account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak poradzić sobie z jednostronnym bólem gardła?

Paulina Buleklek. Agnieszka Żędzian23.04.2024Aktualizacja: 23.04.2024

Jednostronny ból gardła powinien zawsze być skonsultowany z lekarzem. To ważne szczególnie wtedy, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Jeżeli towarzyszą mu także trudności w przełykaniu, chrypka czy powiększenie węzłów chłonnych, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.


jednostronny-bol-gardla-o-czym-swiadczy
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czy jednostronny ból gardła świadczy o chorobie nowotworowej?
  2. Jakie są inne przyczyny jednostronnego bólu gardła?
  3. Jak leczyć jednostronny ból gardła?
  4. Powikłania nieleczonego jednostronnego bólu gardła

Czy jednostronny ból gardła świadczy o chorobie nowotworowej?

Najczęściej pojawiający się ból gardła kojarzy się z przeziębieniem lub sezonową infekcją. Bardzo często to właśnie tego rodzaju dolegliwość. Problem pojawia się, gdy ból występuje tylko z jednej strony. Jeżeli dodatkowo węzły chłonne są powiększone, pojawia się kaszel, problemy z przełykaniem, chrypka, duszności czy szczękościsk, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.

Niekiedy jednostronny ból gardła może świadczyć o raku krtani, dlatego warto zgłosić się jak najszybciej do specjalisty. Ważne, by dotrzeć do niego w pierwszym stadium choroby. Im wcześniej udasz się do lekarza, tym większe szanse na wyzdrowienie i tym samym przedłużenie swojego życia.

Jakie są inne przyczyny jednostronnego bólu gardła?

Nie zawsze jednostronny ból gardła ma swoją przyczynę w chorobie nowotworowej. Nierzadko, zwłaszcza u małych dzieci, ból gardła promieniujący do ucha z jednej strony może być objawem zapalenia ucha środkowego. Charakterystycznemu bólowi w uchu i gardle po prawej lub lewej stronie ciała często towarzyszy wysięk z ucha, uczucie pełności przewodu słuchowego, trudności w słyszeniu oraz wysoka gorączka.

Ostre i nasilające się podczas przełykania bóle gardła po jednej stronie mogą sygnalizować obecność ropnia okołomigdałkowego, który jest jednym z potencjalnych powikłań anginy. Te nieprzyjemne dolegliwości często są wynikiem zlekceważonego stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. Jednostronne objawy wynikają z gromadzenia się treści ropnej w zagłębieniach migdałków oraz obrzmienia węzłów chłonnych.

Ostre i skoncentrowane bóle, zwykle występujące po jednej stronie gardła, mogą towarzyszyć ostremu zapaleniu zatok przynosowych. Zablokowanie jednego z przewodów nosowych prowadzi dodatkowo do innych problemów, takich jak uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, uporczywy kaszel i obrzęki w okolicach oczodołów.

Oprócz tego trwały ból gardła po jednej stronie może świadczyć o zapaleniu dziąseł, które bywa wynikiem problemów stomatologicznych. Istnieje również możliwość, że taki ból jest efektem reakcji alergicznej organizmu, zwykle jednak występuje obustronnie.

Jak leczyć jednostronny ból gardła?

Leczenie jednostronnego bólu gardła zależy od identyfikacji jego przyczyny. Kluczowym elementem w terapii jest ustalenie źródła dolegliwości. Ten rodzaj bólu może być spowodowany przez różnorodne czynniki, co wymaga zastosowania różnych metod leczenia.

W przypadku infekcji bakteryjnych konieczne jest stosowanie antybiotyków, podczas gdy infekcje wirusowe leczy się jedynie objawowo.

Jeśli mamy do czynienia z alergią, istotne jest zidentyfikowanie alergenu i ograniczenie kontaktu z nim. W przypadku chorób nowotworowych wymagane są ściśle określone procedury terapeutyczne.

