account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Cholangiografia – na czym polega to badanie? Wskazania do wykonania

Olga Dąbska22.04.2024Aktualizacja: 22.04.2024

Cholangiografia to badanie obrazowe wykorzystywane w diagnostyce chorób wątroby i trzustki. To rezonans magnetyczny dróg żółciowych. Sprawdź, jak przebiega cholangiografia i jakie są wskazania do jej wykonania. Dowiedz się, czy badanie to wymaga specjalnego przygotowania.


cholangiografia-kiedy-nalezy-ja-wykonac-wskazania
Pixabay.com

Polecane

nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?
20.10.2021
morfologia-co-wykazuje-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
2 min.
Co to jest morfologia krwi? Przygotowania, wskazania, wyniki
14.05.2021
jak-sprawdzic-niedobory-witamin-co-powodują
Zdrowie
1 min.
Jak sprawdzić niedobory witamin? Co powodują?
19.11.2021
ultrasonografia-usg-na-czym-polega-badanie
Zdrowie
1 min.
Ultrasonografia (USG) - na czym polega badanie?
31.10.2021
Spis treści
  1. Cholangiografia – co to za badanie?
  2. Jak przebiega cholangiografia MR?
  3. Czy cholangiografia wymaga przygotowania?
  4. Jakie są wskazania do cholangiografii?
  5. Zapewnij sobie pomoc w powrocie do zdrowia
  6. Czy każdy może poddać się cholangiografii?

Cholangiografia – co to za badanie?

Cholangiografia to nowoczesne, bezinwazyjne, bezbolesne i bardzo dokładne badanie obrazowe dróg żółciowych. Uzyskane podczas cholangiografii zdjęcia szczegółowo przedstawiają budowę tej okolicy ciała i pozwalają na stworzenie trójwymiarowych modeli obrazowanych struktur. Nazwa tego badania wywodzi się z greki od słów chole – ‘żółć’, angeion – ‘naczynie’ i graphein – ‘rysować’. Zamiennie określana jest cholangiopankreatografią, ponieważ poza drogami żółciowymi jest w stanie zobrazować trzustkę, co na grecki tłumaczone jest jako pankreas.

Cholangiografia rezonansu magnetycznego (z ang. magnetic resonance cholangiography – MRCP) opiera swoje działanie o wykorzystanie fal radiowych i pola magnetycznego. W związku z tym jest w pełni bezpieczna i bez obaw może być przeprowadzana nawet u kobiet w ciąży czy u dzieci. Co więcej, może być wykonywana tak często, jak to konieczne, bo nie wiąże się z ekspozycją na promieniowanie rentgenowskie.

Jak przebiega cholangiografia MR?

Cholangiografia przeprowadzana jest w urządzeniu, które porównać można to tuby bądź tunelu. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, który wjeżdża do wnętrza aparatu. Przez cały czas trwania badania nie wolno się poruszać. Na wypadek pogorszenia samopoczucia pacjentowi zostaje wręczony przycisk, którym informuje o potrzebie przerwania badania. Rezonans magnetyczny wydaje podczas pracy różnego rodzaju dźwięki. Aby je ograniczyć, pacjent otrzymuje zatyczki do uszu.

Czas trwania cholangiografii wynosi od kilkudziesięciu minut do godziny. Nie sposób jednoznacznie określić, jak długo będzie trwało to badanie, ponieważ wiele zależy od współpracy pacjenta z osobą przeprowadzającą cholangiografię i liczby wykonanych zdjęć. Przez cały ten czas pacjent ma zapewniony kontakt ze specjalistą, który z pomieszczenia obok czuwa nad przebiegiem badania.

Wyniki mają postać nagrania na płycie, do którego dołączony jest opis. Po zakończeniu cholangiografii można wrócić do wykonywania codziennych obowiązków. 

Czy cholangiografia wymaga przygotowania?

Tak jak w przypadku każdego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, tak i w cholangiografii konieczne jest pewne przygotowanie. Pacjent powinien stawić się na badanie w wygodnym, niekrępującym ruchów ubraniu. Przed rozpoczęciem badania zostawia w szatni wszelkie metalowe akcesoria typu okulary, pasek do spodni, zegarek, telefon, portfel. Na cholangiografię należy zabrać ze sobą wyniki dotychczas przeprowadzonych badań, np. Ultrasonografii czy TK.

