account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Wazokonstrykcja – co to znaczy? Przyczyny powstania i objawy

Olga Dąbska27.04.2024Aktualizacja: 27.04.2024

Wazokonstrykcja to zjawisko polegające na zwężeniu mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych. Prowadzi to do wzrostu naczyniowego oporu obwodowego i wzrostu ciśnienia tętniczego. Wazokonstrykcja może mieć charakter fizjologiczny i wówczas jest pożądanym zjawiskiem, ale i być wynikiem narażenia na stres czy skutkiem niepożądanego działania leków i mieć negatywny wpływ na organizm. Sprawdź, do czego doprowadzić może długotrwały skurcz mięśni naczyń krwionośnych.


wazokonstrykcja-mechanizmy-skutki
Pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
Spis treści
  1. Czym jest wazokonstrykcja?
  2. Jakie są przyczyny wazokonstrykcji?
  3. Wazokonstrykcja – skutki niepożądane
  4. Korzystne działanie wazokonstrykcji 
  5. Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia
  6. Wazodylatacja – przeciwieństwo wazokonstrykcji

Czym jest wazokonstrykcja?

Wazokonstrykcją określa się skurcz tkanki mięśniowej gładkiej, z której zbudowana jest ściana naczyń krwionośnych. Konsekwencją tego stanu jest zwężenie światła naczyń, czyli zmniejszenie jego średnicy, co zaburza przepływ krwi w organizmie. Wazokonstrykcja zachodzi w związku ze zwiększeniem stężenia jonów wapnia we wnętrzu tkanki mięśniowej gładkiej. Wazokonstrykcja może być stanem pożądanym, ale i szkodliwym dla organizmu. Ma również pewne wykorzystanie w praktyce klinicznej. Lekarze mogą zastosować kontrolowany skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych do podniesienia ciśnienia tętniczego lub zmniejszenia miejscowego przepływu krwi.

  • Przeczytaj, kiedy nadmierna masa ciała oznacza otyłość. Poznaj rodzaje otyłości i sposoby walki z tą chorobą.

Jakie są przyczyny wazokonstrykcji?

Do wazokonstrykcji może dojść w wyniku działania wielu różnych czynników – zarówno pochodzenia endogennego, czyli z wewnątrz organizmu, jak i pochodzenia egzogennego, czyli z zewnątrz. Jedną z częstszych przyczyn wazokonstrykcji jest narażenie na stres. W wyniku ekspozycji na czynniki stresujące organizm wytwarza zwiększone ilości adrenaliny i noradrenaliny, które zwężają naczynia. Czynnikami stymulującymi do skurczu mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych są: palenie tytoniu, otyłość, nadmierne spożycie soli, uraz mechaniczny, dieta bogata w tłuszcze. Skurcz mięśni gładkich w świetle naczynia krwionośnego może być konsekwencją przyjęcia niektórych leków czy substancji psychoaktywnych. Mediatorami wazokonstrykcji są m.in.: kofeina, tromboksany, efedryna i pseudoefedryna, dopamina, endotelina, hormon antydiuretyczny (wazopresyna), angiotensyna II, trombina. Wazokonstrykcja rozwinąć się może w wyniku przewlekłego nadciśnienia tętniczego krwi, które podnosi wrażliwość naczyń krwionośnych na czynniki o działaniu wazokonstrykcyjnym. 

Wazokonstrykcja – skutki niepożądane

Do skurczu mięśni w świetle naczyń krwionośnych dochodzi przeważnie w tętnicach i tętniczkach. Konsekwencją wazokonstrykcji jest podniesienie poziomu ciśnienia tętniczego krwi. To z kolei wymieniane jest jako główny czynnik ryzyka chorób układu krążenia, w tym m.in.: zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, niewydolności serca, ale i uszkodzenia siatkówki, zaburzenia pracy nerek, rozwoju tętniaków. 

Wazokonstrykcji towarzyszyć mogą bóle głowy o różnym natężeniu. Co ciekawe, w przypadku migren ma miejsce zupełnie inna sytuacja. Dochodzi do wzmożonego rozszerzenia światła naczyń krwionośnych. Stąd też niektóre leki przeznaczone do leczenia migrenowego bólu głowy mają w swoim składzie substancje obkurczające naczynia krwionośne.

