account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Tachykardia – przyczyny, objawy i metody leczenia

lek. Agnieszka Żędzian07.04.2024Aktualizacja: 07.04.2024

Tachykardia, czyli przyspieszona akcja serca, może występować fizjologicznie, podczas intensywnego wysiłku fizycznego czy stresu. Gdy jednak pojawia się często lub towarzyszą jej niepokojące dolegliwości, konieczna jest wizyta u lekarza. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn tachykardii, w tym: arytmie, zaburzenia metaboliczne, choroby infekcyjne, endokrynologiczne, hematologiczne i wiele innych. Jakie badania należy wykonać w przypadku przyspieszonej akcji serca? Na czym polega leczenie? Czy tachykardia jest groźna dla zdrowia? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w poniższym artykule!


tachykardia-jak-ja-rozpoznac-i-leczyc
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Tachykardia – co to jest?
 2. Jakie są przyczyny tachykardii?
 3. Kardiologiczne przyczyny tachykardii
 4. Zatorowość płucna
 5. Zaburzenia metaboliczne
 6. Choroby zakaźne
 7. Inne przyczyny tachykardii
 8. Jak objawia się tachykardia?
 9. Diagnostyka i leczenie tachykardii
 10. Czy tachykardia jest groźna? Jakie mogą być jej skutki?

Tachykardia – co to jest?

U zdrowych, dorosłych ludzi czynność serca w spoczynku powinna mieścić się w zakresie 60–100 uderzeń/min. Gdy wynosi <60 uderzeń/min, mówimy o bradykardii, gdy przekracza zaś 100 uderzeń/min, rozpoznaje się tachykardię [1]. Normy te dotyczą jedynie osób dorosłych. U dzieci czynność serca jest fizjologicznie wyższa i zmienia się wraz z wiekiem. Dla przykładu, w okresie niemowlęctwa za jej prawidłową wartość przyjmuje się 100–150 uderzeń/min [1].

O tachykardii zatokowej mówi się, gdy przyspieszony jest rytm zatokowy, czyli prawidłowy rytm występujący w sercu zdrowego człowieka. Tachykardia zatokowa jest w określonych okolicznościach zjawiskiem fizjologicznym, dlatego nie powinno budzić Twojego niepokoju, gdy podczas wysiłku fizycznego, bólu czy silnego stresu, czynność Twojego serca przekroczy 100 uderzeń/min. Jeśli jednak zauważysz, że przyspieszona akcja serca pojawia się podczas spoczynku, zgłoś się do lekarza.

Jakie są przyczyny tachykardii?

Istnieje wiele potencjalnych, patologicznych przyczyn tachykardii. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich.

Kardiologiczne przyczyny tachykardii

W pierwszej kolejności warto omówić kardiologiczne przyczyny przyspieszonej akcji serca. Do najczęstszych z nich należą:

 • arytmie serca, czyli zaburzenia rytmu serca – tachykardia nadkomorowa (w tym migotanie przedsionków i trzepotanie przedsionków) lub tachykardia komorowa; podstawowym badaniem służącym diagnostyce arytmii jest EKG, czyli badanie czynności elektrycznej serca;

 • tamponada serca – gromadzenie się płynu w worku osierdziowym otaczającym mięsień sercowy; może być m.in. efektem urazu, infekcji, procesu nowotworowego, niewydolności nerek;

 • zapalenie mięśnia sercowego – proces zapalny obejmujący kardiomiocyty (komórki mięśnia sercowego) jest zwykle konsekwencją infekcji wirusowej, rzadziej bakteryjnej lub infestacji pasożytniczej; niekiedy zapalenie mięśnia sercowego rozwija się w przebiegu chorób autoimmunologicznych czy stosowania niektórych leków;

 • zawał mięśnia sercowego – martwica fragmentu mięśnia sercowego jest spowodowana najczęściej niedokrwieniem wtórnym do choroby naczyń wieńcowych; na wystąpienie choroby niedokrwiennej serca i zawału szczególnie narażone są osoby zmagające się z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym stężeniem cholesterolu lub cukrzycą.

Zatorowość płucna

Ostra zatorowość płucna jest groźną, często śmiertelną chorobą. Zator tętnic płucnych jest zwykle spowodowany migracją skrzepliny z żył głębokich kończyn dolnych. Do objawów choroby należy nie tylko tachykardia, ale również duszność, krwioplucie, ból w klatce piersiowej i kaszel.

