Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są objawy kontaktowego zapalenia powiek?

Marta Szarawarskalek. Agnieszka Żędzian21.09.2023Aktualizacja: 08.02.2024

Kontaktowe zapalenie powiek najczęściej spowodowane jest reakcją alergiczną na czynnik, który podrażnia skórę wokół oczu. Sprawdź, co najczęściej uczula, powodując wystąpienie zapalenia skóry i w jaki sposób można zdiagnozować kontaktowe zapalenie powiek. Dowiesz się również, jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się przykrych objawów.


jak-wyglada-kontaktowe-zapalenie-powiek
Adobe Stock

Polecane

alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
uczulenie-na-truskawki-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na truskawki - jak wygląda? Jakie są objawy?
29.10.2021
uczulenie-na-nikiel-jakie-sa-objawy-czego-unikac
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na nikiel - jakie są objawy? Czego unikać?
28.10.2021
uczulenie-na-lateks-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na lateks - jakie są objawy? Jak leczyć?
28.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest kontaktowe zapalenie powiek?
  2. Jakie są przyczyny kontaktowego zapalenia powiek?
  3. Jak zdiagnozować kontaktowe zapalenie powiek?
  4. Co najczęściej uczula?
  5. Jak leczyć kontaktowe zapalenie powiek?
  6. Kontaktowe zapalenie powiek – profilaktyka

Czym jest kontaktowe zapalenie powiek?

Kontaktowe zapalenie powiek jest efektem reakcji alergicznej lub działania toksycznej substancji na skórę wokół oczu. Stan zapalny skóry wokół powiek bywa też obserwowany w przebiegu różnych chorób. Wśród nich są m.in.: toczeń rumieniowaty, rumień alergiczny, półpasiec i opryszczka. Najczęstsze objawy kontaktowego zapalenia powiek to: obrzęk skóry wokół oczu, łzawienie i zaczerwienienie oczu, łuszczenie się skóry, pieczenie, swędzenie. 

Jakie są przyczyny kontaktowego zapalenia powiek?

Kontaktowe zapalenie powiek, tak samo jak kontaktowe zapalenie skóry dłoni, to najczęściej reakcja alergiczna, której towarzyszy świąd skóry. Zazwyczaj choroba wywołana jest przez kosmetyki kolorowe, preparaty do pielęgnacji skóry wokół oczu oraz niektóre leki.

Objawy, które możesz u siebie zaobserwować w trakcie kontaktowego zapalenia powiek, to:

  • pieczenie oczu,

  • konieczność częstego mrugania,

  • rozmazane widzenie,

  • uczucie wyschniętych oczu,

  • sklejone powieki,

  • swędzenie skóry powiek,

  • czerwone, opuchnięte powieki,

  • podrażnione oczy,

  • łzawienie.

Objawy kontaktowego zapalenia powiek mogą być łagodne i ciężkie. Jeśli schorzenie trwa długo lub są problemy ze złagodzeniem objawów, skóra wokół oczu wygląda niekorzystnie. Staje się zgrubiała, nadmiernie pomarszczona i sucha.

Jak zdiagnozować kontaktowe zapalenie powiek?

Kontaktowe zapalenie powiek może przypominać przebiegiem wiele chorób. Rzadko kiedy lekarz rodzinny rozpoznaje schorzenie tylko na podstawie rozmowy z pacjentem i opisywanych przez niego objawów klinicznych. W większości przypadków kieruje on pacjenta do alergologa, który zleca inne badania diagnostyczne. Jako pierwsze wykona on testy alergiczne, które pozwalają na wskazanie czynnika uczulającego.

Testy płatkowe, bo o nich tu mowa, mają na celu wychwycenie substancji, która wywołuje objawy kontaktowego zapalenia skóry. Badania polegają na nałożeniu na skórę pleców specjalnych bibułek w postaci krążków, które nasączone są różnymi substancjami o działaniu uczulającym. Jeśli na którekolwiek masz alergię, to w najbliższej okolicy krążka tworzą się grudki, pęcherzyki lub skóra jest zaczerwieniona. Na tej podstawie lekarz jest w stanie potwierdzić alergię.

