Czym jest NT pro-BNP i kiedy bada się jego stężenie?
Badanie NT pro-BNP wykonywane jest w celu rozpoznania niewydolności serca, monitorowania leczenia oraz oceny jego skuteczności. Sprawdź, czym dokładnie jest NT pro-BNP, w jakich dokładnie sytuacjach lekarz zleca badanie NT pro-BNP i w jaki sposób należy interpretować jego wyniki.
Czym jest NT pro-BNP?
Peptyd natriuretyczny typu B (pro-BNP) to substancja wydzielana w większości przez komórki lewej komory serca w formie prohormonu w odpowiedzi na ich rozciąganie przez nadmierną ilość zalegającej krwi. Pojawia się on we krwi w momencie przeciążenia mięśnia sercowego.
NT pro-BNP w warunkach fizjologicznych uczestniczy w regulacji gospodarki wodno-sodowej i zapewnia prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego. Wpływa na zwiększenie filtracji kłębuszkowej w nerkach i tym samym na zwiększenie ilości wydalanego moczu. Przyczynia się też do resorpcji sodu w nerkach. Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżając ciśnienie tętnicze krwi. Oznaczanie NT pro-BNP jest pomocne w rozpoznawaniu niewydolności serca i w ocenie jej ciężkości. Ma również istotne znaczenie w ustaleniu rokowania u osób po przebytym zawale serca.
Kiedy należy wykonać badanie NT pro-BNP?
Badanie NT pro-BNP pozwala na odróżnienie niewydolności serca od innych schorzeń, np. chorób płuc. Oznaczenie tego hormonu jest również używane do oceny ryzyka u osób zgłaszających się z bólem wieńcowym.
Choroby serca mogą objawiać się dusznością, obrzękiem nóg, zasinieniem skóry, omdleniami, szybkim biciem serca oraz bólami w klatce piersiowej. Badanie NT pro-BNP zawsze wykonywane jest wraz z oznaczeniem markerów zawału serca i z czynnościowym badaniem płuc celem rozpoznania przyczyn nieprawidłowości oddechowych i problemów z sercem.
Jeśli zauważasz u siebie opisane powyżej objawy, nie bagatelizuj ich. Zgłoś się do lekarza rodzinnego, który zleci wykonanie niezbędnych badań, ustali przyczynę złego samopoczucia i zastosuje odpowiednie leczenie.
W jakich okolicznościach zlecane jest badanie NT pro-BNP?
Oznaczenie NT pro-BNP jest nierzadko zlecane na oddziale ratunkowym, ponieważ lekarz potrzebuje pilnej informacji, czy pacjent cierpi na niewydolność serca. Badanie to bardzo często jest wykonywane, kiedy pacjent zgłasza się do lekarza z objawami sugerującymi niewydolność serca. Dodatkowo oznaczenie NT pro-BNP jest niezbędne w celu oceny skuteczności leczenia.
Jak wygląda badanie NT pro-BNP?
Do badania NT pro-BNP nie należy się specjalnie przygotowywać. Wystarczy oddać krew o dowolnej porze. Oznaczenie jest wykonywane metodami immunologicznymi z wykorzystaniem specjalnego analizatora. Wyniki zazwyczaj dostępne są do godziny od momentu pobrania materiału.
Jaka jest norma dla NT pro-BNP?
Specjaliści przyjmują, że główna wartość odcięcia stężenia NT pro-BNP wynosi 100 pg/ml [1]. Uzyskanie wyniku niższego z dużym prawdopodobieństwem wyklucza niewydolność serca. Ma to szczególne znaczenie u osób, które zgłaszają duszności, obrzęki, przewlekły kaszel i ból w klatce piersiowej.
Stężenie NT pro-BNP należy oceniać w odniesieniu do wartości referencyjnych, zawartych w wyniku. Przedziały prawidłowych stężeń zależą bowiem od metody oznaczania tego parametru we krwi.
Każdy wynik, nawet mieszczący się w granicach normy, powinien być skonsultowany z lekarzem kardiologiem. Po zebraniu dokładnego wywiadu zadecyduje on o konieczności rozszerzenia diagnostyki o dodatkowe analizy laboratoryjne i badania obrazowe.
NT pro-BNP – jak interpretować wyniki?
NT pro-BNP może być nieznacznie podwyższone w starszych grupach wiekowych i u kobiet. Obniżenie tego parametru można zaobserwować u osób otyłych.
NT pro-BNP jest wskaźnikiem w bardzo wielu stanach chorobowych, wśród których wymieniamy:
niewydolność serca,
zawał serca,
zatorowość płucną,
nadciśnienie płucne,
posocznicę,
nadczynność tarczycy,
zespół Cushinga,
zespół Conna,
niedokrwistość,
niewydolność nerek,
marskość wątroby,
infekcje bakteryjne,
krwotok podpajęczynówkowy.
Podwyższone stężenie hormonu NT pro-BNP można wykryć u chorych leczonych glikokortykosteroidami lub hormonami tarczycy. Obniżenie poziomu NT pro-BNP występuje u osób leczonych preparatami diuretycznymi i inhibitorami konwertazy angiotensynowej.
Rzadko kiedy rozpoznanie choroby jest stawianie tylko na podstawie wyniku badania NT pro-BNP. Zwykle lekarz zleca inne badania, wśród których wymienić można EKG lub echokardiografię (ECHO serca). Warto również wykonać morfologię krwi, ocenę poziomu elektrolitów, poziom ALT, AST, stężenie kreatyniny i troponiny. Poziom tej ostatniej substancji gwałtownie rośnie przy zawale mięśnia sercowego. Jeśli wysokie stężenie NT pro-BNP wynika z niewydolności nerek lub nadczynności tarczycy, konieczne jest wykonanie badań oceny czynności tych narządów.
- A. Dembińska-Kieć i in., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej. Podręcznik dla studentów medycyny, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010, s. 645–646.
- V. Panagopoulou et al., NTproBNP: an important biomarker in cardiac diseases, Current Topics in Medicinal Chemistry,2013;13(2):82-94.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.