account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Migotanie przedsionków – objawy, przyczyny i postępowanie

lek. Agnieszka Żędzian07.04.2024Aktualizacja: 07.04.2024

Migotanie przedsionków jest najczęściej rozpoznawanym zaburzeniem rytmu serca. Może wywoływać uczucie kołatania serca, duszność, zmniejszenie tolerancji wysiłku, a nawet ból w klatce piersiowej. Niekiedy przebiega bezobjawowo i jest rozpoznawane przypadkowo podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Niezależnie od prezentowanych symptomów migotanie przedsionków zawsze wymaga wdrożenia stosownego leczenia. Bagatelizowanie choroby może prowadzić do groźnych powikłań, w tym do udaru niedokrwiennego mózgu. Dowiedz się więcej o przyczynach migotania przedsionków, jego objawach i metodach postępowania u osób chorych.


migotanie-przedsionkow-jak-postepowac
Pixabay.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest migotanie przedsionków?
  2. Jakie są przyczyny migotania przedsionków?
  3. Jakie objawy mogą wskazywać na migotanie przedsionków?
  4. Jakie badania wykonać?
  5. Metody leczenia migotania przedsionków
  6. Czy migotanie przedsionków jest groźne?

Czym jest migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków (ang. atrial fibrillation, AF) jest najczęściej występującą arytmią serca (zaburzeniem jego rytmu), dotyczącą około 1% osób na całym świecie i 9% osób po 75. roku życia. Nieprawidłowa, bardzo szybka (nawet do 700 pubudzeń/minutę) czynność elektryczna w obrębie przedsionków uniemożliwia ich efektywny skurcz. Migotaniu przedsionków towarzyszy całkowicie niemiarowy rytm komór.

Eksperci wyróżniają kilka postaci choroby:

  • napadowe migotanie przedsionków – zaburzenie rytmu serca cofa się samoistnie lub w wyniku stosowanego leczenia w ciągu 7 dni,

  • przetrwałe migotanie przedsionków – arytmia utrzymuje się ponad 7 dni i nie cofa się samoistnie; powrót prawidłowego rytmu jest możliwy po zastosowaniu leków lub kardiowersji elektrycznej (zabiegu wykorzystującego impuls elektryczny do przerwania arytmii),

  • przetrwałe długo trwające migotanie przedsionków – arytmia utrzymuje się ponad 12 miesięcy, ale podjęto decyzję o wdrożeniu leczenia mającego na celu przerwanie arytmii,

  • utrwalone migotanie przedsionków – rozpoznaje się je, gdy nie udało się przywrócić prawidłowego rytmu lub podjęto decyzję o zaprzestaniu terapii mającej na celu przerwanie migotania przedsionków.

Diagnostyką i leczeniem migotania przedsionków zajmuje się kardiolog, czyli lekarz specjalizujący się w zakresie profilaktyki, rozpoznawania i leczenia chorób serca.

Jakie są przyczyny migotania przedsionków?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn migotania przedsionków, z czego za najczęstsze naukowcy uważają:

  • podeszły wiek,

  • wrodzone lub nabyte wady serca,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • nadużywanie alkoholu,

  • choroby endokrynologiczne (m.in. nadczynność tarczycy, cukrzycę),

  • choroby neurologiczne (m.in. udar mózgu),

  • zapalenie mięśnia sercowego,

  • obturacyjny bezdech senny.

Wśród czynników ryzyka wystąpienia migotania przedsionków eksperci wymieniają również predyspozycje genetyczne. Do większości zachorowań dochodzi jednak na podłożu istniejącej choroby układu sercowo-naczyniowego.

Jakie objawy mogą wskazywać na migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Bywa, iż rozpoznanie stawiane jest dopiero w momencie wystąpienia groźnych powikłań arytmii, np. udaru niedokrwiennego mózgu. Do symptomów towarzyszących migotaniu przedsionków należą:

  • kołatanie serca,

  • duszność,

  • ból w klatce piersiowej,

  • obrzęki kończyn dolnych,

  • zmniejszenie tolerancji wysiłku (łatwe męczenie się),

  • zawroty głowy.

Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów u siebie, zgłoś się do lekarza rodzinnego lub kardiologa celem wykonania badań.

Jakie badania wykonać?

Rozpoznanie migotania przedsionków stawia się na podstawie wyniku EKG, czyli badania czynności elektrycznej serca. Zanim jednak zostanie ono wykonane, specjalista przeprowadzi z Tobą szczegółową rozmowę na temat Twoich objawów, chorób przewlekłych i stosowanych leków. Jeśli zmagasz się z nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, nadczynnością tarczycy czy inną chorobą, koniecznie poinformuj o tym lekarza.

