account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.

Łokieć tenisisty – co to jest, czym się charakteryzuje, jak wygląda leczenie?

Agata Oleszkiewicz18.07.2023Aktualizacja: 08.02.2024

Istotą schorzenia jest zespół bólowy zlokalizowany w bocznej części stawu łokciowego. Wpływa on na pogorszenie funkcjonalności ręki, utrudniając nie tylko wykonywanie pracy zawodowej, ale też codziennych czynności, dlatego wymaga leczenia. Dowiedz się, co to jest łokieć tenisisty i jak go wyleczyć.


lokiec-tenisisty-co-to-jest-diagnostyka-leczenie
Unsplash.com

Polecane

bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
cwiczenia-na-dyskopatie-szyjna-jakie-sa-wskazane
Zdrowie
1 min.
Ćwiczenia na dyskopatię kręgosłupa szyjnego – zasady, przykładowy zestaw, praktyczne wskazówki
03.06.2022
bol-palcow-u-nog-jakie-sa-najczestsze-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Ból palców u nóg - jakie są najczęstsze przyczyny?
24.01.2022
cwiczenia-na-kregoslup-szyjny
Zdrowie
1 min.
Trening i rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa
02.06.2022
Spis treści
  1. Co to jest łokieć tenisisty?
  2. Kiedy możesz mieć łokieć tenisisty?
  3. Jakie objawy daje łokieć tenisisty?
  4. Łokieć tenisisty – metody leczenia
  5. Ostra faza choroby
  6. Druga faza choroby
  7. Leczenie operacyjne
  8. Zwolnienie lekarskie na łokieć tenisisty

Co to jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty to potoczne określenie na entezopatię nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Dotyczy ona tkanek miękkich zewnętrznej strony stawu. Mechanizm powstawania schorzenia jest złożony i wieloczynnikowy. Największe znaczenie dla rozwoju choroby mają ruchy zgięcia grzbietowego nadgarstka w pozycji supinacji, czyli odwrócenia. W praktyce oznacza to np. czynności takie jak pisanie na klawiaturze czy wykonywanie prac manualnych obciążających nadkłykieć boczny kości ramiennej lub aktywność fizyczną przeciążającą ten obszar. O przykładach przeczytasz więcej w dalszej części artykułu. Powtarzalne ruchy powodują mikrourazy w miejscu przyczepu początkowego prostownika wspólnego palców. Oprócz tego, że sprzyjają one powstawaniu miejscowych ognisk zapalnych, to również zwiększają ryzyko neowaskularyzacji, tzn. zmian degeneracyjnych w strukturze kolagenowej tkanek miękkich. W konsekwencji postępujący proces prowadzi do zaburzeń lokalnego ukrwienia i zmian zwyrodnieniowych. Łokieć tenisisty to najbardziej powszechna przyczyna bólu łokcia wśród osób w wieku 35–55 lat [1].

Kiedy możesz mieć łokieć tenisisty?

Nie musisz być sportowcem uprawiającym tenis, badminton czy squasha, aby mieć łokieć tenisisty. Możesz być narażony na powstanie łokcia tenisisty w wyniku urazów ręki w okolicy nadgarstka lub łokcia, bądź też długotrwałego przeciążenia przedramienia w wyniku wykonywania czynności zawodowych i dnia codziennego, związanych z naprzemiennym ruchem prostowania i odwracania nadgarstka, takich jak:

  • prace rzemieślnicze,

  • pisanie na klawiaturze,

  • przenoszenie przedmiotów na wyprostowanych łokciach.

Szczególne niebezpieczeństwo stwarzają też szybkie i energetyczne ruchy dystalną częścią kończyny (dłonią), np. podczas chwytania, zwłaszcza z obciążeniem w pozycji zgięcia w łokciu. Nieprzygotowany do pracy tego typu gorset mięśniowy ręki musi znosić wysokie przeciążenia, które przekraczają możliwości siłowe włókien mięśniowych.

Jakie objawy daje łokieć tenisisty?

Najczęściej objawem łokcia tenisisty jest ból. Możesz go odczuwać po stronie bocznej łokcia, czyli w miejscu postępu zmian zwyrodnieniowych tkanek miękkich, choć zdarza się, że ból ten promieniuje. Rozchodzenie się bólu przebiega wzdłuż chorego mięśnia przez przedramię w kierunku nadgarstka. Zdarza się też drętwienie opuszków palców. Co więcej, nieprzyjemny stan ma tendencję do nasilania się. Aby tego uniknąć, staraj się nie zaciskać pięści, nie wykonywać ruchu zgięcia grzbietowego dłoni (czyli nie odginać dłoni do góry, jak np. przy opieraniu się o ścianę, stojąc do niej przodem), nie prostować palców, gdy dolna część dłoni jest odwrócona ku górze oraz zrezygnuj z wyprostu łokcia z obciążeniem (czyli nie noś dużych, ciężkich zakupów). Zdarza się, że łokieć tenisisty dokucza także w spoczynku.

W wyniku stanu zapalnego tkanek miękkich i innych patologicznych zmian łokieć tenisisty powoduje zaburzenia funkcjonalności ręki. W efekcie możesz doświadczyć trudności w wykonywaniu wielu różnorodnych czynności nie tylko związanych z pracą zawodową, ale także dnia codziennego i samoobsługi. Problemy dają się zauważyć podczas np. witania się z podaniem ręki, otwierania drzwi, chwytania i przenoszenia przedmiotów.