Choć leczenie przewlekłego bólu gardła po jednej stronie rozpoczyna się od identyfikacji jego źródła, istotny aspekt terapii stanowi również zapewnienie pacjentowi komfortu i poprawy samopoczucia, co znacząco wpływa na skuteczność leczenia. Leczenie bólu jest tu priorytetem. Dlatego też oprócz leków działających przyczynowo przepisuje się te łagodzące objawy choroby.

Spośród dostępnych środków najbardziej skuteczne okazują się preparaty przeciwbólowe na ból gardła w postaci tabletek do ssania lub aerozoli. Niektóre nich zawierają benzydaminę, która jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) i pomaga nie tylko w łagodzeniu bólu, lecz także w redukcji obrzęku i zaczerwienienia. Naturalny składnik, jakim jest propolis (kit pszczeli), wykazuje z kolei działanie antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwbólowe i uspokajające.

Skutecznym sposobem na złagodzenie bólu gardła są płukanki z roztworu diklofenaku oraz napary ziołowe, takie jak szałwia, rumianek i tymianek.

Należy podkreślić, że chociaż jednostronny ból gardła może wydawać się niewielkim objawem przeziębienia lub innej łagodnej infekcji, nie powinien być lekceważony. Wszelkie trwające objawy, zwłaszcza te o specyficznej jednostronnej lokalizacji, stanowią powód do niepokoju i należy skonsultować je z lekarzem w celu dokładnej diagnozy oraz właściwego leczenia.

Powikłania nieleczonego jednostronnego bólu gardła

Najczęstsze powikłanie, które może wystąpić, gdy zapalenie gardła jest źle leczone, stanowi pojawienie się ropnia okołomigdałkowego. To brzmi groźnie, ale po prostu oznacza, że w okolicy migdałków gardłowych gromadzi się ropa.

Istnieje kilka objawów, które mogą sugerować, że taki ropień się rozwija. Po jednej stronie gardła możesz odczuwać wyraźny, trudny do zniesienia ból, zwłaszcza gdy próbujesz jeść. Może on też promieniować do ucha. Oprócz tego pojawiają się trudności w mówieniu lub ślinotok. Mogą także wystąpić gorączka i osłabienie.

Jeśli wystąpiły u Ciebie te objawy i lekarz stwierdził, że masz ropień okołomigdałkowy, konieczne jest dalsze leczenie. Czasami wykonuje się nacięcie i drenaż, aby pozbyć się ropy. Ważne, aby szybko skonsultować się ze specjalistą, jeśli masz podejrzenie takiego powikłania.

Powód bólu gardła może być błahy albo stanowić objaw nowotworu. Dlatego lepiej skonsultować swoje dolegliwości w takiej sytuacji z laryngologiem. Jeśli chcesz móc skonsultować się z tym specjalistą bez skierowania i w ciągu 3 dni roboczych, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi.

W pakiecie OCHRONA PLUS od 69 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do e-konsultacji z laryngologiem i 13 innymi specjalistami, w tym dziecięcymi, a od 119 zł miesięcznie w pakiecie OCHRONA COMPLEX będziesz mieć możliwość e-konsultacji lub wizyt w gabinecie łącznie aż 29 specjalistów. Oprócz tego w krótkim czasie będziesz w stanie wykonać badania z listy dostępnych dla danego pakietu.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zapewnij sobie wsparcie w zachowaniu zdrowia lub powrocie do pełni sił.

Źródła
  1. W. Pietruszewska, K. Kott, Zapalenie gardła w codziennej praktyce lekarza rodzinnego i laryngologa, „Terapia” 2013, nr 11–12.
  2. G. Janczewski, Otolaryngologia praktyczna, Via Medica, Gdańsk 2005.
  3. W. Szyfter, Laryngologia – wybrane zagadnienia z patologii jamy ustnej, gardła, krtani i okolic, Termedia, Poznań 2016.
  4. W. Szyfter, Nowotwory w otorynolaryngologii, Poznań 2012.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.