Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czy siniaki są groźne? Przyczyny powstawania i leczenie wylewów podskórnych

Ewa Żuchowska

lek. Magdalena Mroczek

30.07.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Siniaki to inaczej krwiaki lub wylewy podskórne. Tworzą się z powodu uszkodzonych naczyń krwionośnych. Główną przyczyną powstawania siniaków są urazy mechaniczne. Wyjaśniamy, czy krwiaki są groźne i kiedy ich pojawienie się powinno zaniepokoić.


siniaki-jakie-sa-przyczyny-jak-je-zlikwidowac
pixabay.com

Polecane

zerwany-miesien-jakie-sa-objawy-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Zerwany mięsień - jakie są objawy i jak leczyć?
24.01.2022
bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Zdrowie
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
skrecenie-nadgarstka-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Skręcenie nadgarstka - jakie są objawy? Jak leczyć?
24.01.2022
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
Spis treści
  1. Czym właściwie są siniaki?
  2. Dlaczego powstają siniaki?
  3. Kiedy samoistne wylewy podskórne są groźne i jak unikać ich powstawania?
  4. Co na siniaki radzą specjaliści?

Czym właściwie są siniaki?

Siniaki to podskórne wylewy o różnorodnej barwie. Ich pojawianie się jest zwykle związane z urazem mechanicznym, choć powodem mogą być także choroby. Do powstawania zasinień predysponują uszkodzone naczynia krwionośne, które pękają samoistnie bądź pod wpływem uderzenia. Czasem siniaki tworzą się niespodziewanie i bez wyraźnej przyczyny. To sygnał, że może dziać się coś niedobrego i konieczna jest diagnostyka.

Samoistne siniaki możemy zaobserwować pod oczami. Są one efektem niewyspania się, zmęczenia lub niedoborów witamin w organizmie. To też rezultat braku demakijażu u kobiet. Na ogół są one niegroźne i znikają, jeśli tylko wypoczniemy, zaczniemy bardziej dbać o skórę lub wspomożemy organizm mikroelementami. Sińce pod oczami powstają również na skutek uderzenia. Są jednak znacznie bardziej niebezpieczne niż te z powodu zmęczenia. W krwiakach pod oczami może gromadzić się ropa, która potem spływa w kierunku zatok.

Dlaczego powstają siniaki?

Wiesz już, dlaczego powstają siniaki, jednak my postaramy się wyjaśnić Ci to jeszcze dokładniej. Przyczyny powstawania wylewów podskórnych nie zawsze są błahe, dlatego warto je wcześniej poznać.

Do powstawania siniaków oprócz uderzeń i innych urazów mechanicznych przyczyniają się różne choroby i dodatkowe czynniki, np.:

  • awitaminoza – niedobór witaminy K, C lub D w organizmie;

  • choroby układu krwionośnego, takie jak trombocytopenia – jej objawem jest skrajne zmęczenie i tendencja do powstawania siniaków pod wpływem nawet najmniejszego nacisku ciała lub uderzenia. Dzieje się tak, ponieważ u chorego występuje spadek płytek krwi. Trombocytopenii często towarzyszy anemia, czyli niedokrwistość;

  • choroby nowotworowe w obrębie układu krwiotwórczego, np. białaczka;

  • długotrwałe przyjmowanie leków sterydowych;

  • zaburzenia krzepnięcia krwi;

  • cukrzyca;

  • długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych;

  • wrodzona kruchość naczyń krwionośnych;

  • choroby wątroby u osób nałogowo spożywających alkohol.
    Tendencję do powstawania siniaków mają też ludzie zmagający się z chorobami nerek, zwłaszcza z niewydolnością. Chory jest dodatkowo osłabiony, boryka się z brakiem apetytu i bólem głowy.

Kiedy samoistne wylewy podskórne są groźne i jak unikać ich powstawania?

Siniaki na nogach, rękach i plecach mogą być efektem urazów, jednak w niektórych sytuacjach obecność krwiaków może, a nawet powinna, zaniepokoić. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy na ciele pojawiają się siniaki bez powodu i trudno znaleźć czynnik, który predysponowałby do ich powstania. Niektóre wylewy podskórne mogą być bolesne, co dodatkowo powinno wzmóc naszą czujność. W takich sytuacjach niezbędne są podstawowe badania krwi, takie jak morfologia. Ich wyniki i ewentualne leczenie należy omówić ze specjalistą. Jeśli zatem nie wiesz, jak możesz zlikwidować siniaki, a nie miałeś urazu, to zgłoś się po pomoc do lekarza.

Aby uniknąć występowania siniaków, powinieneś wiedzieć, jak dbać o układ krwionośny, żeby nie dopuścić do ich powstawania. Wylewy podskórne znikają zwykle samoistnie po mniej więcej tygodniu od momentu pojawienia się, ale gdy tak się nie dzieje, koniecznie zasięgnij porady medycznej.

Kolor krwiaka zmienia się wraz z upływem czasu. Z początku jest on czerwony, a potem fioletowy. Z kolei żółty odcień pojawia się w fazie zanikania wylewów.

Co na siniaki radzą specjaliści?

Gdy pojawisz się w aptece lub przychodni i poinformujesz, że masz siniaki, specjalista doradzi Ci preparat, dzięki któremu pozbędziesz się ich szybciej. Wylewy podskórne można łagodzić także domowymi sposobami.

Aby sobie pomóc, możesz zapytać o:

  • witaminę B12 – jest ona niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a szczególnie układu krwionośnego. Bierze udział w produkcji krwinek czerwonych i budowie osłonek mielinowych nerwów. Jej niedobór może skutkować anemią;

  • witaminę K – to kolejna witamina niezbędna do prawidłowego działania układu krwiotwórczego. Bierze nie tylko udział w syntezie protrombiny i czynników krzepnięcia krwi, ale też uszczelnia naczynia krwionośne. Suplementacja witaminą K zapobiega pękaniu naczyń i tym samym powstawaniu krwiaków podskórnych;

  • arnikę – to surowiec roślinny, ułatwiający gojenie się ran i wybroczyn. Dzięki maści z wyciągiem z arniki siniaki szybciej się wchłaniają. Nie powinno się jej jednak stosować na otwarte oraz sączące się rany;

  • żywokost – działa regenerująco i kojąco. Jego również nie używa się w przypadku otwartych ran.

Gojenie się siniaków można wspomóc domowymi sposobami. Jednym z nich jest przykładanie liści kapusty do bolącego miejsca. Znane są też okłady z octu, jednak korzysta się z nich rzadko. Takich sposobów używały nasze mamy i babcie.

Źródła
    Author Ewa Żuchowska picture

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

    Najchętniej czytane

    kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
    Zdrowie
    1 min.
    O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
    02.06.2022
    polip-hiperplastyczny-co-to-jest
    Zdrowie
    1 min.
    Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
    14.03.2022
    grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
    Zdrowie
    2 min.
    Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
    31.10.2021
    oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
    Zdrowie
    1 min.
    Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
    30.05.2022
    Popularne w kategorii Zdrowie
    dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
    Odżywianie
    3 min.
    Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
    19.05.2021
    • Kontakt
    • Regulamin serwisu
    • Polityka prywatności

    © 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

    Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.