastyczność ich włókien została poddana próbie. Nierzadko ból od kolan w dół towarzyszy urazom sportowym i patologiom powstałym w konsekwencji urazów mięśni i ścięgien. Jedną z nieprawidłowości jest torbiel Bakera. Przyczyną dolegliwości bywa także nieprawidłowo dobrany czy wykonywany trening. Dość powszechnie obserwuje się ból nóg w ciąży.

Ból nóg od kolan do kostek powstaje też na skutek tzw. zakwasów. To powszechne określenie stosowane na opóźnioną bolesność mięśni pojawiającą się z powodu zbyt intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego o charakterze beztlenowym. Ból nóg tego typu związany jest z powstaniem mikrouszkodzeń w łydce, które wraz z postępem regeneracji powodują, że przykre dolegliwości ustępują.

Złe obuwie

Za przyczyny wywołujące ból nóg od kolan w dół odpowiada także nieodpowiednie obuwie. Szczególnie niebezpieczne są szpilki, modele na zbyt płaskiej podeszwie oraz buty z wąskimi czubkami i ciasnymi cholewkami. Sprzyjają one silnej kompresji mięśni, skóry i naczyń krwionośnych. Mają one także wpływ na ustawienie i ruchomość kostek oraz palców. Zwykle ból nóg od kolan w dół za przyczyną niewłaściwego obuwia będziesz odczuwać wieczorami, kiedy zdejmiesz buty i chcesz odpocząć. Szpilki najczęściej wywołują dyskomfort w okolicy łydki, zbyt płaskie buty z kolei odpowiadają za ból piszczeli.

Brak ruchu

Podobnie jak w przypadku długotrwałej pracy o charakterze statycznym, ograniczona aktywność ruchowa w ciągu dnia również sprzyja pojawieniu się dolegliwości. Ból nóg od kolan w dół może być spowodowany tym, że układ nerwowo-naczyniowy nie jest stymulowany wystarczająco intensywnie. W efekcie tego krew słabo krąży i sprzyja powstawaniu zastojów żylnych, prowokuje skurcze nocne i osłabia wytrzymałość kości i stawów na urazy i przeciążenia.

Ból nóg od kolan w dół u dzieci

Jest on dość powszechny w okresach intensywnego wzrostu kości. I choć bywa nieprzyjemny, jest zupełnie niegroźny, bo związany z fizjologicznymi procesami wzrostowymi. Twoja pociecha może odczuwać ból nóg od kolan w dół najczęściej między 3. a 6. rokiem życia. Następny okres ryzyka pojawienia się dolegliwości przypada na okres dojrzewania. Jeśli Twoje dziecko zgłasza ból nóg, skonsultuj się z pediatrą. Specjalista upewni się, czy opisywane przez malucha objawy są rzeczywiście łagodnymi bólami wzrostowymi.

Szerokie spektrum przyczyn, jakie mogą wywołać ból nóg od kolan w nocy czy w ciągu dnia, utrudnia szybką diagnostykę. Oprócz obserwacji, będącej ważnym elementem zidentyfikowania źródła problemu, warto zdecydować się na przeprowadzanie regularnych badań diagnostycznych, nawet jeśli cieszysz się ogólnym zdrowiem. Wykonywane w ramach profilaktyki sprzyjają dobremu rokowaniu, bo pozwalają wykryć nieprawidłowości zdrowotne na wczesnym etapie rozwoju.

Szybki i łatwy dostęp do lekarzy i badań może dać Ci prywatne ubezpieczenie zdrowotne Polisa Zdrowie Welbi. Wybierz jeden z 3 pakietów, żeby móc skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w ciągu 24 godzin od rezerwacji wizyty i z wybranym specjalistą z listy dostępnych w danym pakiecie w ciągu przeważnie 3 dni roboczych. W ramach miesięcznej składki można też wykonać badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe z listy.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Ból nóg od kolan w dół w nocy

Za dolegliwości nocne, mogące nawet wybudzić Cię ze snu lub skutecznie utrudnić zasypianie, odpowiada wiele nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania układu krążenia, nerwowego czy układu ruchu. Wśród powszechnych przyczyn, jakie powodują ból nóg od kolan w dół w nocy, ale i za dnia, wymienia się np.:

 • niewydolność naczyń krwionośnych i limfatycznych, które oprócz bólu powodują też obrzęk nóg u starszych osób, zasinienia, pajączki skórne i uczucie ciężkości nóg;

 • tzw. pogrypowe zapalenie mięśni, czyli stan związany z przebytą infekcją;

 • urazy i kontuzje w obrębie całej kończyny dolnej (w biodrze, kolanie, kostkach), bo zaburzają równowagę mięśniową nogi;

 • zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatię kręgosłupa lędźwiowego prowokujące ucisk włókien nerwowych dolnego odcinka kręgosłupa, sprzyjające pojawieniu się dolegliwości neurologicznych promieniujących przez pośladek, udo, łydkę, nawet do kostek i pięty;

 • zaburzenia gospodarki elektrolitowej związane z przyjmowaniem wybranych leków, niedoborami żywieniowymi, odwodnieniem organizmu.

Źródła
 1. M. Rigamonti, Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek, PWN, Warszawa 2019.
 2. J. Sparrow, Rozwój dziecka, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2013.
 3. M. Szczepański, Zakrzepica żył głębokich i zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, PZWL, Warszawa 2007.
 4. M. Wiercińska, Ból nóg i stóp: co może oznaczać? Przyczyny i leczenie, „Medycyna Praktyczna” 2022, nr 11.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
na-ile-dni-przed-okresem-zaczyna-bolec-brzuch
Seks
1 min.
Na ile dni przed okresem zaczyna boleć brzuch?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.