account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czym może być spowodowany codzienny ból głowy?

lek. Agnieszka Żędzian14.12.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Codzienny ból głowy nie jest konkretną jednostką chorobową. Określenie to służy do opisania przewlekłego bólu głowy, występującego co najmniej przez 15 dni w miesiącu przez kolejne 3 miesiące. Codzienny ból głowy może znacząco pogorszyć jakość życia. Sprawdź, jakie mogą być jego przyczyny i kiedy zgłosić się do lekarza!


codzienny-bol-glowy-przyczyny-kiedy-do-lekarza
Pixabay.com

Polecane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Co to jest codzienny ból głowy?
 2. Co może być przyczyną codziennego bólu głowy?
 3. Pierwotne bóle głowy
 4. Wtórne bóle głowy
 5. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Co to jest codzienny ból głowy?

Dlaczego codziennie boli mnie głowa? To pytanie każdego dnia zadają sobie miliony osób na całym świecie. Przewlekły ból głowy występuje nawet u 4% populacji, szczególnie u młodych dorosłych i pacjentów w średnim wieku. Częściej dotyczy kobiet.

Przewlekły ból głowy nie jest konkretną jednostką chorobową. Termin ten obejmuje całą grupę chorób, których objawem są nawracające bóle głowy. O przewlekłych dolegliwościach tego typu mówi się wtedy, gdy co najmniej przez 15 dni w miesiącu przez kolejne 3 miesiące chory doświadcza epizodów bólu głowy. Jeśli ból trwa mniej niż 4 godziny, określa się go jako krótkotrwały. Gdy dolegliwości trwają dłużej, mówi się o długotrwałym bólu głowy. 

Codzienny ból głowy może mieć różny charakter. Pacjenci zgłaszają bóle głowy występujące rano, jednoczesny ból głowy i szyi, dolegliwości nasilające się podczas schylania czy silny ból głowy i oczu. Informacje o objawach towarzyszących mają ogromne znaczenie w ustaleniu przyczyny dolegliwości.

Co może być przyczyną codziennego bólu głowy?

Międzynarodowa Klasyfikacja Bólów Głowy (ang. The International Classification of Headache Disorders) wyróżnia ponad 200 rodzajów tej przypadłości. Znaczna część może mieć charakter przewlekły, ale omówienie ich wszystkich przekracza ramy tego artykułu. Poniżej przedstawię niektóre przyczyny codziennego bólu głowy.

Pierwotne bóle głowy

Pierwotne bóle głowy nie mają przyczyny organicznej. Codzienne dolegliwości bólowe mogą być objawem:

 • przewlekłej migreny – ból głowy jest zwykle jednostronny, pulsujący, o umiarkowanym lub dużym nasileniu. Może być poprzedzony objawami prodromalnymi (aurą), np. zaburzeniami widzenia. Na ból migrenowy mogą wskazywać również występujące dodatkowo symptomy, w tym nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Jeśli zmagasz się z codziennym bólem głowy i mdłościami, być może cierpisz na przewlekłą migrenę;

 • przewlekłego napięciowego bólu głowy – jest zwykle obustronny, a dolegliwości bólowe mogą obejmować również szyję i kark. Nie towarzyszą mu objawy typowe dla migreny. Może być konsekwencją przewlekłego stresu;

 • przewlekłego klasterowego bólu głowy – silnego, jednostronnego bólu głowy z towarzyszącymi objawami wegetatywnymi (m.in. łzawieniem i zaczerwienieniem oka, zatkaniem nosa, pobudzeniem). Dolegliwości trwają od kilkunastu minut do kilku godzin i nawracają kilka razy dziennie;

 • nowopowstałego codziennego uporczywego bólu głowy – rzadkiego schorzenia cechującego się nagłym pojawieniem się dolegliwości u osoby, która w przeszłości nie zmagała się z nawracającymi bólami głowy;

 • hemikranii ciągłej – gdzie ból głowy jest jednostronny, obejmuje zwykle okolicę skroni i oczodołu. Towarzyszą mu zaczerwienienie oka i łzawienie po stronie bólu. Hemikrania ciągła charakteryzuje się dobrą odpowiedzią na indometacynę;

 • pierwotnego kłującego bólu głowy – rzadkiego rodzaju bólu głowy, który powtarza się wielokrotnie w ciągu dnia. Ma charakter nagłego, kłującego bólu w okolicy skroniowej i okołooczodołowej.

Wtórne bóle głowy

Wtórne bóle głowy są objawem toczącego się procesu chorobowego. Codzienne dolegliwości mogą być w tym przypadku konsekwencją:

 • nadużywania leków przeciwbólowych,

 • podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego,

 • zakażenia w obrębie ośrodkowego układu nerwowego,

 • krwiaka wewnątrzczaszkowego,

 • zapalenia naczyń wewnątrzczaszkowych,

 • guza mózgu,

 • wycieku płynu mózgowo–rdzeniowego.

Codzienny ból głowy występuje również u pacjentów pediatrycznych. Gdy ta przypadłość pojawi się u Twojego dziecka, zgłoś się z nim do lekarza.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Codzienny ból głowy ma najczęściej łagodny charakter, ale nie wolno go bagatelizować. Bywa bowiem objawem wtórnym do chorób, które mogą zagrażać Twojemu życiu i zdrowiu. Jeśli zmagasz się z przewlekłym bólem głowy, umów się na wizytę do lekarza rodzinnego. Porozmawia on z Tobą na temat dolegliwości, przyjmowanych leków oraz chorób towarzyszących. Zapyta również, czy przewlekły ból głowy występuje u członków Twojej rodziny. Następnie przejdzie do badania fizykalnego, podczas którego oceni aktualny stan zdrowia. Jeśli uzna za konieczne, skieruje Cię również na badania laboratoryjne lub da skierowanie do neurologa.

Niektóre objawy towarzyszące bólowi głowy mogą wskazywać na groźne przyczyny dolegliwości, wymagają zatem pilnej diagnostyki i leczenia. Zgłoś się do lekarza w przypadku bólu głowy:

 • któremu towarzyszy wysoka gorączka;

 • po przebytej przez Ciebie chorobie nowotworowej;

 • i obecności zaburzeń neurologicznych, np. niedowładu czy trudności z mówieniem;

 • który jest bardzo silny lub zmienił swój charakter;

 • który nasila się podczas pionizacji (przyjmowaniu wyprostowanej pozycji ciała w pozycji pionowej);

 • i poszerzenia jednej lub obu źrenic;

 • po przebytym urazie głowy;

 • i silnego bólu oka;

 • i stwierdzonych zaburzeń odporności.

Leczenie codziennego bólu głowy wymaga określenia jego etiologii (przyczyny). W przypadku bólu wtórnego konieczne jest wdrożenie terapii mającej na celu usunięcie jego przyczyny. W pierwotnych bólach głowy stosuje się środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, tryptany, leki przeciwdepresyjne czy rozluźniające mięśnie. Niekiedy wskazana jest fizjoterapia lub psychoterapia. 

Źródła
 1. C. Murphy, S. Hameed, Chronic Headaches, „StatPearls” 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559083/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.