account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czym jest priapizm? Jak postępować w przypadku długotrwałego wzwodu prącia

Magdalena Drąg31.10.2023Aktualizacja: 13.02.2024

Priapizm to rzadkie schorzenie, jednak wymagające szybkiego leczenia, dlatego warto poznać o nim kilka najważniejszych informacji. Erekcja, która nie ustępuje przez 4 godziny, może grozić martwicą ciał jamistych. Podejrzenie priapizmu zawsze wymaga dokładnej diagnostyki, ponieważ może być objawem innych chorób.


priapizm-co-to-skad-sie-bierze
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Co to jest priapizm?
  2. Postacie priapizmu i jego przyczyny
  3. Leczenie priapizmu
  4. Czy to na pewno priapizm?

Co to jest priapizm?

Priapizm i ciągotka to nazwy opisujące długotrwały, bolesny wzwód członka, nieustępujący przez co najmniej 4–6 godzin, zwykle niewywołany podnieceniem seksualnym. Wzwód nie ustępuje po orgazmie i ejakulacji. Problem może pojawić się nawet podczas porannej erekcji. Nazwa omawianej jednostki chorobowej pochodzi od imienia starożytnego greckiego boga Priapa, którego przedstawiano na posągach jako mężczyznę z ogromnym, wzwiedzionym penisem i składano ku jego czci ofiary z pierwszych rolniczych plonów. 

Męski członek zbudowany jest z ciał jamistych i ciała gąbczastego, które buduje żołądź. Przedłużająca się erekcja dotyczy jedynie ciał jamistych, ciało gąbczaste jest niewzwiedzione, a więc żołądź jest miękka. 

Częstotliwość występowania priapizmu nie jest dokładnie oszacowana ze względu na rzadkość występowania tego problemu z erekcją. Szacuje się, że priapizm dotyka 10 mężczyzn na 1 milion. U 33% chorych podłoże priapizmu jest nieznane, czyli idiopatyczne, w 21% powodem są leki lub alkohol, u 12% pacjentów przyczyną okazuje się uraz krocza, a w 11% ciągotka pojawia się u cierpiących na niedokrwistość sierpowatokrwinkową. Jeśli podejrzewasz u siebie podobny problem, skonsultuj się z urologiem.

Postacie priapizmu i jego przyczyny

Ze względu na mechanizm powstawania priapizmu, można wyróżnić dwa rodzaje tego schorzenia – priapizm niskoprzepływowy i wysokoprzepływowy. Różnią się one tym, że jeden z nich wynika z niedokrwienia członka, a drugi z przekrwienia. Różnicowanie postaci ciągotki jest bardzo ważne, gdyż postępowanie w tych postaciach jest różne. Diagnostyka różnicowa polega na zebraniu dokładnego wywiadu, badaniu fizykalnym i analizie odpowiednich badań laboratoryjnych i wyników badań obrazowych, uzyskanych na przykład za pomocą ultrasonografii dopplerowskiej lub arteriografii. W przypadku wystąpienia priapizmu należy bezzwłocznie udać się na SOR.

Priapizm niskoprzepływowy (low flow), czyli niedokrwienny, uznaje się za stan nagły w urologii, który wymaga natychmiastowej interwencji, więc i rozpoznania. Krew wypełnia ciała jamiste, ale nie może z nich odpłynąć. Zalegająca w prąciu krew ma ograniczone zapasy tlenu, po jakimś czasie tkanki stają się zatem niedokrwione i mogą ulec martwicy, co jest zjawiskiem nieodwracalnym.

