Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Pieczenie twarzy – co może oznaczać i jak sobie z nim radzić?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian25.04.2024Aktualizacja: 25.04.2024

Pieczenie skóry twarzy – szczególnie gdy pojawia się regularnie – to uciążliwy problem, który znacznie zmniejsza komfort życia. Przyczyną mogą być błędy w pielęgnacji – zbyt intensywne oczyszczanie skóry, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV lub źle dobrane kosmetyki – alergie lub choroby, takie jak atopowe zapalenie skóry (AZS). Sprawdź, jak radzić sobie z pieczeniem twarzy – złagodzić je i zapobiegać mu w przyszłości.


pieczenie-twarzy-przyczyny-porady
Unsplash.com

Polecane

bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
swedzace-uszy-w-srodku-na-zewnatrz-u-dziecka
Zdrowie
2 min.
Swędzące uszy - w środku, na zewnątrz, u dziecka
24.01.2022
opuchlizna-po-wyrwaniu-zęba-ile-czasu-schodzi
Zdrowie
1 min.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzić?
31.05.2022
Spis treści
  1. Pieczenie twarzy – kiedy się pojawia? Kogo dotyczy problem?
  2. Pieczenie skóry twarzy – jakie objawy mu towarzyszą?
  3. Pieczenie skóry twarzy – jakie są jego przyczyny?
  4. O jakich chorobach może świadczyć pieczenie skóry twarzy?
  5. Pieczenie twarzy a nerwica
  6. Jak złagodzić pieczenie skóry twarzy?
  7. Jak zapobiegać pieczeniu skóry twarzy?

Pieczenie twarzy – kiedy się pojawia? Kogo dotyczy problem?

Wyobraź sobie, że spotykasz się z koleżanką, jecie wspólnie posiłek i nagle – bez żadnego ostrzeżenia – dopada Cię pieczenie twarzy. Odczuwasz dyskomfort i nie możesz skupić się na rozmowie, gdy do tej uciążliwej dolegliwości dochodzi jeszcze świąd i zaczerwienienie. Pieczenie skóry twarzy to problem, który może pojawić się w różnych sytuacjach: po wejściu do ciepłego pomieszczenia, gdy na dworze panują minusowe temperatury, po zjedzeniu posiłku, a czasem po zastosowaniu konkretnego kosmetyku. Zdarzają się sytuacje, gdy objaw ten pojawia się bez wyraźnej przyczyny i trudno powiązać go z konkretnym czynnikiem. Problem dotyka osób w różnym wieku, jednak najbardziej narażeni są ludzie, którzy od urodzenia mają delikatną skórę twarzy, a przy tym skłonność do występowania zmian o charakterze atopowym.

  • Dowiedz się, na czym polega joga twarzy i jakie efekty może przynieść.

Pieczenie skóry twarzy – jakie objawy mu towarzyszą?

Pieczenie skóry twarzy samo w sobie jest dokuczliwym objawem, jednak często pojawia się w towarzystwie innych – równie nieprzyjemnych – symptomów, takich jak: podrażnienie, zaczerwienienie i świąd. Do tego mogą dochodzić nieestetyczne czerwone plamy czy łuszcząca się skóra na twarzy

Z niepokojem przyglądasz się swoim objawom skórnym, które powinny zostać skonsultowane z dermatologiem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze. Dzięki pakietom OCHRONA PLUS, OCHRONA COMPLEX lub OCHRONA GOLD możesz zyskać dostęp do 3500 placówek medycznych w całej Polsce, a także skorzystać z szerokiej oferty badań diagnostycznych (czynnościowych, laboratoryjnych i obrazowych).  Oprócz tego możesz zyskać:

  • dostęp do konsultacji z wybranymi specjalistami bez skierowania (nawet 39 specjalistów i lekarzy POZ),

  • coroczny, profilaktyczny przegląd zdrowia w wersji dla kobiet i mężczyzn,

  • 4 wizyty domowe w roku, jeśli zdecydujesz się na najbardziej rozbudowany pakiet,

  • szczepienia ochronne przeciwko grypie sezonowej;

  • zabiegi rehabilitacyjne po złamaniach i zwichnięciach.

Zamów ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach konkretnego pakietu Polisy Zdrowie Welbi.

Pieczenie skóry twarzy – jakie są jego przyczyny?

