Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaTeleporada u specjalisty 1 min.

Choroba Baastrupa – do jakiego lekarza się zgłosić, jakie objawy jej towarzyszą i jak je łagodzić?

Olga Dąbska

17.10.2022

Aktualizacja: 17.10.2022

Bóle kręgosłupa to jedna z bardziej rozpowszechnionych dolegliwości w populacji ogólnej. Należy do najczęstszych przyczyn czasowej niezdolności do pracy, udzielania świadczeń rehabilitacyjnych i niepełnosprawności. Przyczyną bólu kręgosłupa może okazać się choroba Baastrupa. To szczególna postać zwyrodnienia odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa. Trudno ustalić konkretne przyczyny jej wystąpienia. Sprawdź, jakie objawy jej towarzyszą i jaki lekarz zajmuje się leczeniem tego schorzenia.


do-jakiego-lekarza-isc-z-chorobą-baastrupa
pexels.com

Polecane

lekarz-medycyny-podrozy-teleporada-przed-wyjazdem
Telemedycyna
1 min.
Lekarz medycyny podróży: z czym można się do niego zwrócić w ramach teleporady?
16.11.2021
reumatolog-jak-moze-pomoc-ci-poczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Wizyta u reumatologa: jak może pomóc Ci online?
16.11.2021
lekarz-internista-co-leczy-kiedy-udac-sie-do-tego-specjalisty
Telemedycyna
1 min.
Lekarz internista - z jakimi dolegliwościami zgłosić się do tego specjalisty?
08.12.2021
jakie-choroby-leczy-reumatolog-kiedy-skorzystac-z-e-wizyty
Telemedycyna
1 min.
Jakie choroby leczy reumatolog? Kiedy skorzystać z e-wizyty?
01.09.2021
Spis treści
 1. Co to jest choroba Baastrupa?
 2. Choroba Baastrupa – skutki
 3. Choroba Baastrupa – jaki lekarz się nie zajmuje?
 4. Czy choroba Baastrupa jest uleczalna?
 5. Choroba Baastrupa – leczenie

Co to jest choroba Baastrupa?

Zdrowy kręgosłup jest bardzo ważny dla sprawnego funkcjonowania. Jednak schorzenia tej części ciała stają się coraz częstsze. Wśród bardziej rozpowszechnionych przypadłości wymienia się m.in.: skoliozę, dyskopatię, kręgozmyk czy chorobę Baastrupa. Co kryje się pod ostatnią nazwą? To szczególna postać choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Po raz pierwszy została opisana w 1933 r. przez Christiana Ingersleva Baastrupa i jego nazwisku zawdzięcza swoją nazwę.

Za powstanie schorzenia odpowiada wzmożona ruchomość kręgosłupa. Inną możliwą przyczyną są zbyt długie wyrostki kolczyste kręgów, czyli podstawowych elementów budujących kręgosłup, w których znajduje się rdzeń kręgowy. Obie sytuacje sprawiają, że dochodzi do ocierania się o siebie nawzajem wyrostków kolczystych. 

Choroba Baastrupa – skutki

Mówiąc o objawach choroby Baastrupa, jako pierwszy trzeba wymienić ból kręgosłupa. Dolegliwości mogą być na tyle intensywne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. W odróżnieniu od wielu innych schorzeń kręgosłupa w chorobie Baastrupa ból kręgosłupa nie promieniuje. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest złagodzenie objawów bólowych podczas pochylania się, zaostrzenie zaś w czasie prostowania kręgosłupa.W wyniku przewlekłego kontaktu wyrostków kolczystych dochodzi do powstania zmian zwyrodnieniowych – następuje ich przerost i powstanie między nimi patologicznego stawu czy cyst. Wśród innych objawów choroby Baastrupa wymienia się tkliwość palpacyjną więzadeł i wyrostków oraz bolesny przerost tułowia – można zaobserwować pogłębienie lordozy lędźwiowej.

Co interesujące w przebiegu choroby Baastrupa, nie obserwuje się objawów neurologicznych, takich jak: zaburzenia czucia, parestezje, mrowienia, osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych, które często towarzyszą schorzeniom tej części ciała. Nierzadkie są przypadki współwystępowania choroby Baastrupa z innymi zmianami, w tym m.in. z kręgozmykiem (przemieszczeniem się kręgów względem siebie), przepukliną krążków międzykręgowych, tworzeniem się osteofitów (narośli kostnych), spondylozą (zanikiem krążków międzykręgowych).