Łokieć tenisisty – metody leczenia

Celem leczenia jest przede wszystkim złagodzenie objawów bólowych oraz przywrócenie prawidłowych zdolności motorycznych ręki. Postępowanie usprawniające obejmuje wiele metod, w tym zachowawcze i chirurgiczne, z czego zakres rehabilitacji zależy istotnie od stopnia nasilenia dolegliwości, czyli zaawansowania choroby.

Ostra faza choroby

Na tym etapie leczenie skupia się przede wszystkim na działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jednym z ważniejszych kroków jest tu tymczasowe unieruchomienie przedramienia, czyli ograniczenie ruchomości ręki. W tym fizjoterapeuci zalecają ortezy, np. opaskę lub stabilizator. Stabilizują one nadwyrężone struktury łokcia, zmniejszają napięcie chorego mięśnia i ograniczają postęp zmian zwyrodnieniowych, przez co stwarzają odpowiednie warunki do regeneracji włókien kolagenowych. Co więcej, ortezy na łokieć tenisisty mogą być stosowane jako środek profilaktyczny, np. w przypadku kiedy eliminacja czynnika wywołującego chorobę, np. zmiana pracy, jest ograniczona lub niemożliwa.

Leczenie choroby w ostrej fazie uwzględnia też farmakoterapię. Leki można przyjmować w formie doustnej bądź miejscowo w formie kremów i maści. Zdarza się, że w przypadku bólu opornego na standardowe leki lekarz zaleca zastrzyki steroidowe, a nawet zabiegi fizykalne. Jednym z przynoszących szybką ulgę jest jonoforeza. Polega ona na przezskórnym podawaniu leku za pomocą prądu. Cenna bywa też fonoforeza, czyli przezskórne wprowadzenie leku przy użyciu ultradźwięków. Oba te zabiegi same w sobie są bezbolesne.

Druga faza choroby

Po ustąpieniu dolegliwości bólowych możesz rozpocząć aktywną rehabilitację. Stopniowo wprowadzaj ćwiczenia różnego typu od miejscowych o charakterze rozciągającym po wzmacniające całą kończynę. Ważne są też treningi funkcjonalne ręki, pozwalające usprawnić zdolności samoobsługi.

Oprócz kinezyterapii, czyli leczenia ruchem, ważną rolę w procesie usprawniania odgrywają zabiegi fizykoterapeutyczne, w tym np.:

  • ultradźwięki – powodują one m.in. zmniejszenie napięcia mięśni, rozszerzenie naczyń krwionośnych i ograniczenie stanu zapalnego,

  • krioterapia (zimnolecznictwo) – za sprawą niskiej temperatury ogranicza się postęp zniszczeń w tkankach i przyspiesza procesy odnowy biologicznej,

  • światłolecznictwo, w tym naświetlanie lampą IR oraz laseroterapia – przyczynia się do poprawy miejscowego ukrwienia, dzięki czemu zmniejsza obrzęki i ból, gasi ogniska zapalne, stymuluje aktywność układu immunologicznego.

Powszechnie stosowane są też terapia polem elektromagnetycznym oraz fala uderzeniowa.

Leczenie łokcia tenisisty obejmuje również inne metody, w tym kinesiotaping, czyli dynamiczne plastrowanie, które odciąża uszkodzone tkanki i wspiera pracę mięśni, a także masaż poprzeczny i funkcyjny, polegający na wykonywaniu chwytów wzdłuż włókien mięśniowych z jednoczesnym ruchem biernym w stawie łokciowym.

Leczenie operacyjne

Stanowi ono propozycję w sytuacji, kiedy dolegliwości, jakie odczuwasz w przebiegu choroby, są bardzo intensywne i znacznie upośledzają funkcjonalność Twojej ręki. Leczenie tego typu polega na mechanicznym uwolnieniu mięśnia prostownika wspólnego palców oraz uzupełnieniu kolagenowych ubytków ścięgien. Po operacji niezbędna jest rehabilitacja obejmująca zabiegi fizykalne i rehabilitację ruchową.

Zwolnienie lekarskie na łokieć tenisisty

Ze względu na to, że leczenie łokcia tenisisty wymaga czasowego unieruchomienia przedramienia i tymczasowego ograniczenia aktywności kończyny, niezbędne może okazać się zwolnienie lekarskie. To czas niezbędny do rekonwalescencji zajętych procesami patologicznymi tkanek, dlatego jest ważnym elementem rehabilitacji, zwłaszcza jeśli objawy są dokuczliwe i uniemożliwiają wykonywanie pracy zawodowej czy czynności domowych.

Czas trwania tzw. L4 zależy nie tylko od zaawansowania problemu stawu łokciowego, ale również od przebiegu leczenia. Jeśli kondycja przedramienia poprawia się po doraźnych zabiegach przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a dolegliwości nie nawracają pod wpływem ćwiczeń wzmacniających, prowadzonych w okresie podostrym, czyli po zniknięciu najsilniejszych objawów, zwolnienie może trwać nie dłużej niż kilka dni. W sytuacji, kiedy niezbędna jest operacja łokcia tenisisty, L4 jest odpowiednio dłuższe i może objąć nawet kilka tygodni bądź miesięcy.

Agata Oleszkiewicz

Źródła
  1. W. Gustaw i in., Diagnostyka i leczenie zachowawcze łokcia tenisisty, „Journal of Education, Health and Sport” 2016, nr 6, s. 98-107.
  2. J. Simińska i in., Łokieć tenisisty – przegląd wybranych metod fizykalnych, metod zaopatrzenia ortopedycznego i masażu, „Journal of Education, Health and Sport” 2015, nr 5, s. 269-280.
  3. A. Świtoń, J. Kruszyna, Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej – diagnostyka i rehabilitacja, „Wiedza w Praktyce” 2017, nr 6, s. 16-20.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.