Pieczenie twarzy i towarzyszące mu symptomy mogą mieć różne przyczyny. Do najczęstszych czynników, które wywołują ten objaw skórny, należą:

  • ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy silny wiatr bez odpowiedniej ochrony;

  • ekspozycja na promieniowanie UV – zbyt długie przebywanie na słońcu bez stosowania kremu z filtrem czy zbyt długie sesje w solarium. W obu sytuacjach może dojść do podrażnienia skóry;

  • błędy w pielęgnacji – stosowanie kosmetyków (kremów, podkładów, żelów do mycia), które nie są dostosowane do Twojego rodzaju skóry lub zawierają podrażniający składnik;

  • zbyt częste i intensywne oczyszczanie skóry – pamiętaj, że peelingi nie są przeznaczone do codziennego stosowania i – dla uzyskania optymalnego efektu – wystarczy używać ich kilka razy w tygodniu;

  • reakcja alergiczna na składnik kosmetyku lub składnik pokarmowy. Pieczenie skóry po jedzeniu może oznaczać uczulenie na konkretny element Twojego jadłospisu;

  • niedostateczne nawodnienie – pieczenie skóry pojawia się nie tylko po spożyciu produktów, na które masz alergię, ale również wtedy, gdy nie dbasz o odpowiednie nawodnienie organizmu. Odwodniona skóra jest bardziej skłonna do podrażnień, dlatego tak ważne jest nawilżanie jej od wewnątrz poprzez spożywanie minimum 1,5–2 l płynów dziennie. 

O jakich chorobach może świadczyć pieczenie skóry twarzy?

Pieczenie skóry twarzy może mieć podłoże chorobowe. Objaw ten często towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry (AZS), które jest przewlekłym schorzeniem o podłożu genetycznym. Charakterystyczne wypryski oraz czerwone plamy pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na brzuchu, rękach, przedramionach oraz zgięciach kończyn. Zmiany nawracają, zaostrzają się i wyglądają nieestetycznie. 

Do innych chorób, którym towarzyszy pieczenie i zaczerwienienie, należy półpasiec na twarzy. Zmiany pęcherzykowe powodują ból i pieczenie, a za ich powstanie odpowiedzialny jest wirus ospy wietrznej i półpaśca. Do objawów skórnych dochodzą często inne symptomy, takie jak: dreszcze, gorączka czy ból głowy. 

W niektórych przypadkach pieczenie skóry twarzy świadczy o chorobach nerek – jeśli jest ono przewlekłe, zaburzone zostaje naturalne pH skóry oraz wydzielanie potu i łoju. Dochodzi do osłabienia bariery ochronnej naskórka, co może powodować podrażnienia oraz towarzyszące im pieczenie. Przesuszona i piekąca skóra bywa również jednym z objawów niedoczynności tarczycy.

Pieczenie twarzy a nerwica

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, problemy skórne często mają podłoże psychiczne. Emocje i przewlekły stres często wywołują objawy somatyczne, do których należy właśnie świąd i pieczenie skóry. W sytuacjach silnego wzburzenia na szyi i twarzy mogą pojawiać się czerwone plamy, silne rumieńce oraz towarzyszące im uczucie gorąca. Do symptomów zaburzeń lękowych należą również: mdłości, osłabienie, drętwienie kończyn, bóle głowy czy uczucie ucisku w żołądku.

  • Sprawdź również, czym są polipy w gardle i jak pozbyć się tego problemu.

Jak złagodzić pieczenie skóry twarzy?

Aby złagodzić pieczenie skóry twarzy, trzeba poznać jego przyczynę. W tym celu udaj się do dermatologa, który zleci odpowiednie badania i na ich podstawie postawi diagnozę. Jeśli jest to np. atopowe zapalenie skóry (AZS), walka z problemem będzie polegała na stosowaniu maści na bazie sterydów oraz emolientów do kąpieli. Jeżeli cierpisz na alergię pokarmową, musisz wyeliminować alergeny ze swojej codziennej diety, a jeśli świąd i pieczenie ma podłoże psychiczne, najlepszym środkiem łagodzącym może okazać się psychoterapia.

Osoby z wrażliwą cerą powinny dostosować pielęgnację do specjalnych potrzeb swojej skóry – najlepiej sprawdzą się tutaj hipoalergiczne kosmetyki o naturalnym składzie. Aby złagodzić dolegliwości, możesz również wykonać delikatny masaż twarzy.

Jak zapobiegać pieczeniu skóry twarzy?

Aby zapobiegać pieczeniu skóry twarzy w przyszłości, zadbaj o odpowiednie nawilżenie, które polega nie tylko na stosowaniu kremów, ale także na nawodnieniu organizmu. Noś przy sobie butelkę wody nawet w chłodniejsze dni. Korzystaj ze słonecznych dni z umiarem i rozsądkiem – gdy zamierzasz się opalać, stosuj kremy z filtrem, aby zapobiec poparzeniom słonecznym. Wybierz również odpowiedni krem ochronny, aby zabezpieczyć się przed niskimi temperaturami.

Źródła
  1. M. Błaszczyk-Kostanecka i in., Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. R. Nowicki, Atopowe zapalenie skóry, Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2017.
  3. A. Zejfler, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.