Choroba Baastrupa – jaki lekarz się nie zajmuje?

Bóle kręgosłupa są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do gabinetu lekarza rodzinnego. Dlatego też osoby z chorobą Baastrupa w pierwszej kolejności udają się zwykle po pomoc do tego specjalisty. Na podstawie wstępnego rozpoznania (szczegółowo przeprowadzonego wywiadu, badania przedmiotowego, RTG kręgosłupa) lekarz rodzinny wystawia pacjentowi skierowanie do ortopedy. Specjalista ten zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem wad postawy i zapobieganiem im. Należą do nich przykładowo: skolioza, stany zapalne, zakażenia, dyskopatie, przepukliny dyskowe czy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. A właśnie do tej ostatniej grupy zaliczana jest choroba Baastrupa.

Ortopeda w celu postawienia rozpoznania zleci bardziej szczegółową diagnostykę niż lekarz rodzinny. Jej podstawą są metody obrazowania medycznego. Nierzadko do rozpoznania choroby Baastrupa wystarczające jest RTG, lecz w przypadku niepewności diagnostycznej ortopeda może skierować na badania, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Choroba Baastrupa ma charakterystyczny obraz radiologiczny – tzw. całujących się wyrostków kolczystych. Stąd też dla jej określenia można spotkać się z nazwami „choroba całujących się wyrostków kolczystych” lub „kissing spine”.Choroba Baastrupa najczęściej jest lokalizowana w kręgach L4–L5.

Czy choroba Baastrupa jest uleczalna?

Odpowiednio zaplanowany proces leczniczy może w znacznym stopniu złagodzić objawy towarzyszące chorobie Baastrupa. Bardzo ważne jest jednak połączenie terapii zachowawczej i operacyjnej oraz dbanie o kręgosłup. W tym ostatnim szczególnie ważną rolę odgrywają ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa.

Choroba Baastrupa – leczenie

Leczenie choroby Baastrupa zazwyczaj opiera się na farmakologii z zastosowaniem leków o działaniu przeciwbólowym, a w cięższych przypadkach zastrzyków z długo działającymi kortykosteroidami. Stosuje się również leki rozluźniające mięśnie, szczególnie przykręgosłupowe. Metody zachowawcze obejmują reedukację posturalną i postępowanie rehabilitacyjne. Jego celem jest zmniejszenie obciążenia, jakie wywierają na siebie nawzajem wyrostki międzykręgowe. Ma ono rozluźnić i wzmocnić mięśnie kręgosłupa i obręczy biodrowej oraz zmniejszyć nadmierną lordozę, nasilenie dolegliwości bólowych, stanu zapalnego.Stosuje się przede wszystkim: laseroterapię, magnetoterapię, krioterapię, ultrasonoterapię, elektroterapię, terapię manualną, kinezyterapię (zwłaszcza ćwiczenia mięśni grzbietu, przykręgosłupowych i brzucha, m.in. ćwiczenia izometryczne, oporowe, czynno-wolne, ogólnousprawniające, odtwarzające przyjmowanie prawidłowej postawy ciała). Kiedy zachowawcze sposoby leczenia nie przynoszą zadowalających efektów, konieczne okazują się metody operacyjne. Zabiegi polegać mogą m.in. na usunięciu dodatkowych kaletek maziowych, wycięciu cyst, osteotomii (skróceniu długości wyrostków kolczystych). 

Źródła
 1. J.W.F. Beks, Kissing spines: Fact or Fancy?, „Acta Neurochirurgica” 1989, t. 100, nr 3–4, s. 134–135.
 2. T.S. Gaździk, T. Bielecki, Ortopedia i traumatologia, t. 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
 3. G. Wójcik, B. Sokołowska, M. Urbańczuk i wsp., Ocena częstości występowania zmian i wad wrodzonych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego u osób zgłaszających się na badanie TK z powodu bólu grzbietu, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2015, t. 9, nr 3, s. 206–208.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
neurolog-w-jaki-sposob-pomoze-ci-podczas-konsultacji-online
Telemedycyna
1 min.
Neurolog: jakie dolegliwości należy zgłosić specjaliście podczas porady online?
19.10.2021
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.