account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Drożny otwór owalny (PFO) – przyczyny i objawy

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian06.02.2024Aktualizacja: 16.02.2024

Drożny otwór owalny (PFO) to często występująca i stosunkowo niegroźna pozostałość po życiu płodowym. Polega ona na tym, że otwór owalny oddzielający prawy i lewy przedsionek serca – który u większości populacji zamyka się niedługo po porodzie – pozostaje otwarty i umożliwia przepływ krwi między obiema stronami kluczowego narządu, z pominięciem krążenia płucnego. Badania wykazują, że częstym objawem tej przypadłości jest migrena z aurą. Choć wada ta nie zawsze wymaga operacji, zamknięcie otworu owalnego zaleca się osobom, które nurkują na dużych głębokościach, ponieważ są oni narażeni na powstawanie zatorów skrzyżowanych, czyli poważnego powikłania PFO. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat tego schorzenia.


pfo-drozny-otwor-owalny-co-to-za-schorzenie
Pixabay.com

Polecane

goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Spis treści
  1. PFO (drożny otwór owalny) – co to takiego?
  2. PFO – jak się objawia?
  3. Jak zdiagnozować PFO (drożny otwór owalny)?
  4. Jak leczyć PFO?
  5. PFO – możliwe powikłania

PFO (drożny otwór owalny) – co to takiego?

W sercu człowieka, między prawym a lewym przedsionkiem, znajduje się otwór owalny, a tuż przy nim przegroda pierwotna, zwana również zastawką otworu owalnego. Przegroda to uniemożliwia przepływ krwi między przedsionkami i występuje u ok. 70% społeczeństwa. U pozostałej części populacji otwór owalny pozostaje drożny. Mówi się wówczas o drożnym otworze owalnym (PFO, ang. patent foramen ovale), który jest pozostałością po życiu płodowym. U rozwijającego się dziecka otwór owalny pełni dość oczywistą i bardzo praktyczną funkcję – umożliwia przepływ krwi między przedsionkami serca, z pominięciem obiegu płucnego, i prawidłowy rozwój serca. Płuca malucha przygotowują się do spełniania swoich funkcji do ostatnich tygodni przed porodem, a rozwijające się dziecko otrzymuje tlen bezpośrednio od matki. Gdy płuca zaczynają prawidłowo działać, otwór owalny zamyka się i krew zaczyna krążyć w obiegu płucnym. Drożny otwór owalny u noworodków – szczególnie tych urodzonych przedwcześnie – może występować jeszcze przez krótki czas po narodzinach i należy uznać to za fizjologię.

Drożny otwór owalny (PFO), który występuje u ok. 30% społeczeństwa, to stosunkowo niegroźna pozostałość po życiu płodowym. Jeśli nie daje żadnych objawów i nie powoduje powikłań, może pozostać niezdiagnozowana do końca życia. 

PFO – jak się objawia?

Jeśli otwór owalny jest niewielki, PFO może nie dawać żadnych objawów. Badania wykazują, że omawiana wada serca może powodować ciężki przebieg choroby dekompresyjnej u nurków, która polega na tworzeniu się pęcherzyków we krwi oraz tkankach organizmu. Do objawów tego schorzenia należą: ogólne osłabienie organizmu, niebieskawo-czerwone przebarwienia na skórze i towarzyszący im świąd, silny ból mięśni i stawów oraz trudności ze swobodnym poruszaniem się. 

Badania pokazują też, że osoby, które mają przetrwały otwór owalny, częściej są narażone na migrenowe bóle głowy. W większości przypadków jest to migrena z aurą, której towarzyszą ból gałek ocznych, nudności oraz wymioty.

Podejrzewasz, że Twoje dolegliwości mogą mieć związek z wadą serca? Skonsultuj swoje obawy ze specjalistą. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, z kardiologiem skonsultujesz się w ciągu 3 dni. I to już w cenie od 69 zł miesięcznie. W ramach usług możesz umawiać się na wizyty za pośrednictwem prostego w obsłudze systemu e-rejestracji, telefonicznie lub przez aplikację mobilną. Zyskasz też dostęp do wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści przyniesienie Ci prywatna opieka medyczna w ramach pakietów Polisy Zdrowie Welbi.

  • Sprawdź, na czym polegają badania serca i jak się do nich przygotować!

Jak zdiagnozować PFO (drożny otwór owalny)?

Aby potwierdzić diagnozę PFO, lekarz skieruje Cię na badanie echokardiografii przezprzełykowej z kontrastem. Jest to najczęściej stosowana metoda diagnostyczna w przypadku tego schorzenia, choć stosuje się tu również echokardiografię przezklatkową (TTE).

Jak leczyć PFO?

W wielu przypadkach drożny otwór owalny nie wymaga leczenia, jednak są takie, w których jest ono konieczne. Zamknięcie otworu owalnego zaleca się szczególnie osobom uprawiającym nurkowanie i tym, które są narażone na nawracające niedokrwienne udary mózgu. Do praktykowanych metod leczenia należą:

  • chirurgiczne zamknięcie otworu owalnego – zabieg wykonywany przez kardiochirurgów, który wymaga otwarcia klatki piersiowej i serca;

  • przezskórne zamknięcie otworu owalnego – metoda ta polega na umieszczeniu w tętnicy udowej cewnika, przez który zakłada się zapinkę, która ma pełnić funkcję zastawki otworu owalnego. Zabieg wymaga 6-miesięcznej kuracji przeciwpłytkowej, która ma zapobiec powstawaniu skrzepliny wokół zapinki. 

PFO – możliwe powikłania

Najpoważniejszym powikłaniem drożnego otworu owalnego może być zatorowość skrzyżowana, która pojawia się wtedy, gdy na skutek zwiększonego ciśnienia w prawym przedsionku dochodzi do przemieszczenia się skrzepliny z układu żylnego do układu tętniczego. Rzadziej może on być przyczyną zawału mięśnia sercowego, duszności lub zaburzeń rytmu serca (np. migotania przedsionków).

Dowiedz się więcej na temat przyczyn i leczenia kaszlu.

Źródła
  1. M.A. Karolczak, Wykłady o sercu i kardiochirurgii wad wrodzonych, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2008. 
  2. C.S. Broberg i in., (tłum. P. Dobrowolski, A. Klisiewicz), Wady wrodzone serca u dorosłych, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2011.
  3. A. Witkowski i in., Kardiologia, Podręcznik Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2019.
  4. J. Drożdż i in., Kardiologia kliniczna. Schorzenia serca, układu krążenia i naczyń okołosercowych, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.