Przejawem wazokonstrykcji jest objaw Raynauda. To skurcz tętnic w obrębie dłoni i stóp, który przebiega w trzech etapach: 

  • zblednięcia – skóra staje się zimna i przyjmuje kredowobiały kolor, pojawiają się zaburzenia czucia,

  • zasinienia – w zajętych przez objaw Raynauda obszarach pojawia się ból i drętwienie,

  • przekrwienia – skóra staje się czerwona, pojawia się obrzęk i pieczenie.

  • Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje otyłości u dzieci. Poznaj niepożądane działania zdrowotne i psychospołeczne nadmiernej masy ciała u najmłodszych.

Korzystne działanie wazokonstrykcji 

Wazokonstrykcja jest również zjawiskiem fizjologicznym, regulowanym przez autonomiczny układ nerwowy. W spoczynku ściany naczyń krwionośnych znajdują się w stanie pewnego napięcia, powodowanego przez układ nerwowy. Jeśli otrzymają od niego sygnał, kurczą się mocniej, aby spełniać w organizmie następujące zadania:

  • stabilizować ciśnienie tętnicze krwi – skurcz mięśni naczyń krwionośnych pozwala utrzymać ciśnienie tętnicze na prawidłowym poziomie w sytuacji obniżenia objętości krwi, do czego może dojść podczas krwotoku czy odwodnienia,

  • kontrolować dystrybucję krwi w organizmie – skurcz mięśni naczyń krwionośnych pozwala na ograniczenie dopływu krwi do organów w stanie spoczynku lub mniej istotnych w stanie zagrożenia życia, w ten celu zapewnia odpowiednie ukrwienie tkanek bardziej tego wymagających, 

  • zmniejszyć utratę ciepła – organizm reaguje skurczem mięśni naczyń krwionośnych w wyniku narażenia na działanie niskich temperatur, w ten sposób stara się ograniczyć utratę ciepła przez skórę,

  • ochronić przed utratą krwi – skurcz mięśni naczyń krwionośnych pozwala na ograniczenie krwawienia w sytuacji uszkodzenia naczynia, czyli na tamowanie krwawienia.

Wazokonstrykcja jest zatem jednym z procesów, które pozwalają na utrzymanie homeostazy – wewnętrznej równowagi organizmu. Zjawisko to jest szczególnie ważne dla zachowania prawidłowej czynności układu krwionośnego.

Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach i możliwość wykonania wielu badań, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna to m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym kardiolog i chirurg naczyniowy),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,

  • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych (z chirurgiem naczyniowym w ciągu 5 dni), a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,

  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Wazodylatacja – przeciwieństwo wazokonstrykcji

Zjawiskiem przeciwnym do wazokonstrykcji jest poszerzenie światła naczyń krwionośnych, co w medycynie określa się jako wazodylatację. To rozkurcz mięśni gładkich w ścianie naczyń krwionośnych. W efekcie dochodzi do zwiększenia ich światła i obniżenia wartości ciśnienia tętniczego krwi. Zmiana poziomu ciśnienia jest wynikiem zwiększenia ogólnej objętości układu krwionośnego przy jednoczesnym zachowaniu stałej objętości krwi. Do wazodylatacji prowadzą środki wykorzystywane w leczeniu chorób obwodowych naczyń krwionośnych i nadciśnienia tętniczego. Nazywa się je zwyczajowo wazodylatatorami. Należą do nich m.in.: histamina, papaweryna, adenozyna, prostacyklina.

Dowiedz się więcej na temat otyłości brzusznej u mężczyzn. Poznaj skuteczne sposoby walki z tym zaburzeniem.

Źródła
  1. R. Korbut, Farmakologia, Wydawnictwo Lekarskie PWN, Warszawa 2017.
  2. M. Kwaśnik, Niezbadany mózg. Możliwości i wyzwania, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego – Departament Edukacji i Sportu, Gdańsk 2020.
  3. D. McLaughlin, J. Stamford, D. White, Fizjologia człowieka. Krótkie wykłady, Wydawnictwo Lekarskie PWN, Warszawa 2008.
  4. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022.
  5. P. Trojan, Śródbłonek – niedoceniany organ. Budowa i rola w procesach fizjologicznych, „Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych” 2014, t. 63, nr 4, s. 555–568.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.