Podczas badania fizykalnego specjalista oceni aktualny stan Twojego zdrowia. Szczególną uwagę zwróci na częstość rytmu serca, jego regularność, wartość ciśnienia tętniczego i obecność ewentualnych obrzęków kończyn dolnych. W dalszej kolejności skieruje Cię na badania dodatkowe, w tym na:

  • EKG (typowe zmiany w EKG to całkowita niemiarowość serca, brak załamków P i obecność fali f),

  • badania krwi (m.in. morfologię, stężenie sodu, potasu, TSH, glukozy, cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów),

  • RTG klatki piersiowej,

  • badanie echokardiograficzne (echo serca).

Nie chcesz czekać w długich kolejkach do kardiologa? Kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Czas oczekiwania na konsultację ze specjalistą to przeważnie maksymalnie 3 dni. W pakiecie od 69 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do e-konsultacji z kardiologiem i 13 innymi specjalistami, a w pakiecie od 119 zł miesięcznie – także do wizyt stacjonarnych i to aż łącznie u 29 specjalistów. Każdy pakiet Polisy Zdrowie Welbi umożliwia też wykonanie badań z listy bez dodatkowych kosztów, np. EKG, morfologii, glukozy czy RTG klatki piersiowej. W zależności od wybranego pakietu można skorzystać również z innych usług medycznych, np. w OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD raz do roku można wykonać profilaktyczny przegląd zdrowia, który różni się dla kobiet i mężczyzn. W wersji dla mężczyzn obejmuje konsultację kardiologiczną, lipidogram i EKG.

Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Cię w zachowaniu zdrowia na dłużej.

Metody leczenia migotania przedsionków

Decyzja o wyborze odpowiedniej metody leczenia u osób z migotaniem przedsionków powinna być podejmowana indywidualnie na podstawie stanu zdrowia. W przypadku wystąpienia ciężkich objawów i niestabilności hemodynamicznej (przede wszystkim szybkiej czynności serca upośledzającej jego pracę) zalecane jest wykonanie pilnej kardiowersji. Jeśli stan chorego na to pozwala, przed zabiegiem należy wykonać przezprzełykowe badanie echokardiograficzne. Ma ono na celu wykrycie ewentualnego materiału zakrzepowego w obrębie przedsionków. Przed planową kardiowersją elektryczną należy rozpocząć podawanie leków przeciwkrzepliwych. Kardiowersja farmakologiczna polega na podawaniu leków przeciwarytmicznych.

Pacjenci, u których nie udało się przywrócić prawidłowego rytmu serca, muszą przyjmować zwykle do końca życia leki przeciwkrzepliwe (warfarynę, acenokumarol, apiksaban, dabigatran lub inne). Decyzję o ich włączeniu powinien podjąć kardiolog na podstawie ryzyka wystąpienia epizodu zakrzepowo-zatorowego i ryzyka krwawienia. Utrzymanie prawidłowej czynności akcji serca jest możliwe dzięki stosowaniu beta-blokerów, amiodaronu, blokerów kanału wapniowego lub digoksyny.

U części pacjentów migotanie przedsionków można wyleczyć, wykonując ablację, czyli zabieg polegający na zniszczeniu tkanki w sercu, która odpowiada za wystąpienie zaburzeń rytmu.

  • Sprawdź też, jakie zioła na serce warto stosować po uprzedniej konsultacji z lekarzem!

Czy migotanie przedsionków jest groźne?

Migotanie przedsionków jest groźną chorobą, znacznie zwiększającą ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych (przede wszystkim udaru niedokrwiennego mózgu), niewydolności serca i śmierci. Osoby zmagające się z tą chorobą często wymagają hospitalizacji, a stosowane leki przeciwkrzepliwe mogą wywoływać wiele działań niepożądanych, w tym krwawienie z przewodu pokarmowego. Podjęcie odpowiedniej terapii i regularne wizyty u doświadczonego specjalisty kardiologii są kluczowe dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań.

Źródła
  1. Staerk L. i in., Atrial Fibrillation: Epidemiology, Pathophysiology, and Clinical Outcomes, „Circulation Research”, 2018, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5500874/.
  2. Nesheiwat Z., Goyal A., Jagtap M., Atrial Fibrillation, „StatPearls”, 2023, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526072/. 
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.