account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Psychobiotyki i ich wpływ na zdrowie

Katarzyna Piątkowskalek. Agnieszka Żędzian10.04.2024Aktualizacja: 10.04.2024

Od wielu lat wiadomo, że funkcjonowanie ludzkiego układu nerwowego jest związane z układem pokarmowym. Już w XVIII wieku zaczęto formułować teorię, według której mózg i jelita oddziałują na siebie nawzajem. Na czym to oddziaływanie polega i co zrobić, by przebiegało bez zakłóceń? Poniższy artykuł pomoże rozwiać wątpliwości.


psychobiotyki-jak-wplywaja-na-organizm
Pixabay.com

Polecane

autyzm-u-doroslych-objawy-diagnoza-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm u dorosłych – jak się objawia i jak można sobie z nim radzić?
28.07.2022
melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
natrectwo-co-to-jest-jak-sobie-radzic-jak-leczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak zdiagnozować natręctwo myśli? Czy istnieją metody leczenia?
19.05.2021
depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
Spis treści
  1. Zdrowie psychiczne a jelita
  2. Jakie są skutki zaburzenia mikrobioty jelitowej?
  3. Co to są psychobiotyki i jak je stosować?
  4. Dieta wspierająca oś mózgowo-jelitową

Zdrowie psychiczne a jelita

Wzajemną zależność układów nerwowego i pokarmowego zauważono już pod koniec XVIII wieku. Na początku XX wieku zaś opublikowano pierwszy artykuł naukowy wskazujący na wpływ obecności określonych bakterii jelitowych na samopoczucie psychiczne. Od tego momentu prace badawcze nad tą zależnością nie przestają przynosić zaskakujących wyników. 

Badania wykazały, że pomiędzy układem nerwowym a pokarmowym zachodzi nieustanna wymiana informacji, m.in. przy pomocy nerwu błędnego, neurotransmiterów wytwarzanych w jelitach, a także układów immunologicznego i dokrewnego. Wszystkie te elementy tworzą tzw. oś mózgowo-jelitową, a jej prawidłowe działanie jest możliwe właśnie dzięki mikroflorze (inaczej mikrobiocie) jelit. Układ ten trwa w delikatnej równowadze, którą łatwo zaburzyć. Psychobiotyki to substancje pozwalające na wspieranie prawidłowego funkcjonowania osi mózgowo-jelitowej, a co za tym idzie – poprawienie dobrostanu psychicznego. 

Jakie są skutki zaburzenia mikrobioty jelitowej?

Dla zachowania prawidłowego funkcjonowania opisanego mechanizmu konieczna jest równowaga mikroflory zasiedlającej jelita, czyli odpowiednia jej różnorodność, a także stosunek bakterii prozdrowotnych do patogennych. Zaburzenia tej równowagi mogą prowadzić m.in. do nieprawidłowego działania błony śluzowej jelit i zwiększenia jej przepuszczalności dla czynników toksycznych. Niedobór korzystnych bakterii powoduje także spadek wytwarzania witaminy K i witamin z grupy B, niezbędnych dla optymalnej pracy układu nerwowego.

Do skutków wymienionych wahań w mikrobiocie jelit należy m.in.:

  • pojawienie się stanów depresyjnych lub zaburzeń lękowych,

  • spadek odporności na stres,

  • zwiększenie drażliwości, chwiejności emocjonalnej,

  • problemy ze snem,

  • zaburzenia funkcji poznawczych (np. trudności z zapamiętywaniem),

  • wzrost ryzyka schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona.

Co to są psychobiotyki i jak je stosować?

Choć wpływ na zdrowie psychiczne różnych rodzajów bakterii zasiedlających nasz organizm jest przedmiotem badań od dawna, termin psychobiotyki został sformułowany dopiero w 2013 roku. Psychiatra Ted Dinan i neurolog John F. Cryan stwierdzili, że psychobiotyki to szczepy bakterii jelitowych, mających pozytywny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a przez to – na zdrowie psychiczne. Nie tylko zapobiegają przedostawaniu się toksyn przez śluzówkę jelit do krwiobiegu, a stamtąd do mózgu. Stymulują też wytwarzanie serotoniny i dopaminy, obniżają poziom kortyzolu i wyciszają stany zapalne w całym organizmie. Jeśli odczuwamy skutki ich braku, warto rozważyć suplementację.

