account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Rodzaje i leczenie torbieli zastoinowej

Emilia Kruszewska

lek. Agnieszka Żędzian

14.03.2022

Aktualizacja: 26.05.2023

Torbiel zastoinowa to niewielka, galaretowata, miękka zmiana, powstała na skutek zaczopowania ujścia błon śluzowych. Lokalizuje się w wielu miejscach, jednak najczęściej na dolnej wardze. W większości przypadków guzek nie wymaga leczenia. Jakie są przyczyny powstawania torbieli zastoinowych? Czy zmiana jest bolesna?


torbiel-zastoinowa-rodzaje-i-leczenie
pexels

Polecane

co-najlepiej-jesc-na-uchylki-jelita-grubego
Zdrowie
1 min.
Co najlepiej jeść na uchyłki jelita grubego?
24.01.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
uczucie-pelnosci-w-brzuchu-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
2 min.
Uczucie pełności w brzuchu - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
  1. Torbiel zastoinowa – czym jest i dlaczego powstaje?
  2. Torbiel zastoinowa na wardze sromowej
  3. Torbiel zastoinowa w gardle i jamie ustnej
  4. Torbiel zastoinowa zatok
  5. Torbiel zastoinowa ślinianki

Torbiel zastoinowa – czym jest i dlaczego powstaje?

Torbiel zastoinowa to zmiana najczęściej osiągająca zwykle średnicę do 1 cm. Ma postać miękkiego, nabrzmiałego guzka, wypełnionego śluzem. Torbiel może być prześwitująca lub mieć niebieskie zabarwienie, przypominające siniak. Błona pokrywająca guzek jest napięta, ale miękka. Torbiel umiejscawia się na błonach śluzowych różnych narządów, najczęściej w jamie ustnej, śliniankach, zatokach przynosowych.  Różnią się od innych często diagnozowanych torbieli, jak np. torbiele na jajniku, torbiel na nerce, torbiel na wątrobie, torbiel endometrialna. Etiologia zmiany nie jest jasna. Torbiel powstaje najczęściej na skutek drobnego urazu lub miejscowego stanu zapalnego. Jest niegroźna i nie powoduje bólu. Często dochodzi do jej samoistnego pęknięcia i opróżnienia. Jednak za jakiś czas guzek ponownie wypełnia się płynem i powoduje miejscowy obrzęk. Może być przyczyną dyskomfortu. Nie została dotąd opracowana metoda zapobiegania torbieli zastoinowym. 

Torbiel zastoinowa na wardze sromowej

Torbiel zastoinowa na wargach sromowych, chociaż nie powoduje bólu, jest przyczyną dyskomfortu i lęku pacjentek. Zmiana powstaje w wyniku zatkania ujścia światła kanalików błon śluzowych. Sprzyja to namnażaniu się bakterii, które odpowiedzialne są za rozwój torbieli. Zmiana umiejscawia się na dole warg sromowych (w przedsionku pochwy) i może mieć tendencję do rozrastania się. Małe torbiele zastoinowe zazwyczaj nie wymagają leczenia, gdyż ustępują samoistnie. Większe zmiany wymagają interwencji ginekologa. Torbiel nadkażona bakteryjnie może nawet osiągnąć wielkość kurzego jajka. Leczenie dużej zmiany polega na jej nacięciu i odprowadzeniu zawartości poprzez ucisk. Specjalista może podjąć decyzję również o założeniu sączka, który usuwany jest po kilku dniach. Dodatkowo pacjentce podawane są antybiotyki. Terapia nie wymaga wizyty w szpitalu, a sam zabieg jest prosty i szybki.

Torbiel zastoinowa w gardle i jamie ustnej

Torbiel zastoinowa w obrębie jamy ustnej umiejscawia się na błonach śluzowych warg, wewnętrznej powierzchni policzka, na podniebieniu, języku lub ścianie gardła. Najczęściej diagnozuje się zmiany na wargach dolnych. Powstają one w wyniku przypadkowego przygryzienia. Z tym rodzajem guzka miał do czynienia każdy, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Torbiel może powstać również na skutek aktywności bakterii. Patogeny wywołują stan zapalny, w wyniku którego dochodzi do zwężenia kanalików przewodów, uniemożliwiającego swobodny przepływ płynu w błonach śluzowych. Torbiel zastoinowa w obrębie jamy ustnej i gardła objawia się niewielkim, miękkim uwypukleniem o średnicy do 1 cm. Guzek ma kolor niebieski lub przejrzysty. Zmiana nie powoduje bólu, a jedynie dyskomfort. Leczenie torbieli zastoinowej jamy ustnej nie jest konieczne. Guzek wchłania się samoistnie po upływie kilku godzin. Ma jednak tendencję do nawracania.

Infografika o torbielach

Torbiel zastoinowa zatok

Torbiel zastoinowa zatok to problem, z którym najczęściej borykają się osoby po 40. roku życia. Zmiana może umiejscawiać się we wszystkich parach zatok. Ma podłoże zapalne i tworzy się w wyniku aktywnej infekcji zatok i jamy nosowej. Najbardziej narażone na jej rozwój są osoby przewlekle chorujące. Torbiele zastoinowe w zatokach mają tendencję do rozrastania, co powoduje uporczywe dolegliwości bólowe. Dodatkowo wskazuje się na wystąpienie innych objawów, takich jak: niedrożność nosa, ból uszu i uczucie wzrastającego ciśnienia, promieniujący ból zębów, spływanie wydzieliny do gardła, złe samopoczucie. U niektórych pacjentów występuje gorączka i utrata apetytu. Torbiele zastoinowe zatok o niewielkich rozmiarach poddaje się obserwacji. Jeśli zmiana zaczyna blokować zatoki, jest wskazaniem do usunięcia na drodze zabiegu chirurgicznego. Uzupełnienie leczenia stanowi antybiotykoterapia. 

Torbiel zastoinowa ślinianki

Torbiel zastoinowa ślinianki powstaje na skutek stanu zapalnego, urazu mechanicznego, kamicy ślinianek lub zwłóknień, które uniemożliwiają normalne odprowadzanie śliny. Ten rodzaj torbieli jest dość rzadko spotykany. Guzek umiejscawia się pod językiem. Ma galaretowatą i miękką strukturę, kolor przezroczysty lub niebieski. Torbiel ślinianki może osiągać do 1 cm wielkości, co utrudnia swobodne mówienie, jedzenie i połykanie. Dodatkowo guzek wypycha język ku górze, co sprawia duży dyskomfort podczas oddychania. Pojawienie się torbieli zastoinowej ślinianki powinno być konsultowane z laryngologiem. W niektórych przypadkach guzek może pęknąć samoistnie, jednak pozostawiona struktura (ściany i trzon) sprzyja nawrotom. Dlatego w każdym przypadku konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Guzek usuwa się wraz ze ślinianką.

Źródła
  1. A. Strzałkowska, A. Kunc, Wystąpienie torbieli zastoinowej w przebiegu leczenia stałymi aparatami ortodontycznymi – opis przypadku, NZOZ Ortodoncja we Wrocławiu.
  2. M. Ratajek-Gruda, M. Grzejszczak, A. Janas-Naze, Trudności diagnostyczne nieleczonej torbieli zastoinowej wargi górnej, Zakład Chirurgii Stomatologicznej, pod kier. prof. nadzw. dr hab. n. med. A. Janas-Naze.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.