account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.

Badanie na kiłę w trakcie ciąży – czy warto je wykonać?

lek. Agnieszka Żędzian

02.06.2023

Aktualizacja: 02.06.2023

Niezdiagnozowana i nieleczona kiła u kobiety spodziewającej się dziecka grozi poważnymi powikłaniami dla zdrowia malucha, a nawet utratą ciąży. Wczesne wykrycie choroby za pomocą dostępnych badań i włączenie antybiotykoterapii u matki zmniejsza ryzyko choroby u dziecka. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o zakażeniu krętkiem bladym i jakie badania na kiłę warto wykonać w ciąży.


czy-warto-wykonac-badania-na-kile-w-ciazy.
Pixabay.com

Polecane

mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
Spis treści
 1. Kiła – co to jest?
 2. Kiła – jakie mogą być jej objawy?
 3. Czy warto wykonać badania na kiłę w trakcie ciąży?
 4. Zagrożenia związane z kiłą wrodzoną
 5. Badania na kiłę w ciąży – jakie warto wykonać?
 6. Leczenie zakażenia krętkiem bladym u kobiet w ciąży
 7. Badania na kiłę w ciąży – jaka jest ich cena?

Kiła – co to jest?

Kiła jest chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterię – krętka bladego (Treponema pallidum). Każdego roku dotyka milionów ludzi na całym świecie. Patogen odpowiedzialny za wystąpienie schorzenia został zidentyfikowany w 1905 roku przez niemieckich naukowców, a rok później opracowano pierwszy test pomagający w jego wykrywaniu. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas kontaktów płciowych, rzadziej podczas kontaktu skóra do skóry czy poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej. Kiła u kobiety spodziewającej się dziecka może prowadzić do tzw. transmisji wertykalnej patogenu do płodu, co skutkuje wystąpieniem u dziecka kiły wrodzonej. Odpowiednie leczenie kobiety ciężarnej, podobnie jak w przypadku konfliktu serologicznego czy infekcji intymnej w ciąży, pozwala na zmniejszenie ryzyka powikłań.

Kiła – jakie mogą być jej objawy?

Wiele kobiet doświadcza uciążliwych dolegliwości w ciąży, często niegroźnych i niewymagających leczenia. Przyszła mama w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, jak np. uporczywy ból głowy w ciąży, zawsze powinna skonsultować się z lekarzem. 

Pierwszym objawem zakażenia krętkiem bladym jest pojawienie się w miejscu kontaktu z patogenem (często w okolicy narządów płciowych) niebolesnego wrzodu, który samoistnie ustępuje w ciągu 3–6 tygodni. Owrzodzenie pierwotne ma charakterystyczną, twardą powierzchnię i rozwija się w ciągu 10–90 dni od zakażenia. Może mu towarzyszyć powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Po 2–8 tygodniach od wygojenia wrzodu pojawiają się symptomy kiły drugorzędowej, najczęściej zmiany skórne – wysypka, kłykciny. Czasem towarzyszą im objawy grypopodobne: gorączka, osłabienie czy złe samopoczucie. Brak odpowiedniego leczenia prowadzi do kiły trzeciorzędowej, której objawy mogą wystąpić kilka miesięcy, a nawet lat, od zakażenia pierwotnego. Należą do nich m.in.: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, niedowłady, udar, drgawki, uszkodzenie zastawek serca czy tętniak aorty.

Czy warto wykonać badania na kiłę w trakcie ciąży?

Zakażenie krętkiem bladym u kobiety spodziewającej się dziecka może mieć poważne konsekwencje, w tym skutkować:

 • poronieniem,

 • urodzeniem martwego dziecka,

 • zahamowaniem wewnątrzmacicznego wzrostu płodu,

 • kiłą wrodzoną u dziecka.

Odpowiednie i wczesne leczenie kobiety ciężarnej zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, dlatego tak ważne jest badanie przesiewowe w kierunku zakażenia krętkiem bladym już w pierwszym trymestrze ciąży, a w razie konieczności ponowne badanie w trzecim trymestrze. Nieleczona kiła u przyszłej mamy wiąże się z 50–80% ryzykiem powikłań, które zmniejsza się do 14% po zastosowaniu antybiotykoterapii.

Zagrożenia związane z kiłą wrodzoną

Kiła wrodzona jest schorzeniem występującym u dzieci, które w trakcie życia wewnątrzmacicznego zostały wertykalnie zakażone krętkiem bladym. Pierwsze objawy choroby pojawiają się zwykle w ciągu 3 miesięcy życia dziecka i najczęściej obejmują:

 • powiększenie wątroby, rzadziej śledziony,

 • żółtaczkę,

 • nieżyt nosa,

 • uogólnione powiększenie węzłów chłonnych,

 • wysypkę plamisto-grudkową na plecach, pośladkach, tylnej części ud i podeszwach stóp.

W przypadku niezdiagnozowanej i nieleczonej wcześnie kiły wrodzonej może dojść do późnych objawów kiły u dziecka, która wiąże się z wystąpieniem zmian bliznowatych na skórze, triady Hutchinsona (zniekształcenia zębów, zapalenia rogówki, utraty słuchu), zniekształcenia żuchwy, nosa oraz niepełnosprawności umysłowej.

Badania na kiłę w ciąży – jakie warto wykonać?

Najczęściej wykonywanym badaniem przesiewowym w kierunku zakażenia krętkiem bladym jest nieswoisty test VDRL (venereal disease research laboratory test), wykrywający przeciwciała przeciwko kardiolipinie we krwi. Należy pamiętać, iż wynik VDRL może być dodatni również w przebiegu innych schorzeń (np. tocznia rumieniowatego układowego), dlatego wymaga potwierdzenia innymi oznaczeniami z krwi, m.in. FTA-ABS czy TP-PA. 

Leczenie zakażenia krętkiem bladym u kobiet w ciąży

Kiła u kobiety ciężarnej, podobnie jak w przypadku innych osób, wymaga jak najszybszego leczenia. Antybiotykiem z wyboru jest podawana domięśniowo penicylina – u przyszłych mam zaleca się podanie dwóch dawek leku w odstępie 7 dni. U kobiet z wywiadem alergii na penicyliny konieczne jest wykonanie testów alergicznych i ewentualne odczulanie przed podaniem antybiotyku.

Badania na kiłę w ciąży – jaka jest ich cena?

Przyszłe mamy, które znajdują się pod opieką lekarza w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia, mogą wykonać badania serologiczne w kierunku zakażenia krętkiem bladym bezpłatnie. Wykonanie badania VDRL prywatnie stanowi dość niewielki koszt, około 10–20 zł.

Źródła
 1. Tudor M. i in., Syphilis, “StatPearls”, 2022, dostęp online: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534780/.
 2. Genc M., Ledger W., Syphilis in pregnancy, “Sexually Transmitted Infections”, 2000, dostęp online: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1758294/.
 3. Hussain S., Vaidya R., Congenital Syphilis, “StatPearls”, 2022, dostęp online: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537087/.
 4. Trinh T. i in. Syphilis management in pregnancy: a review of guideline recommendations from countries around the world, “Sexual and Reproductive Health Matters”, 2019, dostęp online: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7888020/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.