Zaburzenia metaboliczne

Przyspieszona czynność akcji serca może być konsekwencją zaburzeń metabolicznych, w tym:

 • hipoglikemii, czyli obniżonego poziomu glukozy we krwi; najczęściej jest ona związana ze stosowanymi lekami (np. insuliną), ale może wystąpić również u osób nadużywających alkoholu czy po operacji bariatrycznej;

 • hiperkaliemii, czyli podwyższonego poziomu potasu we krwi; może wystąpić m.in. w przebiegu niewydolności nerek lub u osób suplementujących potas w zbyt dużej ilości.

Choroby zakaźne

Tachykardia może towarzyszyć łagodnym infekcjom przebiegającym z gorączką lub ciężkim zakażeniom, w tym sepsie (posocznicy). W przypadku wystąpienia nasilających się objawów choroby zakaźnej warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Inne przyczyny tachykardii

Wśród przyczyn tachykardii należy wspomnieć o niedokrwistości, nadczynności tarczycy, odwodnieniu i wstrząsie. Podczas różnicowania przyczyn przyspieszonego rytmu serca zawsze należy brać pod uwagę stosowane leki i używki. Tachykardia u kobiet w ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym, jednak w przypadku wystąpienia niepokojących objawów zawsze należy wykluczyć jej patologiczne przyczyny.

Jak objawia się tachykardia?

Tachykardia może przebiegać całkowicie bezobjawowo lub wywoływać u pacjenta kołatanie serca (uczucie silnego lub nieregularnego bicia serca). W zależności od przyczyny przyspieszonej akcji serca mogą jej towarzyszyć:

 • ból w klatce piersiowej;

 • duszność;

 • zawroty głowy;

 • zasłabnięcie lub omdlenie;

 • inne objawy, charakterystyczne dla choroby podstawowej (np. bladość skóry i zmniejszona tolerancja wysiłku w przypadku niedokrwistości).

Nie bagatelizuj tych symptomów i zgłoś się do lekarza rodzinnego lub kardiologa. 

Skonsultuj się ze specjalistą bez czekania w długich kolejkach! Skorzystaj z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. Wybierz jeden z trzech pakietów, żeby zyskać dostęp do konsultacji z kardiologiem (online lub stacjonarnie, w zależności od pakietu). Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to maksymalnie 3 dni robocze. Oprócz tego w ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego będziesz mieć możliwość wykonania w ramach miesięcznej składki badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe z listy (nawet blisko 300 badań w pakiecie OCHRONA GOLD).

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach wybranego pakietu ubezpieczenia.

Diagnostyka i leczenie tachykardii

Diagnostyka przyczyny tachykardii rozpoczyna się od wywiadu z lekarzem, czyli rozmowy na temat zauważonych objawów, chorób przewlekłych, przebytych operacji czy stosowanych leków i używek. To jeden z najistotniejszych elementów konsultacji lekarskiej, który często pozwala specjaliście wysunąć wstępną diagnozę i ukierunkować dalszy plan diagnostyczno-terapeutyczny. Po rozmowie przechodzi on do badania fizykalnego, podczas którego ocenia aktualny stan zdrowia chorego. Dopiero w dalszej kolejności lekarz decyduje, jakie badania dodatkowe należy wykonać. Wśród nich znajdują się najczęściej:

 • EKG, czyli badanie czynności elektrycznej serca;

 • holter EKG, czyli 24-godzinne monitorowanie czynności elektrycznej serca;

 • badania krwi (m.in.: morfologia, gazometria, badanie stężenia troponiny, glukozy, TSH, sodu, potasu, D-dimerów);

 • RTG klatki piersiowej.

W zależności od indywidualnych potrzeb lekarz może poszerzyć diagnostykę o inne badania lub skierować pacjenta do innego specjalisty. Wybór odpowiedniej metody leczenia jest ściśle zależny od przyczyny wystąpienia tachykardii. W przypadku zaburzeń rytmu serca niezbędna może być ablacja, u osób z ciężką niedokrwistością – przetoczenie krwi, a u pacjentów z sepsą – szerokowachlarzowa antybiotykoterapia.

Czy tachykardia jest groźna? Jakie mogą być jej skutki?

Nieleczona, utrzymująca się tachykardia może z czasem prowadzić do groźnych powikłań, w tym do niedokrwienia mięśnia sercowego, niewydolności serca, a nawet do śmierci.

Źródła
 1. Henning A., Krawiec C., Sinus Tachycardia, „StatPearls”, 2023, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553128/.
 2. Gopinathannair R., Olshansky B., Management of tachycardia, „F1000 Prime Reports”, 2015, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4447058/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.