account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Cebulowy zapach potu – kogo dotyczy i jak się go pozbyć?

Olga Rymarska24.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Pot o zapachu cebuli może być wynikiem wielu czynników, w tym nieprawidłowego stylu życia. Czy wiesz, co dokładnie go powoduje i jak sobie poradzić z nieprzyjemną wonią?


pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
pixabay

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
Spis treści
  1. Pot o zapachu cebuli – co to znaczy?
  2. Nieprzyjemny zapach potu – jak się go pozbyć?
  3. Pot o zapachu cebuli – jak wygląda leczenie specjalistyczne?

Pot o zapachu cebuli – co to znaczy?

Czy wiesz, że... nie każdy rodzaj potu ma swój zapach? Z punktu widzenia fizjologii organizmu pot wydzielany przez gruczoły potowe ekrynowe występuje w postaci bezwonnej i pozbawionej koloru cieczy. Ciekawostką jest, iż w miejscu ich położenia nie pojawiają się włosy ani gruczoły łojowe. Dopiero pot, który wyprowadzają gruczoły apokrynowe, ma nieprzyjemny zapach oraz lekko żółtawe zabarwienie. Specyficzna woń wynika m.in. z obecności bakterii, które funkcjonują dzięki obecności białek. Skupiając się na drugim rodzaju potu, warto przyjrzeć się czynnikom, które wpływają na jego zapach.

Pot o zapachu cebuli jest wynikiem obecności w nim związków siarkowych. Bakterie przekształcają je następnie w związki organiczne, będące odpowiednikami alkoholi. W efekcie pot przyjmuje woń przypominającą zapach cebuli połączonej z grejpfrutem, a więc jest ostro-kwaśny. Występuje zwłaszcza u kobiet, ponieważ to właśnie w wydzielinie gruczołów potowych pań znajduje się duża ilość związków siarki. Dla porównania męski pot może zapachem przypominać ser, gdyż zawiera kwasy tłuszczowe przybierające właśnie taką woń.

Na nieprzyjemny zapach potu wpływają również problemy hormonalne, które nasilają pocenie. Większa potliwość determinuje intensywniejszą pracę bakterii, odpowiadających za specyficzne doznania węchowe. Problemy z tarczycą czy okres dojrzewania wiążą się z brakiem równowagi hormonalnej, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Większa potliwość determinuje z kolei intensywniejszą pracę bakterii, odpowiadających za specyficzne doznania węchowe. Również silny stres związany z wyrzutem adrenaliny i noradrenaliny, a także leczenie farmakologiczne wzmagają pocenie się. Warto również poczytać o objawach cukrzycy – choroba ta ma wpływ na ilość wydzielanego potu.

Nieprzyjemny zapach potu – jak się go pozbyć?

Jeśli Twój pot ma intensywny i specyficzny zapach, mamy dla Ciebie kilka porad, przygotowanych przez naszych ekspertów. Po pierwsze, zwróć uwagę na częstość mycia się. Prawdopodobnie Twoja skóra potrzebuje częstszego przemywania okolicy pach, które zwykle są zacienionym miejscem i uciskanym przez ręce lub odzież. Niestety takie warunki są idealnym miejscem dla bakterii, które jak już wiesz, determinują nieprzyjemną woń potu. Po drugie, zwróć uwagę na skład swoich ubrań. Jeśli w Twojej szafie znajdują się ubrania zawierające w składzie poliester, postaraj się wymienić je na odzież z lnu lub bawełny muślinowej. Materiały te nie tylko schładzają ciało, ale są również luźne i wygodne do noszenia nawet po domu.

Po trzecie, w likwidacji potu o zapachu cebuli mogą być pomocne zdrowe nawyki żywieniowe. Jeśli do tej pory Twoja dieta opierała się na dużej ilości tłuszczów, które znajdują się przede wszystkim w produktach wysokokalorycznych i fast-foodach, postaraj się stopniowo ograniczać takie dania. Pomyśl o konsultacji z dietetykiem. Nie tylko pomoże Ci odpowiednio zbilansować posiłki pod względem kalorii, ale również zaproponuje nowy jadłospis bogaty w witaminy i minerały. W niektórych sytuacjach konieczny staje się detoks organizmu, czyli oczyszczenie go ze szkodliwych substancji, w tym toksyn. Ich źródłem są m.in. przetworzona żywność, napoje gazowane czy dym papierosowy. Sprawiają nie tylko, że pot ma nieprzyjemny zapach, lecz także zwiększają senność i obniżają zdolności koncentracji.

Po czwarte, rozwiązaniem może być stosowanie specjalnych kosmetyków, np. antyperspirantów zapachowych, które niwelują cebulowy zapach potu i do pewnego stopnia hamują pracę gruczołów potowych. Występują jako spray lub w postaci kulki nasączonej preparatem. Oprócz przyjemnej woni mają także właściwości zapobiegające powstawaniu żółtych plam na ubraniach. Innymi produktami są dezodoranty, których zadaniem jest wyłącznie maskowanie nieprzyjemnego zapachu.

Pot o zapachu cebuli – jak wygląda leczenie specjalistyczne?

O leczeniu specjalistycznym potliwości możesz pomyśleć wówczas, gdy żadne inne „domowe” zabiegi nie wpłynęły na zapach ani ilość potu. Najczęściej uporczywa woń wiąże się z nadmierną ilością wydzieliny gruczołów, która ma swoją przyczynę.

Jeśli dochodzi do sytuacji, w której determinantą jest długotrwały stres i nie można sobie z nim samemu poradzić, warto pomyśleć o rozmowie z psychologiem lub coachem. Przyczynę endokrynologiczną da się z kolei sprawdzić poprzez badanie krwi i jeśli wykażą one brak równowagi hormonalnej, to wówczas lekarz wdraża leczenie farmakologiczne. Oprócz tego proponujemy zabiegi jonoforezy.

Niepokoi Cię nieprzyjemny, intensywny zapach potu, który powinien zostać skonsultowany z endokrynologiem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze. Konsultację z endokrynologiem możesz zamówić w ramach pakietu OCHRONA GOLD.

Sprawdź, co jeszcze wchodzi w zakres wybranego pakietu! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. O. Jabłonowska, A. Woźniacka, B. Dziankowska-Bartkowiak, Nadmierna potliwość – przyczyny i możliwości terapeutyczne, „Przegląd Dermatologiczny” 2020, nr 107 (3), s. 246–256.
  2. J. Rykała, M. Lepiorz, M. Fijałkowska, Skuteczność toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości, „Polish Journal of Cosmetology” 2020, nr 3 (23), s. 184–187.
  3. W. Czerwonka i in., Mechanizmy i metody przenikania substancji czynnych przez barierę lipidową skóry, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, nr 7 (6), s. 667–671.
Author Olga Rymarska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.