Nie wszystkie probiotyczne preparaty to psychobiotyki. Decydując się na suplementację, sprawdź, czy w składzie znajdują się bakterie należące do szczepów Lactobacillus oraz Bifidobacterium. Te wykazują wyjątkowo pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego. Dzieje się tak głównie za sprawą zdolności do wytwarzania przez nie kwasu gamma-aminomasłowego. Jego niedobór sprzyja stanom depresyjnym i lękowym.

Pamiętaj, że oczekiwane efekty uzyskasz jedynie wówczas, gdy w odpowiedni sposób zastosujesz prawidłowo dobrany preparat. Zwróć uwagę, że probiotyki i prebiotyki to nie to samo – te drugie nie posiadają właściwości psychobiotycznych. Korzystne skutki zażywania psychobiotyków obserwujemy po około czterech tygodniach, należy więc uzbroić się w cierpliwość. 

Dieta wspierająca oś mózgowo-jelitową

Jeśli chcesz poczuć niezwykłe działanie psychobiotyków, ale masz sceptyczne podejście do suplementów, spróbuj rozszerzyć swoją dietę o artykuły spożywcze bogate w naturalne probiotyki. Wpłyną one korzystnie na mikrobiotę jelitową, a przy spożywaniu w dużych ilościach mogą mieć podobne działanie jak preparaty probiotyczne. Bakterie Lactobacillus łatwo znajdziesz w wielu produktach używanych w kuchni na co dzień, takich jak:

  • fermentowane produkty mleczne (kefir, jogurt, skyr, zsiadłe mleko),

  • kiszonki (kapusta, ogórki),

  • zakwas chlebowy i produkty na nim wytwarzane, a także zakwas z buraków,

  • wybrane wędliny (głównie tradycyjne salami). 

Stosując urozmaiconą dietę, bogatą w wyżej wymienione produkty, zapewnisz sobie solidną porcję naturalnych psychobiotyków. Wpłynie to korzystnie na ogólny stan Twojego organizmu. 

Aby na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia, warto systematycznie wykonywać badania profilaktyczne. Regularne badania krwi, w tym morfologia, pozwalają wcześnie wykryć wiele nieprawidłowości w organizmie, także tych, które mogą negatywnie rzutować na samopoczucie psychiczne. Jeśli chcesz mieć łatwy dostęp do badań i lekarzy, którzy pomogą Ci zinterpretować wyniki, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne Polisa Zdrowie Welbi. Opłacając miesięczną składkę już od 69 zł, możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów, badań i wielu innych usług medycznych, w zależności od wybranego pakietu.

To prywatne ubezpieczenie zdrowotne umożliwi Ci m.in.:

  • szybki dostęp do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a także lekarzy specjalistów – bez skierowania i bez długich kolejek; czas oczekiwania na konsultację do lekarza rodzinnego to 24 godziny, a do specjalisty przeważnie nie dłużej niż 3 dni robocze;

  • sprawne wykonanie badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym morfologii, USG jamy brzusznej, EKG;

  • wykonanie profilaktycznego przeglądu ogólnego stanu zdrowia raz do roku w wersji dla mężczyzn lub dla kobiet (w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD);

  • w pakiecie OCHRONA GOLD dodatkowo dwie bezpłatne konsultacje u lekarza psychiatry lub psychologa w ciągu roku.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach wybranego pakietu Polisy Zdrowie Welbi. 

 

Źródła
  1. D. Zielińska, I. Szymańska, Psychobiotyki - rola w kształtowaniu zdrowia człowieka, „Przemysł Spożywczy” 2021, T. 75, nr 2, s. 27-32.
  2. K.Szczygieł, J. Samochowiec, Wpływ żywienia na zdrowie psychiczne w opinii psychiatry, „Varia Medica” 2019 ;3(4): 289-296.
Author Katarzyna Piątkowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.