account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest hermafrodytyzm i na czym polega?

Marta Szarawarskalek. Wiktor Trela06.11.2023Aktualizacja: 06.11.2023

Hermafrodytyzm nazywany jest również interseksualizmem lub obojnactwem. To nieprawidłowe ukształtowanie narządów płciowych męskich i żeńskich. Może powstać na podłożu genetycznym lub na skutek braku równowagi hormonalnej. Hermafrodytyzm dotyczy nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale również sfery psychicznej i społecznej. Czym dokładnie jest hermafrodytyzm, jakie są jego przyczyny i rodzaje, dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytasz również, jak można zdiagnozować to schorzenie i czy jest ono uleczalne.


hermafrodytyzm-obojnactwo-u-ludzi-na-czym-polega
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
  1. Czym jest hermafrodytyzm?
  2. Jakie są rodzaje hermafrodytyzmu?
  3. Jakie są przyczyny wystąpienia hermafrodytyzmu?
  4. W jaki sposób można zdiagnozować hermafrodytyzm?
  5. Jak wygląda leczenie hermafrodytyzmu?

Czym jest hermafrodytyzm?

Hermafrodytyzm, znany również jako obojnactwo lub interseksualizm, to występowanie męskich i żeńskich narządów płciowych jednocześnie. Mówimy tu o organach płciowych zarówno zewnętrznych, czyli widocznych gołym okiem, jak i wewnętrznych, czyli znajdujących się w jamie brzusznej. Zazwyczaj hermafrodytyzm jest widoczny wkrótce po urodzeniu, chociaż zdarzają się przypadki, gdy wykrywa się go w okresie dojrzewania.

Jakie są rodzaje hermafrodytyzmu?

Wyróżnia się trzy rodzaje hermafrodytyzmu:

  • Pseudohermafrodytyzm kobiecy – mamy z nim do czynienia wtedy, gdy dziecko ma zestaw chromosomów (kariotyp) charakterystyczny dla kobiety, ale zewnętrzne narządy płciowe odpowiadające mężczyźnie. Ten rodzaj hermafrodytyzmu powstaje wtedy, kiedy dziecko będące w łonie matki jest narażone na działanie męskich hormonów płciowych lub cierpi na przerost nadnerczy. Taka sytuacja może również mieć miejsce, kiedy u dziecka stwierdza się niedobór jednego z enzymów, który w normalnych warunkach przekształca hormony męskie w żeńskie. Wtedy to wargi sromowe u dziecka zrastają się, a łechtaczka powiększa się w taki sposób, że przypomina penisa. W większości przypadków wewnętrzne narządy płciowe występujące u dziecka są charakterystyczne dla dziewczynki. Ma więc ona prawidłowo rozwinięte jajowody, pochwę i jajniki.

  • Pseudohermafrodytyzm męski – występuje, gdy zewnętrzne narządy płciowe dziecka odpowiadają kobiecie lub nie są prawidłowo ukształtowane, a wewnętrzne są typowe dla mężczyzny, choć również zdarza się, że są nieprawidłowo wykształcone. Zestaw chromosomów jest również charakterystyczny dla mężczyzny. Ten rodzaj hermafrodytyzmu może powstać gdy organizm jest niewrażliwy na testosteron.

  • Hermafrodytyzm prawdziwy – najrzadziej diagnozowany u dzieci. W tym przypadku osoba chora ma tkanki zarówno jąder, jak i jajników. Problem zaczyna się już na etapie prenatalnym i lekarz wykonujący badania ultrasonograficzne nie potrafi jednoznacznie zidentyfikować płci. W obojnactwie prawdziwym dziecko ma kariotyp mozaikowy, czyli w jego organizmie znajdują się komórki charakterystyczne zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Osoby takie mogą identyfikować się z obiema płciami jednocześnie.

Jakie są przyczyny wystąpienia hermafrodytyzmu?

Zgodnie z naukowymi doniesieniami hermafrodytyzm ma dwie przyczyny. Jako pierwszą wymienia się zmiany w materiale genetycznym, do których doszło przypadkowo na etapie rozwoju zarodkowego. Nie są one dziedziczne.

Druga z przyczyn to zaburzenia hormonalne. Dziecko nie ma zaburzeń chromosomalnych, ale jego płeć została ukształtowana na skutek zaburzeń hormonalnych. Istnieje ryzyko, że dojdzie do zaburzeń kształtowania płci, kiedy kobieta, która jest w ciąży, z różnych przyczyn zażywa niektóre leki. Wśród nich wymienia się preparaty zawierające hormony męskie (androgeny). Dziecko może cierpieć z powodu hermafrodytyzmu również wtedy, gdy w życiu płodowym rozwinie się u niego przerost nadnerczy lub nowotwór wydzielający androgeny.

W jaki sposób można zdiagnozować hermafrodytyzm?

Diagnostyka zaburzeń rozwoju płci nie jest łatwa i zazwyczaj potrzeba konsultacji wielu specjalistów, by jednoznacznie zdiagnozować obojnactwo.

Niezbędne badania wykonywane, by potwierdzić hermafrodytyzm, to:

  • badania fizykalne dziecka, podczas których lekarz dokładnie ogląda narządy płciowe w poszukiwaniu cech nieprawidłowego rozwoju,

  • konsultacje z lekarzem genetykiem, obejmujące szczegółowy wywiad rodzinny,

  • badania genetyczne w celu określenia kariotypu,

  • badania hormonalne, takie jak FSH (hormon folikulotropowy) i LH (hormon luteinizujący),

  • badania obrazowe jamy brzusznej, takie jak tomografia komputerowa i USG.

Jak wygląda leczenie hermafrodytyzmu?

Hermafrodytyzm może być leczony chirurgicznie wkrótce po urodzeniu dziecka. Jest to jednak kwestia dyskusyjna. Nierzadko nie wykonuje się tego zabiegu tak wcześnie i czeka się, aż dojrzewający młody człowiek świadomie podejmie decyzję o przynależności do płci i określi swoją orientację seksualną.

Źródła
  1. A. Dembińska-Kieć i in., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010, s. 778–810.
  2. R. Śmigiel i in., Genetycznie uwarunkowane zaburzenia rozwoju u dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021, s. 403–419.
Author Marta Szarawarska picture
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku biotechnologia o specjalności biotechnologia molekularna i biokataliza oraz studiów podyplomowych na kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z zawodu diagnosta laboratoryjny w pracowni cytogenetyki.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.