account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieAlergie 2 min.

Alergia na roztocza – przyczyna powstawania i metody łagodzenia objawów

Katarzyna Grzyś-Kurka28.10.2021Aktualizacja: 03.04.2024

Alergia na roztocza jest główną przyczyną całorocznego nieżytu nosa i atopowej astmy oskrzelowej. Im wcześniejsza ekspozycja na działanie alergenu, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju uczulenia. Aby tego uniknąć, stosuj się do zaleceń profilaktycznych, a jeśli już cierpisz na alergię na roztocza – rozpocznij leczenie.


alergia-na-roztocza-jak-sobie-radzic-objawy
pixabay.com

Polecane

uczulenie-na-lateks-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na lateks - jakie są objawy? Jak leczyć?
28.10.2021
alergia-na-psa-jakie-sa-objawy-jak-sobie-radzic
Zdrowie
1 min.
Uczulenie na psa – przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie z alergią
08.12.2021
alergia-skorna-jakie-sa-objawy-jak-ja-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia skórna – jak się objawia i w jaki sposób można ją łagodzić?
19.05.2021
alergia-na-pylki-na-brzoze-na-trawy-jak-zlagodzic
Zdrowie
2 min.
Alergia na pyłki - na brzozę, na trawy. Jak złagodzić?
28.10.2021
Spis treści
 1. Czym są roztocza i dlaczego wywołują alergię?
 2. Alergia na roztocza – objawy uczulenia
 3. Uczulenie na roztocza u dziecka
 4. Jak sobie radzić z uczuleniem na roztocza?
 5. Alergia na roztocza – jak sobie radzić z uczuleniem domowymi sposobami?
 6. Alergia na roztocza – leczenie

Czym są roztocza i dlaczego wywołują alergię?

Roztocza są pajęczakami blisko spokrewnionymi z kleszczami. W przeciwieństwie jednak do tych drugich nie gryzą i nie są nosicielami chorób. Niestety są dokuczliwe z zupełnie innego powodu – ich odchody przenikają do dróg oddechowych, wywołując często reakcję alergiczną.

Największa koncentracja tych alergenów występuje w temperaturze 20–30 stopni Celsjusza, przy wilgotności od 75 do 85%. Choć same roztocza nie żyją długo (samice ok. 119 dni, a samce ok. 82 dni), to samice w ciągu zaledwie 20 dni znoszą co najmniej 30 jaj.

Żywią się martwym naskórkiem. W zależności od warunków w każdym gramie kurzu można znaleźć od kilku do nawet kilku tysięcy roztoczy. Najwięcej bytuje ich w pościeli, dywanach, kocach, odzieży i pluszowych zabawkach.

Nawet starając się zachować higieniczne warunki i regularnie wycierając kurze – nie będziesz w stanie całkowicie usunąć alergenów ze swojego otoczenia. Nic więc dziwnego, że uczulenie na roztocza występuje powszechnie nawet w wysoko rozwiniętych krajach.

Polecamy

jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie

Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów

Leczenie alergii wymaga kompleksowego podejścia – podstawą skutecznej terapii jest opieka alergologa i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Oprócz regularnego przyjmowania leków, bardzo ważne są także zmiany w stylu życia i unikanie alergenów. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów radzenia sobie z alergią.

Redakcja31.08.2021

Alergia na roztocza – objawy uczulenia

Objawy uczulenia na roztocza są typową reakcją immunologiczną organizmu nadwrażliwego na alergen znajdujący się w otoczeniu. Układ odpornościowy odpowiada nadprodukcją specyficznych przeciwciał klasy IgE, tak jak to ma miejsce np. przy alergii na kota.

Za wystąpienie objawów uczulenia odpowiedzialne jest głównie białko Der p 1. Wywołuje ono m.in.:

 • skurcz oskrzeli,

 • astmę oskrzelową,

 • kaszel,

 • katar,

 • atopowe zapalenie skóry,

 • świąd skóry

 • zapalenie spojówek,

 • świąd oczu i opuchliznę powiek,

 • zmęczenie i senność,

 • trudności z koncentracją,

 • ból głowy.

Uczulenie na roztocza u dziecka

Wczesna ekspozycja na działanie alergenu Der p 1 zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju alergii na roztocza kurzu domowego i wystąpienie epizodu świszczącego oddechu w pierwszym roku życia dziecka.

Jedyną więc metodą zapobiegania wystąpieniu astmy uczuleniowej u dzieci jest skuteczne i długotrwałe eliminowanie alergenów z otoczenia. Postępuj analogicznie jak w przypadku alergii na psa czy kota – regularnie sprzątaj, pierz i myj dłonie, by pozbyć się uczulających białek.Jeśli twoje dziecko ma potwierdzone testami uczulenie na roztocza kurzu domowego, zadbaj o to, by w jego pokoju nie znajdowały się tkaniny i pluszowe zabawki zapewniające pajęczakom dobre warunki do życia i namnażania.

