Stłuszczenie wątroby – objawy, przyczyny, leczenie
Redakcja
11.02.2022
Aktualizacja: 06.10.2022
Statystki biją na alarm – szacuje się, że stłuszczoną wątrobę ma aż 25% Polaków. Wątroba jest narządem, który pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, dlatego jej chorób nie należy nigdy bagatelizować. Dowiedz się, jakie są objawy stłuszczenia i w jaki sposób się je leczy.

Przyczyny stłuszczenia wątroby
Stłuszczenie wątroby, czyli nadmierne nagromadzenie lipidów (głównie triglicerydów) w wątrobie, prowadzi do zaburzenia równowagi lipidowej w organizmie i najczęściej jest spowodowane różnymi czynnikami szkodliwymi, w tym spożywaniem alkoholu. Jednak alkohol nie jest jedyną przyczyną tej przypadłości – może do niego dojść u osób z ogólnoustrojowymi nieprawidłowościami metabolicznymi, np. insulinoopornością. Mówimy wtedy o niealkoholowej chorobie stłuszczeniowej wątroby.
Do stłuszczenia wątroby mogą doprowadzić:
toksyny: alkohol, węglowodory, niektóre metale (np. nieorganiczne związki fosforu);
choroby: otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, hipertriglicerydemia;
nieprawidłowe odżywianie: zbyt wysoka podaż węglowodanów w diecie, niedobór białka, gwałtowna redukcja masy ciała (odchudzanie), niedobór witaminy B12. Sprawdź, jaka dieta jest najlepsza dla wątroby
brak ruchu, siedzący tryb życia;
zmiany anatomiczne jelita cienkiego, np. uchyłkowatość jelita cienkiego;
choroby metaboliczne: hipo- i abetalipoproteinemia, choroba Wilsona, lipodystrofie, zespół Webera-Christiana;
zakażenie wirusem HIV i hepatitis C;
choroby współistniejące: zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, zespół bezdechu nocnego, niedoczynność przysadki, hipogonadyzm;
stosowanie niektórych leków: np. syntetycznych estrogenów, aspiryny.
Stłuszczenie wątroby – objawy
Stłuszczona wątroba bardzo często nie daje swoistych objawów. Pacjenci mogą odczuwać zmęczenie i osłabienie, a także ból w nadbrzuszu po prawej stronie. U chorych z alkoholowym stłuszczeniem wątroby, może być ona powiększona i bolesna przy ucisku, a pacjentom mogą dokuczać nudności i wymioty. W zaawansowanym stadium, pojawia się wodobrzusze i żółtaczka.
Diagnostyka stłuszczenia wątroby
W celu określenia czynności wątroby należy wykonać szereg badań laboratoryjnych – morfologię, aktywność enzymów wątrobowych, poziom cukru, cholesterolu i kwasu moczowego we krwi.
Jeżeli przyczyną stłuszczenia jest nadużywanie alkoholu, często obserwuje się wzrost aktywności GGTP (gamma-glutamylotranspeptydazy). Czasami powyżej normy są także wartości enzymów wątrobowych – ALT i AST. Dodatkowo, w szczególności w stłuszczeniu niealkoholowym, poziomy cholesterolu i cukru we krwi są zbyt wysokie. W zaawansowanej chorobie wątroby dochodzi do zmniejszeniae stężenia albumin w surowicy i wydłużeniae czasu protrombinowego.
Przy podejrzeniu stłuszczenia wątroby wykonuje się również badania obrazowe. W USG miąższ wątroby ma wzmożoną echogeniczność (jest jaśniejszy), a cała wątroba może być powiększona. Badanie ma tę wadę, że nie wykrywa niewielkiego stłuszczenia. Na dokładniejszą ocenę pozwala wykonanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego jamy brzusznej. Przy podejrzeniu włóknienia wątroby wykonuje się elastografię, a niekiedy również biopsję.
Podejrzewasz u siebie problemy z wątrobą i zastanawiasz się, czy nie zrezygnować z kawy? Obejrzyj wideo i sprawdź
Stłuszczenie wątroby – leczenie
W stłuszczeniu alkoholowym podstawowym leczeniem jest całkowite odstawienie alkoholu. Terapia niealkoholowego stłuszczenia wątroby skupia się na obniżeniu masy ciała, stosowaniu diety niskotłuszczowej i wprowadzeniu aktywności fizycznej. Kontynuowanie picia alkoholu i brak zmian w stylu życia może prowadzić do rozwoju zapalenia i marskości. O ile stłuszczenie wątroby można cofnąć, tak marskość jest niestety stanem nieodwracalnym i często jedynym ratunkiem dla pacjentów jest przeszczep wątroby.
Jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy, które mogą wskazywać na chorobę wątroby, warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj też, aby wykonywać badania profilaktyczne, które pomogą wykryć problemy z tym organem we wczesnym stadium. W tym celu możesz skorzystać z teleporady – lekarz w czasie e-wizyty oceni jakie badania wykonać w twoim przypadku.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o tym jakie badania wykonać i kiedy, sprawdź nasze kalendarze:
- A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika, wyd. 12, Kraków 2021
- A. Habior, Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby a otyłość, Borgis, Postępy Nauk Medycznych 5b/2013, s. 31-37
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.
Najchętniej czytane



