Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Stłuszczenie wątroby – objawy, przyczyny, leczenie

Redakcja

11.02.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Statystki biją na alarm – szacuje się, że stłuszczoną wątrobę ma aż 25% Polaków. Wątroba jest narządem, który pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, dlatego jej chorób nie należy nigdy bagatelizować. Dowiedz się, jakie są objawy stłuszczenia i w jaki sposób się je leczy.


stluszczenie-watroby-objawy-przyczyny-leczenie
pexels.com

Polecane

soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
 1. Przyczyny stłuszczenia wątroby
 2. Stłuszczenie wątroby – objawy
 3. Diagnostyka stłuszczenia wątroby
 4. Stłuszczenie wątroby – leczenie

Przyczyny stłuszczenia wątroby

Stłuszczenie wątroby, czyli nadmierne nagromadzenie lipidów (głównie triglicerydów) w wątrobie, prowadzi do zaburzenia równowagi lipidowej w organizmie i najczęściej jest spowodowane różnymi czynnikami szkodliwymi, w tym spożywaniem alkoholu. Jednak alkohol nie jest jedyną przyczyną tej przypadłości – może do niego dojść u osób z ogólnoustrojowymi nieprawidłowościami metabolicznymi, np. insulinoopornością. Mówimy wtedy o niealkoholowej chorobie stłuszczeniowej wątroby.

Do stłuszczenia wątroby mogą doprowadzić:

 • toksyny: alkohol, węglowodory, niektóre metale (np. nieorganiczne związki fosforu);

 • choroby: otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, hipertriglicerydemia;

 • nieprawidłowe odżywianie: zbyt wysoka podaż węglowodanów w diecie, niedobór białka, gwałtowna redukcja masy ciała (odchudzanie), niedobór witaminy B12. Sprawdź, jaka dieta jest najlepsza dla wątroby

 • brak ruchu, siedzący tryb życia;

 • zmiany anatomiczne jelita cienkiego, np. uchyłkowatość jelita cienkiego;

 • choroby metaboliczne: hipo- i abetalipoproteinemia, choroba Wilsona, lipodystrofie, zespół Webera-Christiana;

 • zakażenie wirusem HIV i hepatitis C;

 • choroby współistniejące: zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, zespół bezdechu nocnego, niedoczynność przysadki, hipogonadyzm;

 • stosowanie niektórych leków: np. syntetycznych estrogenów, aspiryny.

Polecamy

gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna

Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?

Wątroba to duży organ, który odgrywa kluczową rolę w regulacji metabolizmu całego organizmu. Umiejscowiona jest w prawym podżebrzu pod przeponą, częściowo przechodzi do górnego nadbrzusza i w stronę lewego podżebrza. Choroby tego narządu mogą mieć poważne konsekwencje, ponieważ wątroba odpowiada za wiele niezwykle ważnych funkcji naszego organizmu.

Redakcja27.08.2021

Stłuszczenie wątroby – objawy

Stłuszczona wątroba bardzo często nie daje swoistych objawów. Pacjenci mogą odczuwać zmęczenie i osłabienie, a także ból w nadbrzuszu po prawej stronie. U chorych z alkoholowym stłuszczeniem wątroby, może być ona powiększona i bolesna przy ucisku, a pacjentom mogą dokuczać nudności i wymioty. W zaawansowanym stadium, pojawia się wodobrzusze i żółtaczka.

Diagnostyka stłuszczenia wątroby

W celu określenia czynności wątroby należy wykonać szereg badań laboratoryjnych – morfologię, aktywność enzymów wątrobowych, poziom cukru, cholesterolu i kwasu moczowego we krwi.

Jeżeli przyczyną stłuszczenia jest nadużywanie alkoholu, często obserwuje się wzrost aktywności GGTP (gamma-glutamylotranspeptydazy). Czasami powyżej normy są także wartości enzymów wątrobowych – ALT i AST. Dodatkowo, w szczególności w stłuszczeniu niealkoholowym, poziomy cholesterolu i cukru we krwi są zbyt wysokie. W zaawansowanej chorobie wątroby dochodzi do zmniejszeniae stężenia albumin w surowicy i wydłużeniae czasu protrombinowego.

Przy podejrzeniu stłuszczenia wątroby wykonuje się również badania obrazowe. W USG miąższ wątroby ma wzmożoną echogeniczność (jest jaśniejszy), a cała wątroba może być powiększona. Badanie ma tę wadę, że nie wykrywa niewielkiego stłuszczenia. Na dokładniejszą ocenę pozwala wykonanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego jamy brzusznej. Przy podejrzeniu włóknienia wątroby wykonuje się elastografię, a niekiedy również biopsję.

 • Podejrzewasz u siebie problemy z wątrobą i zastanawiasz się, czy nie zrezygnować z kawy? Obejrzyj wideo i sprawdź

Źródło filmu: youtube.com

Stłuszczenie wątroby – leczenie

W stłuszczeniu alkoholowym podstawowym leczeniem jest całkowite odstawienie alkoholu. Terapia niealkoholowego stłuszczenia wątroby skupia się na obniżeniu masy ciała, stosowaniu diety niskotłuszczowej i wprowadzeniu aktywności fizycznej. Kontynuowanie picia alkoholu i brak zmian w stylu życia może prowadzić do rozwoju zapalenia i marskości. O ile stłuszczenie wątroby można cofnąć, tak marskość jest niestety stanem nieodwracalnym i często jedynym ratunkiem dla pacjentów jest przeszczep wątroby.

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy, które mogą wskazywać na chorobę wątroby, warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj też, aby wykonywać badania profilaktyczne, które pomogą wykryć problemy z tym organem we wczesnym stadium. W tym celu możesz skorzystać z teleporady – lekarz w czasie e-wizyty oceni jakie badania wykonać w twoim przypadku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o tym jakie badania wykonać i kiedy, sprawdź nasze kalendarze:

 1. Kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet – kiedy i co badać?

 2. Kalendarz badań profilaktycznych dla mężczyzn – w jakim wieku i co badać?

Źródła
 1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika, wyd. 12, Kraków 2021
 2. A. Habior, Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby a otyłość, Borgis, Postępy Nauk Medycznych 5b/2013, s. 31-37

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
10.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.