Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 2 min.

Nadpotliwość pach – jak poradzić sobie samemu? Kiedy zwrócić się do lekarza?

Olga Rymarska

24.01.2022

Aktualizacja: 21.10.2023

Nadmierne pocenie się pach wynika z zaburzeń pracy gruczołów potowych. Dowiedz się, jakie są tego przyczyny i jak pozbyć się problemu.


nadmierna-potliwosc-pach-jakie-sa-przyczyny
pexels

Polecane

jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
 1. Nadmierne pocenie się pod pachami – problem, który utrudnia życie
 2. Nadmierna potliwość pach – przyczyny
 3. Co można zrobić, aby mniej się pocić pod pachami?
 4. Wybór przewiewnych tkanin
 5. Wyeliminowanie niektórych składników z diety
 6. Wprowadzenie nowych nawyków związanych z higieną
 7. Stosowanie odpowiednich preparatów do mycia
 8. Nadmierne pocenie się pach – kiedy zgłosić się do lekarza? Leczenie

Nadmierne pocenie się pod pachami – problem, który utrudnia życie

Mokra koszulka, nieprzyjemny zapach i namacalne uczucie dyskomfortu – z tym wiąże się nadmierne pocenie się pod pachami. Skutki zaburzenia pracy gruczołów łojowych są uciążliwe szczególnie dla osoby, której dotyczy problem, lecz nie tylko. Również innym, którzy przebywają w jej towarzystwie, może przeszkadzać nieprzyjemna woń, choć nie zawsze komunikują to wprost. Nadpotliwość przejawia się wstydem i bardzo częstą niechęcią do spotkań w gronie znajomych. Tak jednak nie musi wyglądać codzienność osoby, która boryka się z tym problemem. Życie społeczne znów może zacząć kwitnąć, a dyskomfort już nigdy się nie pojawić. Trzeba jednak ustalić, jakie są przyczyny nadmiernego pocenia się pach, a następnie wybrać stosowne metody zwalczenia nadpotliwości.

Nadmierna potliwość pach – przyczyny

Przyczyny nadmiernej potliwości pach to:

 • stres,

 • nieodpowiednia dieta,

 • choroby, takie jak nadczynność tarczycy, nowotwór i cukrzyca,

 • nadwaga lub otyłość,

 • czynniki genetyczne, a wówczas mówimy o nadpotliwości pierwotnej, która została odziedziczona po rodzicach.

Problem dotyczy też kobiet w okresie menopauzy, która obfituje w uderzenia gorąca, a tym samym wzmożoną aktywność gruczołów potowych. Zarówno problemy endokrynologiczne, jak i klimakterium są ściśle związane z problemami hormonalnymi, które odpowiadają za nadpotliwość. Niski poziom estrogenu i FSH lub zbyt duża ilość tyroksyny i trijodotyroniny są przyczyną tego problemu.

Co można zrobić, aby mniej się pocić pod pachami?

Wybór przewiewnych tkanin

W nadmiernym poceniu się pach odzież wykonana z lekkich i przewiewnych materiałów jest wręcz niezbędna. Zbyt obcisłe ubrania, a dodatkowo uszyte ze sztucznych tworzyw wzmagają pocenie się. Przy dłuższym noszeniu zwiększają również ryzyko rozwoju bakterii, które to właśnie są głównym sprawcą nieprzyjemnego zapachu. Jakie materiały zatem wybrać? Na pierwszym miejscu znajduje się len. Odprowadza ciepło, chłodząc ciało, a ponadto pochłania wilgoć, nie dając odczuć jej na ciele. Oprócz tego odzież wykonana z lnu jest antybakteryjna i nie wywołuje alergii. Innym materiałem, który sprawdzi się w nadpotliwości pach, jest naturalna bawełna bez domieszek innych tkanin. Pamiętaj również, aby wybierać ubrania jasne, gdyż ciemne przyciągają i pochłaniają ciepłe promienie słoneczne.

Wyeliminowanie niektórych składników z diety

Ostre dania, nadmiar kawy lub herbaty, a także papierosy lub alkohol mogą wpływać na nadmierne pocenie się pach. Warto więc ograniczyć lub stopniowo wykluczać te elementy diety, aby zmniejszyć potliwość. W tym celu pomocna okaże się konsultacja z dietetykiem, który pomoże zastąpić ulubione dania i napoje innymi, również zaspokajającymi potrzeby. Na zapach potu wpływają z kolei niektóre przyprawy, takie jak czosnek czy cebula. Nie oznacza to jednak, że nie można nic jeść! Wystarczy, żeby dieta opierała się na jak największej ilości warzyw i ryb, które będą mniej doprawione. Zamiast herbaty lub kawy wybierz napary z ziół, takich jak szałwia lub rumianek. Równie wskazany jest detoks organizmu, który pozwoli pozbyć się wszystkich toksyn.

Wprowadzenie nowych nawyków związanych z higieną

Jeśli do tej pory Twoja codzienna higiena opierała się na wzięciu jednego prysznica dziennie, to taka częstotliwość może nie wystarczyć, jeśli borykasz się z nadpotliwością pod pachami. Oczywiście nie musisz myć całego ciała kilka razy dziennie. Wystarczy, że 2–3 razy przemyjesz wyłącznie pachy, a oprócz tego weźmiesz też całościową kąpiel. Nie trzymaj się jednak określonego schematu. Częstość przemywania pach może być inna w zależności od Twojego trybu pracy czy natężenia pocenia się. Jeśli przemycie wodą jest niemożliwe, możesz wyposażyć się w nawilżane chusteczki. Pamiętaj również o regularnej depilacji.

Stosowanie odpowiednich preparatów do mycia

Prócz odpowiedniej częstotliwości mycia się w nadmiernej potliwości pach ważne są również kosmetyki, których używasz do tej czynności. Wybierz żele, które mają właściwości antybakteryjne i zawierają wyłącznie naturalne składniki, pozbawione alkoholu i substancji zapachowych. W eliminacji bakterii, a tym samym nieprzyjemnego zapachu pomoże nanosrebro, znajdujące się między innymi w naturalnych mydłach do mycia.

Nadmierne pocenie się pach – kiedy zgłosić się do lekarza? Leczenie

Rady specjalisty warto zasięgnąć wówczas, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów. Jeśli mimo odpowiedniej higieny, zmiany diety oraz wybierania lekkiej odzieży problem nie znika, zgłoś się do lekarza. Diagnoza opiera się na wywiadzie, a także próbie jodowo-skrobiowej i niekiedy testach psychologicznych. Wśród metod leczenia, które pomagają uregulować pracę gruczołów potowych, jest farmakoterapia w postaci leków lub suplementów diety. Również zabiegi, takie jak laseroterapia czy zastrzyki z toksyną botulinową, mogą przynieść zadowalające efekty. W niektórych przypadkach przeprowadza się zabiegi chirurgiczne, polegające na usunięciu gruczołów potowych, jednak stanowi to ostateczność.

Źródła
 1. J. Rykała, M. Lepiorz, M. Fijałkowska, Skuteczność toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości, „Polish Journal of Cosmetology” 2020, nr 3(23), s. 184–187.
 2. R. Piotrkowska i in., Leczenie chirurgiczne nadmiernej potliwości kończyn górnych – implikacje dla pielęgniarstwa, „Medycyna Rodzinna” 2016, nr 3, s. 122–126.
Author Olga Rymarska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.