pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
pixabay

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Pot o zapachu cebuli – co to znaczy?

Z punktu widzenia fizjologii organizmu pot wydzielany przez gruczoły potowe ekrynowe występuje w postaci bezwonnej i pozbawionej koloru cieczy. Dopiero ten, który wyprowadzają gruczoły apokrynowe, ma nieprzyjemny zapach oraz lekko żółtawe zabarwienie. Specyficzna woń wynika m.in. z obecności bakterii, które funkcjonują dzięki obecności białek. Skupiając się na drugim rodzaju potu, warto przyjrzeć się czynnikom, które wpływają na jego zapach.

Pot o zapachu cebuli jest wynikiem obecności w nim związków siarkowych. Bakterie przekształcają je następnie w związki organiczne, będące odpowiednikami alkoholi. W efekcie pot przyjmuje woń przypominającą zapach cebuli połączonej z grejpfrutem, a więc jest ostro-kwaśny. Występuje zwłaszcza u kobiet, ponieważ to właśnie w wydzielinie gruczołów potowych pań znajduje się duża ilość związków siarki. Dla porównania męski pot może zapachem przypominać ser, gdyż zawiera kwasy tłuszczowe przybierające właśnie taką woń.

Na nieprzyjemny zapach potu wpływają również problemy hormonalne, które nasilają pocenie. Większa potliwość determinuje intensywniejszą pracę bakterii, odpowiadających za specyficzne doznania węchowe. Problemy z tarczycą czy okres dojrzewania wiążą się z brakiem równowagi hormonalnej, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Większa potliwość determinuje z kolei intensywniejszą pracę bakterii, odpowiadających za specyficzne doznania węchowe. Również silny stres związany z wyrzutem adrenaliny i noradrenaliny, a także leczenie farmakologiczne wzmagają pocenie się. Warto również poczytać o objawach cukrzycy – choroba ta ma wpływ na ilość wydzielanego potu.

Nieprzyjemny zapach potu – jak się go pozbyć?

Jeśli Twój pot ma intensywny i specyficzny zapach, zwróć uwagę na częstość mycia się. Prawdopodobnie Twoja skóra potrzebuje częstszego przemywania okolicy pach, które zwykle są zacienionym miejscem i uciskanym przez ręce lub odzież. Niestety takie warunki są idealnym miejscem dla bakterii, które jak już wiesz, determinują nieprzyjemną woń potu. Jeśli w Twojej szafie znajdują się ubrania zawierające w składzie poliester, postaraj się wymienić je na odzież z lnu lub bawełny muślinowej. Materiały te nie tylko schładzają ciało, ale są również luźne i wygodne do noszenia nawet po domu.

W likwidacji potu o zapachu cebuli mogą być pomocne zdrowe nawyki żywieniowe. Jeśli do tej pory Twoja dieta opierała się na dużej ilości tłuszczów, które znajdują się przede wszystkim w produktach wysokokalorycznych i fast-foodach, postaraj się stopniowo ograniczać takie dania. Pomyśl o konsultacji z dietetykiem. Nie tylko pomoże Ci odpowiednio zbilansować posiłki pod względem kalorii, ale również zaproponuje nowy jadłospis bogaty w witaminy i minerały. W niektórych sytuacjach konieczny staje się detoks organizmu, czyli oczyszczenie go ze szkodliwych substancji, w tym toksyn. Ich źródłem są m.in. przetworzona żywność, napoje gazowane czy dym papierosowy. Sprawiają nie tylko, że pot ma nieprzyjemny zapach, lecz także zwiększają senność i obniżają zdolności koncentracji.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych kosmetyków, np. antyperspirantów zapachowych, które niwelują cebulowy zapach potu i do pewnego stopnia hamują pracę gruczołów potowych. Występują jako spray lub w postaci kulki nasączonej preparatem. Oprócz przyjemnej woni mają także właściwości zapobiegające powstawaniu żółtych plam na ubraniach. Innymi produktami są dezodoranty, których zadaniem jest wyłącznie maskowanie nieprzyjemnego zapachu.

Pot o zapachu cebuli – jak wygląda leczenie specjalistyczne?

O leczeniu specjalistycznym potliwości można pomyśleć wówczas, gdy żadne inne „domowe” zabiegi nie wpłynęły na zapach ani ilość potu. Najczęściej uporczywa woń wiąże się z nadmierną ilością wydzieliny gruczołów, która ma swoją przyczynę. Jeśli dochodzi do sytuacji, w której determinantą jest długotrwały stres i nie można sobie z nim samemu poradzić, warto pomyśleć o rozmowie z psychologiem lub coachem. Przyczynę endokrynologiczną da się z kolei sprawdzić poprzez badanie krwi i jeśli wykażą one brak równowagi hormonalnej, to wówczas lekarz wdraża leczenie farmakologiczne. Warto również skonsultować się z dermatologiem, który zaproponuje odpowiednie kosmetyki do mycia o kwaśnym odczynie lub specjalne plastry nasączone chlorkiem aluminium. Oprócz tego proponujemy zabiegi jonoforezy.

Źródła
  1. O. Jabłonowska, A. Woźniacka, B. Dziankowska-Bartkowiak, Nadmierna potliwość – przyczyny i możliwości terapeutyczne, „Przegląd Dermatologiczny” 2020, nr 107 (3), s. 246–256.
  2. J. Rykała, M. Lepiorz, M. Fijałkowska, Skuteczność toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości, „Polish Journal of Cosmetology” 2020, nr 3 (23), s. 184–187.
  3. W. Czerwonka i in., Mechanizmy i metody przenikania substancji czynnych przez barierę lipidową skóry, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, nr 7 (6), s. 667–671.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.