account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Silny ból głowy w skroniach – przyczyny, objawy, leczenie

lek. Agnieszka Żędzian

13.12.2023

Aktualizacja: 13.12.2023

Ból głowy może mieć charakter pierwotny lub towarzyszyć innym chorobom. Na podstawie jego lokalizacji i innych objawów często da się określić jego etiologię. Dzięki temu możliwe jest szybkie włączenie skutecznego leczenia. Chcesz dowiedzieć się, co może być przyczyną silnego bólu w skroniach i jak go leczyć? Przeczytaj poniższy artykuł!


silny-bol-glowy-w-skroniach-przyczyny-objawy-leczenie
Pixabay.com

Polecane

jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Jakie są przyczyny bólu głowy w skroniach?
 2. Napięciowe bóle głowy
 3. Migrena
 4. Klasterowy ból głowy
 5. Zapalenie tętnicy skroniowej
 6. Choroby stawu żuchwowo-skroniowego
 7. Zapalenie zatoki klinowej
 8. Do kogo się zgłosić z bólem w skroniach?
 9. Ból w skroniach – jak można go leczyć?

Jakie są przyczyny bólu głowy w skroniach?

Ból głowy, który lokalizuje się w skroniach, może objawiać się na wiele różnych sposobów. Niekiedy dotyczy jednej strony głowy i ma charakter pulsowania. Bywa, iż obejmuje obie skronie i przypomina silny ucisk. Bólowi głowy mogą towarzyszyć inne objawy, a dolegliwości nasilają się w różnych okolicznościach, np. podczas zmiany pozycji ciała czy narażenia na głośny dźwięk. Jeśli zmagasz się z bólem skroni, zgłoś się do lekarza i dokładnie opisz mu swoje dolegliwości. Pomoże mu to w ustaleniu przyczyny dolegliwości i dobraniu odpowiedniego leczenia.

Napięciowe bóle głowy

Napięciowy ból głowy jest najczęściej występującym pierwotnym bólem głowy. Dolegliwości bólowe, na ogół zlokalizowane w okolicy skroni, mają zwykle charakter silnego ucisku. Pacjentom nierzadko wydaje się, że mają metalową obręcz na głowie. Epizody bólu trwają przeważnie kilka godzin i obejmują szyję lub kark. Napięciowy ból głowy może pojawić się w wyniku stresu lub przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała, np. w trakcie snu.

Migrena

Migrena, podobnie jak napięciowy ból głowy, należy do grupy pierwotnych bólów głowy. Występuje u 2–15% populacji, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest jedną z najczęstszych przyczyn silnego, pulsującego bólu głowy w skroniach. Napadowi bólu mogą towarzyszyć nudności, wymioty, fotofobia (nadwrażliwość na światło) i fonofobia (nadwrażliwość na dźwięk). Dolegliwości bólowe trwają od kilku godzin do nawet kilku dni. Poprzedzone są niekiedy zaburzeniami widzenia (np. błyskami w polu widzenia), węchu czy czucia, czyli tzw. aurą. Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z migreną, skonsultuj się z neurologiem.

Klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy jest jedną z przyczyn jednostronnego bólu głowy i oczu. Dotyczy najczęściej młodych mężczyzn. Charakteryzuje się znacznym nasileniem dolegliwości i występowaniem w tzw. klastrach. Oznacza to, iż napady bólu skroni, twarzy i oka powtarzają się kilka razy dziennie. Trwają zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Podczas klasterowego bólu głowy możesz zauważyć dość charakterystyczne objawy towarzyszące: nadmierne łzawienie, zaczerwienienie spojówki oka oraz uczucie zatkanego nosa po stronie bólu.

