account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Dyslipidemia aterogenna – zaburzenie gospodarki lipidowej. Na czym polega?

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian14.12.2023Aktualizacja: 14.12.2023

Dyslipidemia aterogenna to zaburzenia lipidowe, wskazujące na nieprawidłowy poziom triglicerydów i cholesterolu we krwi. Dyslipidemia aterogenna poważnie zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, np.: miażdżycy, udaru mózgu, zawału serca. Podstawą leczenia dyslipidemii aterogennej jest zmiana stylu życia. W przypadku zaawansowanej postaci zaburzenia może być potrzebna farmakoterapia.


dyslipidemia-aterogenna-co-to-za-choroba-objawy
Pixabay.com

Polecane

skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
grzybica-miedzy-palcami-domowe-sposoby-leczenie
Zdrowie
1 min.
Grzybica między palcami – co to za choroba? Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową
30.05.2022
Spis treści
 1. Dyslipidemia aterogenna – co to jest?
 2. Przyczyny dyslipidemii aterogennej
 3. Rozpoznanie dyslipidemii aterogennej 
 4. Jak leczyć dyslipidemię aterogenną?
 5. Dyslipidemia aterogenna – zalecenia dla pacjentów

Dyslipidemia aterogenna – co to jest?

Dyslipidemia aterogenna (inaczej dyslipidemia cukrzycowa, aterogenna triada lipidowa) to zaburzenie gospodarki lipidowej, polegające na podwyższonych stężeniach triglicerydów (TG) i jednocześnie spadku stężenia cholesterolu frakcji HDL. Polega na obecności nadmiernych ilości kwasów tłuszczowych i triglicerydów we krwi i w wątrobie. 

Za nieprawidłowe poziomy wskaźników wskazujące na dyslipidemię aterogenną uznaje się: 

 • stężenie TG > 150 mg/dl u obu płci; 

 • stężenie HDL < 40 mg/dl u mężczyzn i < 50 mg/dl u kobiet [1]. 

Dyslipidemia aterogenna jest poważnym zaburzeniem, które zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań mikronaczyniowych (m.in.: neuropatii, nefropatii, retinopatii) i makronaczyniowych (m.in.: zawału serca, udaru mózgu, zgonu sercowego, choroby naczyń obwodowych).

Przyczyny dyslipidemii aterogennej

Dyslipidemia aterogenna nie jest samodzielną jednostką chorobową, a zaburzeniem, które często wynika z obecności innych schorzeń. Wśród chorób predysponujących do jej rozwinięcia się specjaliści wymieniają: hipercholesterolemię, hiperlipidemię mieszaną, hipertriglicerydemię, chorobę rybich oczu, chorobę tangierską, rodzinny niedobór acylotransferazy lecytynowo-cholesterolowej. Najczęściej jednak dyslipidemia aterogenna rozwija się u chorych na cukrzycę typu 2 z zespołem metabolicznym.

Czynnikiem odpowiedzialnym za powstanie zaburzenia są błędy żywieniowe, a właściwie nadmierne spożycie tłuszczów nasyconych. Jak dowiodły jedne z badań, wzrost stężenia triglicerydów zaledwie o 1 mmol/l zwiększa ryzyko epizodów wieńcowych o 32% u mężczyzn i o 76% u kobiet. Natomiast stężenie triglicerydów > 178 mg/dl zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 76% [2].

Rozpoznanie dyslipidemii aterogennej 

Do rozpoznania dyslipidemii aterogennej niezbędne jest określenie profilu lipidowego, tzw. lipidogramu. To badanie, które obejmuje pomiar: cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji HDL, cholesterolu frakcji LDL i triglicerydów. Materiałem badania jest krew. Badanie lipidogramu wymaga odpowiedniego przygotowania.

Profil lipidowy jest badaniem wchodzącym w skład podstawowej profilaktyki zdrowia i diagnostyki m.in. miażdżycy. Lipidogram powinien być wykonywany przez każdą osobę dorosłą minimum raz w roku. Oznaczenie profilu lipidowego szczególnie zalecane jest osobom: otyłym lub mającym nadwagę, mało aktywnym fizycznie, palącym papierosy, chorującym na przewlekłe schorzenia nerek i reumatoidalne zapalenie stawów, w których rodzinie występują przypadki chorób układu krążenia, nadciśnienia i miażdżycy

Jak leczyć dyslipidemię aterogenną?

Dyslipidemia aterogenna wymaga wdrożenia leczenia. To, jaka terapia zostanie wybrana, zależy przede wszystkim od oceny ryzyka sercowo-naczyniowego i stopnia zaawansowania zaburzenia lipidowego. 

Podstawą leczenia jest modyfikacja diety. Zmiany w sposobie i jakości żywienia są niezbędne dla powodzenia terapii. Przede wszystkim ogranicz spożycie węglowodanów, a w szczególności cukrów prostych. Produkty, będące źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych (określanych niezdrowymi tłuszczami), powinny stanowić nie więcej niż 7% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Natomiast produkty będące źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (zdrowych tłuszczów) optymalnie pokrywają 35% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Dobrze, by dobowe spożycie cholesterolu nie przekraczało 300 mg [1]. Wskazówki te dotyczą nie tylko osób z zaburzeniami lipidowymi, ale są rekomendacją żywienia i właściwego spożywania tłuszczów dla każdej osoby.

Leczenie farmakologiczne dyslipidemii aterogennej jest indywidualnie dla każdego pacjenta i zależy od wyników lipidogramu. Lekami pierwszego wyboru są najczęściej fibraty lub statyny. Lekarz może zalecić również przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 w dawkach farmakologicznych. W przypadku poważnych zaburzeń lipidowych stosowane jest leczenie skojarzone, polegające na łączeniu statyny z fibratami i kwasami omega-3. 

Dyslipidemia aterogenna – zalecenia dla pacjentów

Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych polega na osiągnięciu właściwego stężenia cholesterolu frakcji LDL poniżej 115 mg/dl, a jeśli jest to możliwe poniżej 70 mg/dl. Pożądane stężenie dla cholesterolu frakcji HDL przekracza 40 mg/dl u mężczyzn i 50 mg/dl u kobiet, a stężenie dla triglicerydów powinno wynosić poniżej 150 mg/dl [2]. Ustabilizowanie gospodarki lipidowej możliwe jest przede wszystkim za pomocą diety. Bardzo dobrym sposobem żywienia, wspierającym też leczenie dyslipidemii aterogennej, jest dieta DASH, uznawana za jedną z najzdrowszych diet na świecie

Leczenie, ale też zapobieganie dyslipidemii klinicznej oprócz diety powinno uwzględniać zmianę stylu życia, polegającą na zwiększeniu aktywności fizycznej i redukcji masy ciała.

Źródła
 1. K.J. Filipiak, M. Sokólski, Dyslipidemia aterogenna – rozpoznawanie, zasady postępowania, „Choroby Serca i Naczyń”, 2017, 14(5), s. 275–296.
 2. L. Kłosiewicz-Latoszek, B. Cybulska, Aterogenna dyslipidemia – problem kliniczny, „Forum Zaburzeń Metabolicznych”, 2010, 1(3), s.141–148.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gotowanie-na-parze-jak-przygotowac-potrawy
Odżywianie
2 min.
Gotowanie na parze - jak przygotować potrawy?
27.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.