account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieOdchudzanie 1 min.

Co warto wiedzieć o poście przerywanym? Zasady, efekty i przygotowanie

Sylwia Brodniewska 22.02.2023Aktualizacja: 22.02.2023

Głodówki były kiedyś popularnym sposobem na utratę zbędnych kilogramów. Odkryto, że powstrzymywanie się od jedzenia poprawia wrażliwość insulinową, przyspiesza metabolizm i odchudzanie. Post przerywany, choć nie jest typową głodówką, pozwala w zdrowy sposób ograniczyć spożywanie pokarmów. Jego wprowadzenie wymaga czasu, dlatego warto się do tego przygotować.


post-przerywany-co-jest-zasady-efekty-po-tygodniu
unsplash.com

Polecane

laknienie-spaczone-co-to-jest-jak-je-leczyc
Odżywianie
2 min.
Łaknienie spaczone - co to jest? Jak je leczyć?
28.10.2021
koktajle-odchudzajace-jakie-sa-najlepsze-jakie-wybrac
Odżywianie
1 min.
Koktajle odchudzające – co powinno się znaleźć w ich składzie?
29.05.2022
nadwaga-jakie-sa-rodzaje-jak-z-nia-walczyc
Odżywianie
2 min.
Co to jest nadwaga i jak ją ocenić? Jak walczyć z nadmierną masą ciała?
19.05.2021
jak-przyspieszyc-metabolizm-jakie-sa-sposoby
Odżywianie
1 min.
Jak przyspieszyć metabolizm? Jakie są sposoby?
29.10.2021
Spis treści
  1. Na czym polega post przerywany?
  2. Jakie są zasady postu przerywanego?
  3. Efekty stosowania postu przerywanego
  4. Jak należy się przygotować do postu przerywanego?

Na czym polega post przerywany?

Post przerywany, inaczej nazywany dietą IF, to sposób odżywiania się, który różni się od powszechnie stosowanych diet. Charakterystyczną cechą postu przerywanego jest wydłużenie przerwy pomiędzy posiłkami i utworzenie tzw. okna żywieniowego. Ten sposób żywienia nie narzuca ilości spożywanych posiłków i ich kaloryczności, a jedynie ramy czasowe, kiedy można po nie sięgać. Tworząc posiłki, należy jednak pamiętać o tym, aby sięgać po produkty, które są zdrowe, świeże i dobrej jakości. Nocny post jest czasem, kiedy organizm powinien się zregenerować. Nie należy ani jeść, ani spożywać napojów innych niż woda, niesłodzona kawa czy herbata.

Post przerywany to dobry sposób, aby zapobiec podjadaniu w nocy, dlatego osoby, które mają z tym trudności, powinny spróbować tego sposobu odżywania. Jest to także dobre rozwiązanie dla tych, którzy wcześniej stosowali inne diety i nie przyniosły one rezultatu, zwłaszcza u kobiet, które chcą wyszczuplić konkretne partie, a same ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, tak jak w przypadku otyłości gynoidalnej. Zmiana sposobu odżywiania i zastosowanie postu przerywanego może pomóc skutecznie schudnąć.

Jakie są zasady postu przerywanego?

Zasady postu przerywanego opierają się na oknie żywieniowym. Przerwa pomiędzy posiłkami powinna wynosić między 8 a 16 godzin, jednak początkowo warto zacząć od tej najkrótszej. Dieta IF mylnie jest nazywana głodówką, co nie jest z nią w żaden sposób powiązane, ponieważ w oknie żywieniowym można swobodnie spożywać posiłki. Przed wprowadzeniem zmian warto obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Najlepiej zaplanować przerwę w jedzeniu na godziny nocne. Podczas snu najłatwiej powstrzymać się od spożywania kalorii, dlatego 8-godzinne okno żywieniowe nie jest niczym trudnym. Popularnym sposobem ustalenia sposobu odżywania na diecie IF jest zjedzenie ostatniego posiłku o godzinie 20, a kolejnego o 10 lub 12 następnego dnia. Dzięki temu przerwa może wynieść odpowiednio 14 lub 16 godzin. Wiele osób dąży do tego układu, jednak początkującym zaleca się stopniowe wydłużanie postu.