Jeśli twoje dziecko przyjmuje leki antyalergiczne, nie podawaj mu równocześnie wapnia (zwanego potocznie wapnem na alergię). Może bowiem zaburzyć wchłanianie substancji aktywnych zawartych w lekach antyhistaminowych.

Przez cały rok zmagasz się z katarem, kaszlem i łzawieniem oczu, które powinny zostać skonsultowane z alergologiem? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało dłużej niż 3 dni robocze. Konsultację umówisz za pomocą prostego systemu rezerwacji wizyt online, telefonicznie lub w aplikacji mobilnej. 

W ramach pakietu OCHRONA GOLD za 239 zł zyskasz możliwość przeprowadzenia testów uczuleniowych (skórnych, metodą nakłuć i z krwi) oraz odczulania (bez kosztu leku przepisanego na receptę).

Sprawdź, co wchodzi w zakres poszczególnych pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Jak sobie radzić z uczuleniem na roztocza?

Alergia na roztocza kurzu jest najczęściej diagnozowanym uczuleniem. Możesz starać się złagodzić objawy, stosując się do zaleceń higienicznych lub zdecydować się na leczenie.

Alergia na roztocza – jak sobie radzić z uczuleniem domowymi sposobami?

Samodzielnie sprzątając, nie jesteś w stanie usunąć wszystkich roztoczy z otoczenia. Możesz jednak ograniczyć ich liczebność o nawet 95%, co pozwoli ci odczuć ulgę i zminimalizuje dokuczliwość objawów towarzyszących alergii na roztocza.W tym celu:

 • stosuj osuszacze powietrza obniżające wilgotność w pomieszczeniach do poziomu poniżej 45%,

 • wyposaż swój dom w filtr powietrza,

 • często wietrz pomieszczenia (zwłaszcza w sezonie grzewczym),

 • usuń dywany, koce, firany, zasłony, pluszowe zabawki, meble tapicerowane, w których bytują roztocza,

 • wykładziny dywanowe nasączaj co dwa miesiące benzoesanem benzylu lub 1–3-procentowym roztworem kwasu garbnikowego (tanina),

 • regularnie (co tydzień) pierz pościel i tekstylia w temperaturze nie niższej niż 60 stopni Celsjusza,

 • regularnie usuwaj kurz, używając akarycydów (owadobójcza substancja chemiczna) w niewielkiej ilości,

 • stosuj odkurzacz z filtrem HEPA.

Alergia na roztocza – leczenie

Konsekwencją nieleczonej alergii może być rozwój astmy oskrzelowej. Zainterweniuj więc na etapie, gdy objawy nie są na tyle dokuczliwe, by zaburzać Twoje codzienne funkcjonowanie.

Po potwierdzeniu alergii testami skórnymi lub badaniem laboratoryjnym krwi alergolog może zalecić stosowanie leków antyhistaminowych, kropli steroidowych do nosa oraz nawilżających kropli do oczu. Jeśli jednak terapia okaże się nieskuteczna – wówczas rozważ odczulanie.

Polega ono na podawaniu szczepionki, która jest roztworem wodnym alergenów, ich form depot oraz alergoidów.

Jest to proces długotrwały – preparat musisz przyjmować nawet przez kilka lat w równych odstępach czasu. Początkowo będzie to kilka tygodni, a wraz z czasem wydłuży się on do dwóch lub trzech miesięcy aż do pełnego wyleczenia.

Źródła
 1. B. Horak, Alergia na roztocze kurzu domowego, „Wiadomości Parazytologiczne” 1995 r., t. 41, nr 3, s. 355–368.
 2. B. hajduk-Staśko, M. Kasprzyk, Roztocze kurzu domowego jako czynniki alergenowe, „Alergoprofil” 2016, vol. 12, nr 2, s. 81–86.
 3. I. Krajewska-Siuda i in., Metody profilaktyczne stosowane w celu eliminacji alergenów roztoczy kurzu domowego, „Annales Academiae Medicae Silesiensis” 2009 r., vol. 63, nr 5, s. 80–85.
 4. K. Solarz, P. Z. Brewczyński, Biologia roztoczy kurzu domowego, „Wiadomości Parazytologiczne” 1999 r., t. 45, nr 4, s. 449–464.
 5. E. Dadas-Stasiak i in., Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2010, nr 6(2), s. 92–99.
 6. K. kołodziejska, Immunoterapia peptydowa w leczeniu chorób alergicznych i autoimmunizacyjnych, „Alergoprofil” 2007, nr 3(2), s. 10–13.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.