account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Sposoby na oddychanie przeponą

Agata Muchowska29.10.2021Aktualizacja: 29.10.2021

Oddychanie to jedna z podstawowych i najważniejszych funkcji Twojego organizmu. Od jakości wdychanego powietrza i ilości tlenu, który dzięki temu znajdzie się w Twoich płucach, zależy Twoje zdrowie i komfort. Warto o nie zadbać i nauczyć oddychania przeponą.


jak-oddychac-przepona-jak-sie-tego-nauczyc
pexels.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
zab-madrosci-kiedy-i-jak-dlugo-rosnie
Zdrowie
1 min.
Ząb mądrości – czy trzeba go usuwać? Objawy i powikłania
19.05.2021
Spis treści
  1. Dlaczego warto oddychać przeponą?
  2. Sposoby na poprawny oddech
  3. Ćwiczenia na prawidłowe oddychanie
  4. Oddychanie przeponą w ciąży

Dlaczego warto oddychać przeponą?

Oddech to podstawowa i pierwotna czynność, która towarzyszy Ci od początku życia. Oddychasz od zawsze. To naturalny odruch, o którym nie musisz pamiętać. Możesz jednak sprawić, by Twój oddech był bardziej wydajny. Im głębszy i pełniejszy jest, tym więcej dobroczynnego tlenu przedostaje się do Twoich narządów i komórek. Jest to szczególnie ważne w dobie wszechobecnych zanieczyszczeń powietrza.

Pamiętaj, że razem z powietrzem wdychasz wszystkie znajdujące się w nim substancje – także niebezpieczne dla zdrowia alergeny, wirusy, bakterie i inne drobnoustroje. Warto więc w miarę możliwości zadbać o jak najlepszą jakość powietrza. Pomogą w tym rośliny doniczkowe, które pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. Można także zainwestować w jonizatory i oczyszczacze powietrza. Podstawą jest jednak prawidłowe oddychanie.

Za prawidłowe uznaje się oddychanie przeponą. Jest to tzw. oddech brzuszny, nazywany też pierwotnym. Oddechu przeponą można nauczyć się, ćwicząc jogę. Podstawą prawidłowego oddechu jest jego świadomość. Pozwoli to nie tylko skutecznie dotlenić Twój organizm, lecz także kontrolować napięcie i zapanować nad nerwami.

Sposoby na poprawny oddech

Oddychanie to sztuka. Wiedzieli o tym już starożytni filozofowie oraz lekarze. Bez pożywienia człowiek może przeżyć najwyżej miesiąc, bez wody kilka dni, a bez powietrza maksymalnie kilka minut. Należy więc zadbać o to, aby oddech był jak najbardziej efektywny. Zwróć uwagę nie tylko na jakość powietrza wokół siebie, lecz także na sposób, w jaki oddychasz. Prawidłowego oddychania można się nauczyć. Najskuteczniejsze jest oddychanie przeponą. Nauczysz się go, ćwicząc jogę, rozciąganie lub wykonując ćwiczenia na klatkę piersiową. Ćwiczenia na klatkę piersiową zwiększą wydolność płuc i nauczą Cię kontrolować oddychanie. Podobnie zadziałają ćwiczenia rozciągające.

Ćwiczenia na prawidłowe oddychanie

Zdrowy człowiek powinien wykonywać ok. 16 oddechów na minutę. Jeśli organizm jest niedotleniony, mogą się pojawić takie objawy, jak:

  • zawroty głowy,

  • ból głowy,

  • zaburzenia poznawcze,

  • osłabienie,

  • apatia,

  • zasinienie twarzy.

Jeśli zauważysz jeden z tych objawów, koniecznie dostarcz swojemu organizmowi tlen. Otwórz okno i wykonuj głębokie wdechy. Aby takie sytuacje się nie powtarzały, naucz się odpowiednio oddychać.

Oddychanie przeponą pomaga dostarczyć do organizmu więcej tlenu i jednocześnie pozbyć się szkodliwego dwutlenku węgla. Jest kilka sposobów na prawidłowy oddech przeponą. Ćwiczenia trwają kilka minut i możesz je wykonywać wszędzie, nawet podczas przerwy w pracy. Wystarczy, że usiądziesz wygodnie, położysz jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Weź kilka oddechów i zobacz, co dzieje się z Twoją klatką piersiową i brzuchem. Dowiesz się w ten sposób, gdzie trafia wdychane powietrze. Następnie postaraj się pokierować wdech tak, aby trafił do brzucha. Jeśli poczujesz, jak podczas wdechu rozszerza się twój brzuch, to znaczy, że wykonujesz ćwiczenie prawidłowo. Mogą je bez obaw wykonywać kobiety w ciąży. Ćwiczenia w ciąży dotlenią organizm, pomogą ukoić ból, skupić się na ciele i kontrolować napięcie.

Oddychanie przeponą w ciąży

Oddychanie przeponą jest kluczowe podczas porodu i ciąży. Nie bez powodu uczy się go na zajęciach w szkole rodzenia. Skurcze macicy powodują ból, który skutkuje spłyceniem oddechu. Czasami kobiety przy bardzo silnych skurczach wstrzymują oddech, przez co może dojść do niedotlenienia zarówno mamy, jak i maleństwa.

Zajęcia w szkole rodzenia warto uzupełnić o ćwiczenie jogi. Joga w ciąży uczy panowania nad oddechem, a co za tym idzie, kontrolowania bólu. Podstawą prawidłowego oddychania jest wdech nosem i wydech ustami. Wydech powinien być dłuższy od wdechu. Najlepiej ćwiczyć oddychanie wspólnie z partnerem. Zsynchronizowanie oddechów sprawi, że będą one wykonywane świadomie, co zapewni większą efektywność. Takie ćwiczenia można wykonywać codziennie, a im bliżej porodu, tym częściej – nawet 5 razy na dobę.

Oddychanie przeponowe sprawi, że poród przebiegnie szybciej i sprawniej. Będzie też mniej bolesny dla matki i dziecka. Przede wszystkim pozwala jednak uniknąć niedotlenienia. Dzięki oddychaniu przeponą szybciej wrócisz do formy po porodzie.

Niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży, czy nie, warto zadbać o prawidłowy oddech i nauczyć się oddychania przeponą. To nic nie kosztuje, a pozwoli Twojemu organizmowi odetchnąć pełną piersią i cieszyć się zdrowiem.

Źródła
  1. V. Belisa, Naucz się prawidłowo oddychać. Jak w 2 tygodnie pokonać stres, dolegliwości trawienne, nadciśnienie, bezsenność i zwiększyć odporność, wyd. Vital 2019 r.
  2. D. Milka, M. Jachacz-Łopata, Wdech-Wydech. Jak dodać otuchy ciału w stresie, wyd. MedPharm Polska 2020 r.
  3. J. Jakubik-Hajdukiewicz, Joga dla kobiet w ciąży, wyd. Kos 2013 r.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.