Istnieją różne odmiany postu przerywanego. Nie ma obowiązku stosowania tego sposobu żywienia przez cały czas. U niektórych wystarczy wprowadzić go w tygodniu, a w weekendy jeść normalnie. Może to być również rozwiązanie dla osób, które mają pracę zmianową i ciężko im robić posty w nocy, kiedy zamiast spać, wykonują obowiązki zawodowe. Warto obserwować swój organizm, ponieważ wprowadzenie zmian w sposobie jedzenia może przyspieszyć metabolizm. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę.

Efekty stosowania postu przerywanego

Decydując się na konkretną dietę, każdy liczy na efekty w postaci zmniejszenia tkanki tłuszczowej, wyszczuplenia sylwetki czy poprawy samopoczucia. Niektórzy stosują diety ubogie w konkretny składnik, np. eliminują węglowodany, inni stosują niskokaloryczne diety. Niestety takie rozwiązania często są chwilowe, a w dłuższej perspektywie mogą powodować wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia i sylwetki.

Regularne stosowanie postu przerywanego daje efekty w postaci:

  • obniżenia stężenia glukozy na czczo,

  • zmniejszenia masy ciała,

  • obniżenia ciśnienia tętniczego,

  • poprawy profilu lipidowego,

  • redukcji tkanki tłuszczowej.

Powstrzymanie się od jedzenia przez kilkanaście godzin w ciągu dnia pozwala obniżyć poziom insuliny we krwi, a także wspomaga proces trawienia. Stosując post przerywany, można liczyć na efekty po miesiącu, najczęściej w postaci kilku kilogramów mniej, jednak jest to kwestia indywidualna. Czasem warto wspomóc się ziołami na odchudzanie. Aby odchudzanie było skuteczniejsze, należy dietę połączyć z aktywnością fizyczną oraz z dobraną suplementacją. 

Jak należy się przygotować do postu przerywanego?

Drastyczna zmiana sposobu odżywiania się może być szokiem dla organizmu, w jej wyniku trudniej będzie wytrwać w postanowieniach. Wprowadzenie postu przerywanego powinno być wykonywane stopniowo. Najłatwiej rozpocząć od najdłuższego okna żywieniowego, stopniowo zmniejszać je, aż do momentu, kiedy osiągnie się oczekiwaną długość. Zbyt długa przerwa od jedzenia może powodować ból głowy, nudności, a nawet zawroty głowy. Warto wtedy rozważyć wolniejsze wchodzenie w cały proces. Niekiedy zdarza się tak, że dieta IF może powodować problemy z koncentracją, snem czy brak efektu odchudzania, dlatego warto przed wprowadzeniem jej skonsultować się z lekarzem. Możliwe, że konieczne będzie wykonanie podstawowych badań.

Źródła
  1. B.A. Alhamdan et al., Alternate-day versus daily energy restriction diets: which is more effective for weight loss? A systematic review and meta-analysis, Obesity Science and Practice, 2016.
  2. N. Lessan, T. Ali, Energy Metabolism and Intermittent Fasting: The Ramadan Perspective. Nutrients. 2019.
  3. L. Harris et al., Short-term intermittent energy restriction interventions for weight management: a systematic review and meta-analysis, Obesity Reviews, 2018.
  4. R.J. Baptiste, Dieta IF. Post przerywany. Jedz przez 8 godzin, chudnij przez 16, Wydawnictwo Feeria, Łódź 2019.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
otreby-pszenne-przepis-na-sniadania-i-ciasteczka
Odżywianie
1 min.
Otręby pszenne w diecie – właściwości i przepisy.
31.05.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.