Szczególną sytuacją jest obrazowanie z wykorzystaniem środka cieniującego. Podanie tzw. kontrastu wiąże się z koniecznością wcześniejszego stawienia się na badanie w celu założenia wkłucia, którym podany zostanie środek cieniujący oraz pozostania na krótkotrwałą obserwację na wypadek ewentualnych skutków ubocznych. Trzeba również dostarczyć wyniki badania kreatyniny, na podstawie której ocenia się pracę nerek, bowiem kontrast usuwany jest z organizmu razem z moczem.

Cholangiografia MR nie wymaga bycia na czczo. Jeśli jednak pozostanie się na czczo, to na obraz dróg żółciowych nie nakłada się sygnał z zawartości przewodu pokarmowego. Lekarz poinformuje również o ewentualnej konieczności zaprzestania stosowania niektórych leków.

Jakie są wskazania do cholangiografii?

Wśród wskazań do wykonania cholangiografii eksperci wymieniają m.in.:

  • żółtaczkę hemolityczną,

  • choroby nowotworowe – pierwotne nowotwory dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, guzy wtórnie naciekające drogi żółciowe,

  • podwyższony poziom markerów cholestazy we krwi,

  • podejrzenie złogów, czyli kamieni w drogach żółciowych lub pęcherzyku żółciowym,

  • zaburzenia pracy zwieracza Oddiego,

  • urazy dróg żółciowych,

  • podejrzenie zmian torbielowatych i zapalnych,

  • zwężenie przewodów żółciowych i przewodu trzustkowego,

  • przebyte lub planowane zabiegi dróg żółciowych,

  • anomalie rozwojowe dróg żółciowych,

  • uzupełnienie wyników wcześniej wykonanych badań,

  • szkody jatrogenne dróg żółciowych,

  • schorzenia miąższu wątroby powodujące zmiany w drogach żółciowych.

  • Sprawdź, co stosować na ból brzucha. Dowiedz się, jak sobie z nim radzić.

Zapewnij sobie pomoc w powrocie do zdrowia

Zmagasz się z dolegliwościami ze strony dróg żółciowych? Wymagasz częstych badań i wizyt lekarskich? Kup Polisę Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Wybierz jeden z 3 pakietów, żeby uzyskać dostęp do usług medycznych w nowoczesnych placówkach bez czekania w długich kolejkach. Polisa Zdrowie Welbi w cenie miesięcznej składki da Ci możliwość:

  • konsultacji u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny, pediatra, internista) w ciągu 24 godzin od rezerwacji wizyty,

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania z czasem oczekiwania przeważnie do 3 dni roboczych,

  • wykonania nawet blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (w pakiecie OCHRONA GOLD),

  • skorzystania z usług medycznych w nowoczesnych placówkach współpracujących z ubezpieczycielem (TU Zdrowie) na terenie całej Polski.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak Polisa Zdrowie Welbi może wesprzeć Cię w powrocie do zdrowia.

Czy każdy może poddać się cholangiografii?

Cholangiografia MR to obecnie najlepsza nieinwazyjna metoda oceny dróg żółciowych i przewodów trzustkowych. Jednak, jak każda procedura medyczna, tak i cholangiografia ma pewne przeciwwskazania do wykonania. Badania tego nie wykonuje się u osób, które mają pompę insulinową, implant ślimakowy czy rozrusznik serca. Cholangiografia do rozważenia jest w przypadku osób, które nie mogą pozostać w bezruchu przez dłuższy czas, mają stenty, implanty stomatologiczne, elementy ortopedyczne czy inne elementy metalowe. Wówczas wymagana jest dokumentacja medyczna na temat tych elementów.

Źródła
  1. D. M. Beswick, R. Miraglia, S. Caruso i wsp., The role of ultrasound and magnetic resonance cholangiopancreatography for the diagnosis of biliary stricture after liver transplantation, „European Journal of Radiology” 2012, nr 81, s. 2089–2092.
  2. E. Nowakowska-Duława, A. Nowak, Postępy w diagnostyce i leczeniu chorób dróg żółciowych, „Postępy Nauk Medycznych” 2001, nr 2, s. 3–13.
  3. J. Wicha, M. Tomczyk, A. Prystupa i wsp., Ultrasonografia jamy brzusznej i cholangiografia MR w diagnostyce chorób dróg żółciowych, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2015, t. 9, nr 2, s. 133–135.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.