Co najczęściej uczula?

Nie sposób wymienić wszystkich substancji, które mogą wpływać drażniąco na skórę i wywoływać objawy kontaktowego zapalenia powiek. Są jednak wśród nich:

  • rozpuszczalniki,

  • farby i lakiery,

  • płyny do dezynfekcji,

  • płyny do demakijażu skóry wokół oczu,

  • oleje, kleje,

  • żywność i przyprawy,

  • mydła, detergenty i środki myjące,

  • nawozy.

Wiele czynników uczulających znajduje się w naszych kosmetykach lub w lekach. Jeśli od niedawna stosujesz nowy produkt i zauważasz objawy kontaktowego zapalenia powiek, to z dużym prawdopodobieństwem ma on w swoim składzie jakiś dodatek substancji, która działa na Ciebie uczulająco.

Zdarza się, że czynnik wywołujący zapalenie znajduje się w miejscu pracy. Grupami zawodowymi najbardziej narażonymi na kontaktowe zapalenie powiek są: kosmetyczki, fryzjerzy, malarze, osoby pracujące w laboratoriach chemicznych i w przemyśle.

Jak leczyć kontaktowe zapalenie powiek?

Podstawowym sposobem leczenia kontaktowego zapalenia powiek jest unikanie substancji, które je wywołały. Dodatkowo w leczeniu wykorzystuje się kremy i maści łagodzące swędzenie, pieczenie i obrzęk powiek. Jeśli takie postępowanie nie przyniesie ulgi i objawy kontaktowego zapalenia skóry wokół oczu nie ustąpią, koniecznie udaj się na wizytę u lekarza rodzinnego. Włączy on odpowiednie leki (przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidy) i skieruje Cię do alergologa, czyli specjalisty zajmującego się diagnostyką i leczeniem kontaktowego zapalenia skóry. Zaleci Ci również kontrolę narządu wzroku w gabinecie okulistycznym.

W niektórych przypadkach, kiedy kontaktowe zapalenie powiek nawraca, a czynnik, który je wywołuje, jest związany z wykonywaną przez Ciebie pracą, może być konieczna zmiana zawodu.

Polecane przez niektórych wapno na alergię w rzeczywistości nie łagodzi objawów alergii i nie jest wskazane w kontaktowym zapaleniu skóry.

Kontaktowe zapalenie powiek – profilaktyka

Jeśli wystąpiło u Ciebie zapalenie powiek i znasz czynnik, który je wywołał, to przede wszystkim unikaj go, o ile jest to możliwe. Jeśli alergen znajduje się w konkretnych kosmetykach, to zrezygnuj z ich używania i poszukaj innych. Aby zmniejszyć podrażnienie skóry wokół oczu, w razie wystąpienia dolegliwości unikaj makijażu.

Dbaj o prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry maściami bez konserwantów. Rób też zimne okłady i używaj sztucznych łez, by zmniejszyć dokuczliwe dolegliwości.


Kontaktowe zapalenie powiek jest schorzeniem uciążliwym. Jeśli zauważasz u siebie którekolwiek z wymienionych objawów, nie zwlekaj. Zgłoś się do lekarza rodzinnego, który dobierze odpowiednią terapię lub skieruje Cię do innego specjalisty.

Źródła
  1. D. Chomiczewska-Skóra, M. Kieć-Świerczyńska, Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. „Alergia”, 2014, nr 1, s. 19–24.
  2. A. Woldan-Tambor, J.B. Zawilska, Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku, „Farmacja Polska”, 2009, t. 65, nr 11, s. 804–811.
  3. N. Pazyar, R. Yaghoobi. A review of applications of tea tree oil in dermatology, „International Journal of Dermatology”, 2013, nr 52, s. 784–790.
Author Marta Szarawarska picture
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku biotechnologia o specjalności biotechnologia molekularna i biokataliza oraz studiów podyplomowych na kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z zawodu diagnosta laboratoryjny w pracowni cytogenetyki.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.