Zapalenie tętnicy skroniowej

Zapalenie tętnicy skroniowej to przestarzała nazwa stosowana do opisania olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic. Choroba występuje najczęściej u osób dorosłych. W jej przebiegu dochodzi do zapalenia dużych tętnic, w tym tętnicy skroniowej i aorty. Objawia się ono m.in.:

 • silnym bólem głowy w okolicy skroni, rzadziej w części potylicznej głowy lub w okolicy oczodołów,

 • gorączką, osłabieniem, zmniejszeniem masy ciała,

 • bólem żuchwy,

 • obrzękiem i bolesnością w okolicy tętnicy skroniowej,

 • zaburzeniami widzenia, a nawet utratą wzroku,

 • zaburzeniami neurologicznymi, w tym udarem niedokrwiennym mózgu,

 • suchym kaszlem, chrypką, bólem gardła.

Zapalenie tętnicy skroniowej wymaga specjalistycznego leczenia pod okiem doświadczonego reumatologa.

Choroby stawu żuchwowo-skroniowego

Choroby stawu żuchwowo-skroniowego są grupą schorzeń, obejmujących m.in. zapalenie i zwichnięcie stawu skroniowo-żuchwowego. W ich przebiegu występuje ból w okolicy skroni, stawu i ucha. Dolegliwościom bólowym często towarzyszą inne objawy, m.in. zaburzenia ruchomości żuchwy i zawroty głowy.

Zapalenie zatoki klinowej

Objawy zapalenia zatok są jednym z częstszych powodów poszukiwania pomocy w gabinecie lekarza rodzinnego. Stanem zapalnym objęte są przeważnie zatoki czołowe i szczękowe. Rzadziej dochodzi do zapalenia zatok klinowych, czyli przestrzeni powietrznych zlokalizowanych wzdłuż oczodołów, po ich stronie przyśrodkowej. Zatoki klinowe położone są dość głęboko, w bliskim sąsiedztwie zatoki jamistej, która stanowi część opony twardej. To bardzo ważne, ponieważ stan zapalny zatoki klinowej może być przyczyną groźnych powikłań:

 • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,

 • zakrzepicy zatoki jamistej,

 • ropni wewnątrzczaszkowych,

 • uszkodzenia nerwów czaszkowych.

Zapalenie zatok klinowych może objawiać się bólem głowy w okolicy skroni, bólem w tylnej części gałki ocznej i bólem uszu. Nie są to objawy specyficzne, co często opóźnia postawienie właściwego rozpoznania. Diagnostyką i leczeniem zapalenia zatok klinowych zajmuje się specjalista otorynolaryngologii.

Do kogo się zgłosić z bólem w skroniach?

Jeśli odczuwasz silny ból w skroniach, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. W zależności od podejrzewanego schorzenia włączy on odpowiednie leczenie lub skieruje Cię do innego specjalisty – neurologa, otorynolaryngologa, reumatologa czy stomatologa.

Ból w skroniach – jak można go leczyć?

Metoda leczenia bólu głowy w skroniach zależy od jego przyczyny. W przypadku napięciowego bólu głowy skuteczne są zwykle niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen. Migrena często wymaga stosowania dodatkowo leków z grupy tryptanów. Napad klasterowego bólu głowy najłatwiej natomiast przerwać, oddychając 100-procentowym tlenem. W przypadku zapalenia tętnicy skroniowej konieczne jest włączenie glikokortykosteroidów, niekiedy w połączeniu z metotreksatem lub tocilizumabem. Zapalenie zatok klinowych wymaga stosowania antybiotyków. Leczenie bólu skroni spowodowanego chorobą stawu skroniowo-żuchwowego zależy od rodzaju zaburzenia.

Źródła
 1. Ruschel M., De Jesus O., Migraine Headache, „StatPearls”, 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560787/.
 2. Kandel S., Mandiga P., Cluster Headache, „StatPearls”, 2022, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544241/.
 3. Chowdhury D., Tension type headache, „Annals of Indian Academy of Neurology”, 2012, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3444224/.
 4. Ameer M., Peterfy R., Khazaeni B., Temporal Arteritis, „StatPearls”, 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459376/.
 5. Maini K., Dua A., Temporomandibular Syndrome, „StatPearls”, 2023, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551612/. 
 6. Ishak N., Subha S., Bakar S., Isolated sphenoid sinusitis: A big headache, „Malaysian Family Physician”, 2019, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6612268/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.