account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest świerzbiączka? Poznaj jej rodzaje

Marta Skrzypeklek. Agnieszka Żędzian19.04.2024Aktualizacja: 19.04.2024

Świerzbiączka to jedno z tych uporczywych schorzeń skórnych. Istnieje kilka rodzajów świerzbiączki: guzkowata, letnia oraz Besniera. Czym się różnią i jak sobie z nimi poradzić?


swierzbiaczka-czy-jest-grozna-objawy-leczenie
Pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Czym jest świerzbiączka?
 2. Świerzbiączka guzkowa
 3. Świerzbiączka Besniera
 4. Świerzbiączka letnia
 5. Jak leczyć świerzbiączkę?

Czym jest świerzbiączka?

Świerzbiączka, nieraz mylona z atopowym zapaleniem skóry, jest w rzeczywistości zróżnicowaną grupą chorób skórnych, które często łączy wspólny objaw – nieznośne swędzenie. Pochodzenie nazwy z głównego znaku tej dolegliwości – uporczywego świądu skóry. Istnieje kilka różnych odmian świerzbiączki, takich jak świerzbiączka guzkowa, świerzbiączka Besniera czy świerzbiączka letnia

Warto wiedzieć, że specjalistą zajmującym się diagnostyką i leczeniem świerzbiączki jest dermatolog. Jeśli na Twojej skórze pojawią się niepokojące zmiany lub odczuwasz intensywne swędzenie, to właśnie ten specjalista będzie w stanie zidentyfikować konkretne schorzenie na podstawie charakterystycznych objawów.

Potrzebujesz łatwego i szybkiego dostępu do opieki medycznej? Skorzystaj z oferty prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę można zamówić na Welbi. Niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć dostęp do:

 • konsultacji z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej w ciągu 24 godzin od rezerwacji wizyty,

 • konsultacji ze specjalistami w ciągu przeważnie 3 dni roboczych (nawet 39 specjalistów do wyboru w pakiecie OCHRONA GOLD),

 • e-konsultacji lub wizyt stacjonarnych u specjalistów bez skierowania,

 • dostęp do nowoczesnych placówek medycznych w całym kraju z listy współpracujących z ubezpieczycielem TU Zdrowie.

Dobierz pakiet odpowiedni do Twoich potrzeb i zamów ofertę na Welbi!

Świerzbiączka guzkowa

Świerzbiączka guzkowa, znana również jako świerzbiączka grudkowa, to jedna z odmian tego skórnego schorzenia. Głównym znakiem rozpoznawczym świerzbiączki guzkowej są małe, czerwone grudki. Często pojawiają się na skórze w miejscach, które łatwo zdrapać lub ocierać, takich jak nadgarstki, łokcie, kolana, czy pomiędzy palcami. Jednak to, co najbardziej dokucza pacjentom cierpiącym na świerzbiączkę guzkową, to nieustający świąd, nasilający się zwłaszcza w nocy.

Świerzbiączka guzkowa bywa wynikiem reakcji alergicznych lub skórnego zapalenia, ale jej przyczyny nie są w pełni znane. Może towarzyszyć także innym chorobom współistniejącym. Chociaż sama w sobie nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, to znacząco wpływa na komfort życia pacjenta z powodu uciążliwego swędzenia i występowania zmian skórnych. W diagnozie i leczeniu świerzbiączki guzkowej kluczowe jest skonsultowanie się z dermatologiem. Specjalista dobierze odpowiednią terapię, łagodzącą objawy i poprawiającą jakość Twojego życia.

Świerzbiączka Besniera

Świerzbiączka Besniera, znana również jako przewlekła świerzbiączka skazowa, charakteryzuje się trwałym i uporczywym swędzeniem skóry, które towarzyszy głównie kobietom w ciąży. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego dermatologa, Henriego Besniera – on po raz pierwszy opisał tę odmianę świerzbiączki.

Typowym jej objawem są wykwity skórne w postaci czerwonych plam lub grudek. Są one bardzo trwałe i często powodują zmiany w strukturze skóry. Zmiany mogą być bardziej widoczne na kończynach dolnych, zwłaszcza w okolicach kostek i podudzi. Nie wiadomo, z jakich powodów kobiety w ciąży muszą się mierzyć z tym schorzeniem, jednak obejmuje ono około 2% przyszłych mam. Podstawą w pielęgnacji skóry są emolienty chroniące płaszcz lipidowy i łagodzące objawy. W stanach silnego zaostrzenia lekarz prowadzący zaleca zazwyczaj antybiotykoterapię. Po urodzeniu dziecka choroba zazwyczaj ustępuje.

Świerzbiączka letnia

Świerzbiączka letnia, należąca do tzw. fotodermatoz, to specyficzna odmiana świerzbiączki, wywoływana przez ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Jest to schorzenie skórne, a główną przyczyną swędzenia i podrażnienia skóry staje się światło słoneczne. Objawy świerzbiączki letniej pojawiają się zazwyczaj po ekspozycji na słońce i mogą obejmować zaczerwienienie, pęcherzyki, grudki oraz niezwykle dokuczliwy świąd. 

Fotodermatoza przybiera różne formy w zależności od rodzaju światła, jakie je wywołuje. Jednym z przykładów jest świerzbiączka letnia typu polimorficznego. Ta charakteryzuje się występowaniem różnych typów zmian skórnych po ekspozycji na słońce, również na twarzy

Leczenie polega na unikaniu nadmiernego narażenia na słońce, stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym oraz przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych łagodzących swędzenie i zmniejszających podrażnienia skóry. 

Jak leczyć świerzbiączkę?

Lecznie świerzbiączki jest procesem kompleksowym. Ma na celu zarówno łagodzenie objawów, jak i kontrolowanie choroby na dłuższą metę. Kluczowym elementem terapii jest nawilżanie skóry, co pomaga zredukować suchość i swędzenie. Do tego celu stosuje się specjalne kremy i maści emolientowe. Ponadto, lekarz może zalecić stosowanie kortykosteroidów, które łagodzą stan zapalny skóry w okresach zaostrzeń. Warto też zastosować domowe sposoby w celu łagodzenia objawów: stosowanie zimnych okładów lub aloesu. Czasami niezbędna jest suplementacja witaminami z grupy B lub witaminą D. Pamiętaj jednak, że powinno się to odbywać pod ścisłą kontrolą lekarską. 

W przypadku bardziej zaawansowanych lub opornych na leczenie postaci świerzbiączki, lekarz zaleca stosowanie leków immunosupresyjnych lub sterydowych.

Leczenie świerzbiączki powinno być prowadzone pod nadzorem dermatologa lub alergologa i dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Długotrwała opieka i przestrzeganie zaleceń lekarskich są kluczowe dla efektywnego zarządzania tą przewlekłą chorobą skóry.

Źródła
 1. L. E. Wiznia, Rapid improvement of prurigo nodularis with cyclosporine treatment, J Am Acad Dermatol; 78 (6): 1209-1211.
 2. S. Jabłońska, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2016. 
 3. S. Farooque, Zrozumieć alergię, tłum. M. Wolak, Wydawnictwo Znak, Kraków 2023.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.