account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Przyczyny i objawy liszaja na twarzy. Poznaj metody leczenia

Sylwia Brodniewska

lek. Agnieszka Żędzian

09.03.2022

Aktualizacja: 22.10.2023

Grudkowata, swędząca zmiana na twarzy w kształcie skrzydeł motyla może wskazywać na liszaj. Jest to choroba o nieznanej etiologii, którą mogą wywoływać choroby autoimmunologiczne. Liszaj na twarzy występuje rzadziej niż jego inne postacie. Włączając odpowiednie leczenie, można zmniejszyć dolegliwości, takie jak świąd, zaczerwienienie i nadmierna suchość.


liszaj-na-twarzy-przyczyny-objawy
pixabay

Polecane

czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
 1. Jak wygląda liszaj na twarzy?
 2. Przyczyny występowania liszaja na twarzy
 3. Liszaj na twarzy u dziecka
 4. Leczenie liszaja na twarzy
 5. Leczenie domowe liszaja na twarzy
 6. Dieta w leczeniu liszaja na twarzy

Jak wygląda liszaj na twarzy?

Liszaj u dzieci występuje rzadziej niż u dorosłych w wieku 30–60 lat. Jego etiologia nie została do tej pory poznana. Liszaj płaski częściej dotyka osób skłonnych do alergii, a także cierpiących na choroby o podłożu autoimmunologicznym. Może pojawić się także w wyniku stresującej sytuacji. Niekiedy wywołują go zajady u dziecka, które objawiają się w postaci bolesnych nadżerek. Liszaj pojawia się na twarzy gwałtownie, w postaci czerwonych, swędzących grudek. 

Liszaj płaski może zaatakować tułów, a także twarz i błony śluzowe. Wykwity często układają się liniowo, swędzą i są zaczerwienione. Liszaj rumieniowaty przyjmuje charakterystyczny kształt motyla. Obejmuje on policzki oraz skrzydełka nosa. Widać wyraźnie odgrodzenie od zdrowej skóry. Rzadziej pojawia się liszaj w kształcie krążka, który może pozostawiać nieestetyczne blizny na twarzy. 

Przyczyny występowania liszaja na twarzy

Ciężko jest ustalić przyczynę wielu schorzeń skóry, w tym liszaja. Poza chorobami autoimmunologicznymi może on być spowodowany:

 • silnym stresem,

 • stosowaniem niektórych leków,

 • nieswoistym zapaleniem jelit,

 • chorobami wątroby,

 • powikłaniem po chorobach, takich jak wszawica, ospa, zapalenie skóry,

 • zakażeniem gronkowcem lub paciorkowcem.

Liszaj na twarzy występuje niezwykle rzadko. W większości przypadków ma on łagodny przebieg i znika samoistnie w czasie od kilku miesięcy do dwóch lat. 

Liszaj na twarzy u dziecka

Liszaj na twarzy u dziecka należy skonsultować z pediatrą, ponieważ jego wygląd może przypominać reakcję alergiczną. Często liszaj płaski jest mylony z liszajcem zakaźnym, który stanowi odrębną jednostkę chorobową. Liszaj u dziecka może pojawić się w różnych miejscach, np. na brodzie, na policzkach czy na nosie. Ma on charakter samoograniczający się i zanika po kilku miesiącach. W celu potwierdzenia rodzaju zmiany konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego. Liszaj u noworodka może powodować swędzenie, pieczenie i niekiedy ból, który jest niekomfortowy dla dziecka, wywołuje w nim niepokój i staje się przyczyną częstego płaczu. Dzieci, u których rozpoznano to schorzenie, mają większą skłonność do pojawiania się siniaków czy uszkodzeń skóry. Mogą także cierpieć na inne dolegliwości. Łupież u dziecka jest jednym z nich. Może to być łupież Giberta, który nazywany jest także łupieżem różowym. Ta odmiana częściej pojawia się w okresie wiosennym i jesiennym.

Leczenie liszaja na twarzy

Leczenie należy dobrać do rodzaju liszaja, nasilenia zmian czy miejsca ich występowania. W momencie pojawienia się swędzących grudek na twarzy trzeba skonsultować się z dermatologiem. W pierwszej kolejności warto zastosować leczenie miejscowe. Wykorzystuje się maści, kremy czy spraye zmniejszające świąd i zaczerwienienie, zwykle zawierające glikokortykosteroidy, tretinoinę czy izotrotinoinę. Doustnie mogą zostać zastosowane leki przeciwhistaminowe, a także sterydy i retinoidy, jednak są one wdrażane na późniejszym etapie terapii.

W zależności od zmian leczenie może być uzupełnione o fototerapię, krioterapię, a w niektórych przypadkach o zabieg chirurgiczny. Zazwyczaj liszaj na twarzy ma przebieg łagodny i leczenie domowymi sposobami jest wystarczające.

Leczenie domowe liszaja na twarzy

Wiele osób samodzielnie próbuje znaleźć najskuteczniejsze sposoby na liszaj na twarzy. Domowe metody mogą uzupełnić leczenie farmakologiczne i sprawić, że dolegliwości nie będą bardzo uciążliwe. Podczas leczenia bardzo ważne jest zachowanie higieny, a także regularne nawilżanie skóry. Skóra dotknięta liszajem jest narażona na działanie promieni słonecznych, dlatego pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem, najlepiej powyżej 30 SPF. W domu możesz samodzielnie przygotować płukanki, które osłonią zmiany chorobowe. Najłatwiej wykonać odwar z siemienia lnianego i malwy czarnej. Kompres należy zagotować z dodatkiem wody, a po ostudzeniu nałożyć na twarz. 

Maseczka z owsianki, stosowana regularnie, może zmniejszyć świąd. Chroni skórę przed podrażnieniami, spowodowanymi drapaniem.

Dieta w leczeniu liszaja na twarzy

Podczas leczenia liszaja należy zastosować odpowiednią dietę. Z jadłospisu warto wykluczyć pikantne potrawy, przyprawy, takie jak pieprz, papryka chilli czy imbir. Trzeba ograniczyć spożycie alkoholu i kofeiny. Dieta powinna być urozmaicona w warzywa i owoce, z wyjątkiem cytrusów. Nie można również zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody.

Źródła
 1. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2005.
 2. S. Jabłońska, S. Majewski, Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
 3. Z. Adamski, A. Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2015.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.