account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest NT pro-BNP i kiedy bada się jego stężenie?

Marta Szarawarskalek. Wiktor Trela02.02.2024Aktualizacja: 16.02.2024

Badanie NT pro-BNP wykonywane jest w celu rozpoznania niewydolności serca, monitorowania leczenia oraz oceny jego skuteczności. Sprawdź, czym dokładnie jest NT pro-BNP, w jakich dokładnie sytuacjach lekarz zleca badanie NT pro-BNP i w jaki sposób należy interpretować jego wyniki.


czym-jest-lipidogram-kiedy-warto-wykonac-to-badanie
Pixabay.com

Polecane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Spis treści
 1. Czym jest NT pro-BNP?
 2. Kiedy należy wykonać badanie NT pro-BNP?
 3. W jakich okolicznościach zlecane jest badanie NT pro-BNP?
 4. Jak wygląda badanie NT pro-BNP?
 5. Jaka jest norma dla NT pro-BNP?
 6. NT pro-BNP – jak interpretować wyniki?

Czym jest NT pro-BNP?

Peptyd natriuretyczny typu B (pro-BNP) to substancja wydzielana w większości przez komórki lewej komory serca w formie prohormonu w odpowiedzi na ich rozciąganie przez nadmierną ilość zalegającej krwi. Pojawia się on we krwi w momencie przeciążenia mięśnia sercowego. 

NT pro-BNP w warunkach fizjologicznych uczestniczy w regulacji gospodarki wodno-sodowej i zapewnia prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego. Wpływa na zwiększenie filtracji kłębuszkowej w nerkach i tym samym na zwiększenie ilości wydalanego moczu. Przyczynia się też do resorpcji sodu w nerkach. Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżając ciśnienie tętnicze krwi. Oznaczanie NT pro-BNP jest pomocne w rozpoznawaniu niewydolności serca i w ocenie jej ciężkości. Ma również istotne znaczenie w ustaleniu rokowania u osób po przebytym zawale serca.

Kiedy należy wykonać badanie NT pro-BNP?

Badanie NT pro-BNP pozwala na odróżnienie niewydolności serca od innych schorzeń, np. chorób płuc. Oznaczenie tego hormonu jest również używane do oceny ryzyka u osób zgłaszających się z bólem wieńcowym. 

Choroby serca mogą objawiać się dusznością, obrzękiem nóg, zasinieniem skóry, omdleniami, szybkim biciem serca oraz bólami w klatce piersiowej. Badanie NT pro-BNP zawsze wykonywane jest wraz z oznaczeniem markerów zawału serca i z czynnościowym badaniem płuc celem rozpoznania przyczyn nieprawidłowości oddechowych i problemów z sercem.

Jeśli zauważasz u siebie opisane powyżej objawy, nie bagatelizuj ich. Zgłoś się do lekarza rodzinnego, który zleci wykonanie niezbędnych badań, ustali przyczynę złego samopoczucia i zastosuje odpowiednie leczenie.

W jakich okolicznościach zlecane jest badanie NT pro-BNP?

Oznaczenie NT pro-BNP jest nierzadko zlecane na oddziale ratunkowym, ponieważ lekarz potrzebuje pilnej informacji, czy pacjent cierpi na niewydolność serca. Badanie to bardzo często jest wykonywane, kiedy pacjent zgłasza się do lekarza z objawami sugerującymi niewydolność serca. Dodatkowo oznaczenie NT pro-BNP jest niezbędne w celu oceny skuteczności leczenia.

Jak wygląda badanie NT pro-BNP?

Do badania NT pro-BNP nie należy się specjalnie przygotowywać. Wystarczy oddać krew o dowolnej porze. Oznaczenie jest wykonywane metodami immunologicznymi z wykorzystaniem specjalnego analizatora. Wyniki zazwyczaj dostępne są do godziny od momentu pobrania materiału.

Jaka jest norma dla NT pro-BNP?

Specjaliści przyjmują, że główna wartość odcięcia stężenia NT pro-BNP wynosi 100 pg/ml [1]. Uzyskanie wyniku niższego z dużym prawdopodobieństwem wyklucza niewydolność serca. Ma to szczególne znaczenie u osób, które zgłaszają duszności, obrzęki, przewlekły kaszel i ból w klatce piersiowej.

Stężenie NT pro-BNP należy oceniać w odniesieniu do wartości referencyjnych, zawartych w wyniku. Przedziały prawidłowych stężeń zależą bowiem od metody oznaczania tego parametru we krwi.

Każdy wynik, nawet mieszczący się w granicach normy, powinien być skonsultowany z lekarzem kardiologiem. Po zebraniu dokładnego wywiadu zadecyduje on o konieczności rozszerzenia diagnostyki o dodatkowe analizy laboratoryjne i badania obrazowe.

NT pro-BNP – jak interpretować wyniki?

NT pro-BNP może być nieznacznie podwyższone w starszych grupach wiekowych i u kobiet. Obniżenie tego parametru można zaobserwować u osób otyłych.

NT pro-BNP jest wskaźnikiem w bardzo wielu stanach chorobowych, wśród których wymieniamy:

 • niewydolność serca,

 • zawał serca,

 • zatorowość płucną,

 • nadciśnienie tętnicze,

 • nadciśnienie płucne,

 • posocznicę,

 • nadczynność tarczycy,

 • zespół Cushinga,

 • zespół Conna,

 • niedokrwistość,

 • niewydolność nerek,

 • marskość wątroby,

 • infekcje bakteryjne,

 • krwotok podpajęczynówkowy.

Podwyższone stężenie hormonu NT pro-BNP można wykryć u chorych leczonych glikokortykosteroidami lub hormonami tarczycy. Obniżenie poziomu NT pro-BNP występuje u osób leczonych preparatami diuretycznymi i inhibitorami konwertazy angiotensynowej.

Rzadko kiedy rozpoznanie choroby jest stawianie tylko na podstawie wyniku badania NT pro-BNP. Zwykle lekarz zleca inne badania, wśród których wymienić można EKG lub echokardiografię (ECHO serca). Warto również wykonać morfologię krwi, ocenę poziomu elektrolitów, poziom ALT, AST, stężenie kreatyniny i troponiny. Poziom tej ostatniej substancji gwałtownie rośnie przy zawale mięśnia sercowego. Jeśli wysokie stężenie NT pro-BNP wynika z niewydolności nerek lub nadczynności tarczycy, konieczne jest wykonanie badań oceny czynności tych narządów.

Źródła
 1. A. Dembińska-Kieć i in., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej. Podręcznik dla studentów medycyny, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010, s. 645–646.
 2. V. Panagopoulou et al., NTproBNP: an important biomarker in cardiac diseases, Current Topics in Medicinal Chemistry,2013;13(2):82-94.
Author Marta Szarawarska picture
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku biotechnologia o specjalności biotechnologia molekularna i biokataliza oraz studiów podyplomowych na kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z zawodu diagnosta laboratoryjny w pracowni cytogenetyki.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.