Przyczyny priapizmu typu low flow są różnorodne, często nieznane. Ciągotka może być objawem białaczki, innych chorób hematologicznych, np. anemii sierpowatokrwinkowej, talasemii, czerwienicy prawdziwej lub innych nowotworów. Priapizm bywa efektem dojamistej iniekcji leków w przebiegu leczenia problemów z utrzymaniem erekcji czy doustnego stosowania sildenafilu (viagry). Innymi przyczynami priapizmu mogą być przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych (fluoksetyny, bupropionu), przeciwpsychotycznych (rysperydonu, olanzapiny) i przeciwkrzepliwych (warfaryny, heparyny), nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych, takich jak marihuana czy kokaina. Uszkodzenie rdzenia kręgowego, zakrzepica w ciałach jamistych czy ukąszenie przez jadowitego skorpiona lub pająka (wałęsaka brazylijskiego) również mogą powodować priapizm. 

Szybkie podjęcie leczenia jest kluczowe, gdyż długotrwałe niedokrwienie ciał jamistych może skutkować ich martwicą, czyli też trwałą impotencją. O losach pacjenta często decyduje pierwszy lekarz, z którym chory ma kontakt. Jeśli schorzenie nie zostanie rozpoznane wcześnie, skutki mogą być nieodwracalne.

Leczenie priapizmu

Powszechnie stosowane jest leczenie objawowe, takie jak znieczulenie członka i odessanie strzykawką nadmiaru krwi i płukanie ciał jamistych roztworem soli fizjologicznej aż do ustąpienia wzwodu. Jeśli powyższe procedury nie pomagają, można wykonać iniekcję leków obkurczających naczynia do ciał jamistych. Leczenie chirurgiczne priapizmu niskoprzepływowego to ostateczność.

Priapizm wysokoprzepływowy (high flow), czyli przekrwienny, nie jest stanem wymagającym pilnej interwencji, jednak również stanowi zaburzenie erekcji. Jest wskazaniem do wizyty u lekarza, najlepiej urologa.

Priapizm typu high flow zwykle spowodowany jest urazem krocza z wystąpieniem przerwania jednej z tętnic prącia i wytworzeniem się przetoki pomiędzy uszkodzoną tętnicą a ciałami jamistymi. Wyjątkowo rzadko stanowi objaw anemii sierpowatokrwinkowej. Zbyt dużo krwi dostaje się do ciał jamistych, jednak nie istnieje przeszkoda w odpływie krwi, dlatego ciała jamiste nie są w tym przypadku zagrożone martwicą, a postępowanie nie musi być natychmiastowe.

Leczeniem z wyboru priapizmu wysokoprzepływowego jest leczenie zabiegowe. Pacjenta można obserwować przez kilka dni przed kwalifikacją do zabiegu chirurgicznego. Polecaną interwencją chirurgiczną jest selektywna embolizacja uszkodzonej tętnicy, czyli jej zamknięcie drogą naczyniową.

Czy to na pewno priapizm?

Lekarz zawsze przeprowadza diagnostykę różnicową, by leczyć pacjenta przyczynowo i skutecznie. Przy podejrzeniu priapizmu należy wykluczyć inne jednostki chorobowe, takie jak złamanie prącia, krwiak po urazie czy stwardnienie prącia z powodu nowotworu penisa.

Priapizm zwykle daje się skutecznie wyleczyć za pomocą opisanych powyżej zabiegów. Kluczowy jest czas. W razie wystąpienia bolesnego i przedłużającego się do ponad 4 godzin wzwodu należy jak najszybciej zgłosić się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Źródła
  1. K. Juszczak, T. Drewa, Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. C. Van der Horst, H. Stuebinger, C. Seif, D. Melchior, Priapism – etiology, pathophysiology and management, „International Brazilian Journal of Urology” 2010, t. 29, s. 391–400.
  3. R. Munarriz, Cocaine and ephedrine-induced priapism: case reports and investigation of potential adrenergic mechanisms, „Urology” 2003, t. 62, s. 187–192.
  4. K. Albrecht, S. Warchoł, T. Dudek-Priapism Warchoł, Priapizm – niezwykle rzadki pierwszy objaw ostrej białaczki limfoblastycznej, „Pediatria Polska” 2017, t. 92, s. 90–94.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.